۰

شمارش معکوس برای سیر صعودی کووید 19 آغاز شد

قم نیوز: درحالی تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در کشور نسبت به دو هفته قبل سیر نزولی به خود گرفته است که مسئولان بهداشت و درمان همواره هشدار می‌دهند عادی‌انگاری بلای جان مدیریت همه‌گیری و شکستن چرخه شیوع می‌شود.
شمارش معکوس برای سیر صعودی کووید۱۹ آغاز شد/ توقف روند کاهشی مبتلایان در ۶ استان+ نقشه
شمارش معکوس برای سیر صعودی کووید۱۹ آغاز شد/ توقف روند کاهشی مبتلایان در ۶ استان+ نقشه
به گزارش قم نیوز اوایل دی ماه گذشته بود که افزایش قابل توجه تعداد متوفیان ناشی از بیماری کرونا باعث شد تا مسئولان بهداشت و درمان برای جلوگیری از آغاز بحران در کشور محدودیت‌هایی تعیین کردند و حتی تردد‌های شبانه را نیز ممنوع اعلام کردند، این سیاست اگرچه در روزهای اول با مشارکت پایین مردمی همراه بود اما رفته رفته مردم نیز با اطلاع‌رسانی نسبت به رعایت آن گام‌های مؤثری برداشتند تا اینکه ابتدای بهمن‌ماه یک‌باره تغییر رنگ وضعیت کرونایی در ایران گواهی بر اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشت.

در این دوره یعنی موج سوم همه‌گیری ویروس منحوس تعداد سه رقمی متوفیان روزانه نگرانی عمده‌ای علاوه بر مسئولان در میان خانواده‌ها نیز ایجاد کرد اما امروز خوشبختانه این تعداد روزانه به زیر یکصد نفر رسیده و درصورت ادامه همراهی مردمی قطعاً به ارقامی پایین‌تری یعنی تعداد فوت‌های تک رقمی  همچون اواسط تابستان خواهیم رسید. در این زمینه با بهبود اوضاع از ابتدای بهمن مسئولان اگرچه برخی محدودیت‌ها را کاهش دادند ولی در عین حال همواره تأکید دارند این شرایط به معنی رفع خطر نیست و باید همه هموطنان نسبت به ادامه رعایت پروتکل‌های بهداشتی دقت عمل بالایی داشته باشند.

شاید نیم نگاهی به آمار میزان مشارکت‌های مردمی در استان‌های مختلف نشان دهد که نتیجه مشارکت نیمه دوم دی ماه 1399 چگونه توانسته به بهبود اوضاع در ابتدای بهمن منجر شود لازم است تا تثبیت شرایط حمایت‌های مردمی بیش از گذشته در زمینه رعایت پروتکل‌ها جدی گرفته شود.

در این بین تردد بین شهری یکی از نقاط اصلی در مدیریت بحران و شکست چرخه همه ‌گیری کرونا در کشورمان است و مسئولان معتقدند با درنظر گرفتن محدودیت‌های تردد اخیر که نزدیک به یک ماه اجرایی شده بود اکنون میل به سفر میان اغلب هموطنان شدت گرفته و همین نکته‌ای نگران کننده در احتمال سرعت بیشتر همه‌گیری در ایران شناخته می‌شود. به گفته پلیس راهور با توجه به تغییر وضعیت شیوع بیماری در بسیاری از کشورها و مجاز شدن تردد پلاک‌های غیربومی در سایر نقاط یک‌باره در پنج روز گذشته آمار ترددهای جاده‌ای نزدیک به 50 درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر بر اساس آخرین تحلیل‌ها، 18 شهرستان کشور در وضعیت نارنجی ، 154 شهرستان در وضعیت زرد و 276 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند به همین دلیل با توجه به احتمال افزایش تردد میان شهرها در ایام پایانی هفته دور از انتظار نیست که طی دو هفته آینده این نقاط در صورت بی توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند مشکل ساز شود.

به‌هرحال اگر از موضوع همراهی و همکاری مردمی در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عنوان یک اصلی کلیدی بگذریم موضوع احتمال آغاز واکسیناسیون تا پایان بهمن امسال نیز می‌تواند نقطه امیدی در مدیریت بحران شناخته شود اما با توجه به اینکه چرخه همه‌گیری در فصول سرما سرعت بیشتری به خود می‌گیرد و گزارش‌ها نشان می‌دهد نوع ویروس جهش یافته از برخی کشورها دوباره به میزان گرانی بین‌المللی افزوده و می‌تواند در اقصی نقاط دهکده جهانی و البته ایران  مشکل آفرین باشد.

در همین حال نگاه به آمارهای منتشر شده رسمی  میزان ابتلای بیماران کرونا کشورمان در 24 ساعت گذشته تأکیدی براین مدعاست که وضعیت بسیار شکننده است و متأسفانه سیر نزولی همه‌گیری در بخش‌های عمده‌ای از ایران متوقف شده و در شش استان آمارها صعودی شده است. به صورتی که در این دوره زمانی 98 نفر از هموطنانمان به دلیل ابتلای قطعی به ویروس کرونا فوت شده‌اند و به این ترتیب از ابتدای همه‌گیری تا امروز 57481 نفر فوت شده‌اند.

البته خوشبختانه تعداد کل بهبود یافتگان همه‌گیری کرونا در ایران از روز اول تا ششم بهمن 1399 رقمی معادل 1171070 نفر است که می‌تواند امیدوارکننده باشد و باید با رعایت پروتکل‌ها اجازه دهیم تا تعداد بهبودیافتگان بیشتر شود.

به‌هرحال در نهایت طی 24 ساعت گذشته تعداد 6309 نفر از هموطنان قطعاً به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد 681 نفر در بخش مراقبت‌های بهداشتی بستری شده‌اند و این روند نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد زنگ خطر آغاز موج چهارم به صدا در آمده است.
انتهای پیام / 137
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۲
کد مطلب: 94336
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *