۰

۴۰ اثر سید مرتضی علم الهدی رونمایی می‌شود

قم نیوز: نماینده دارالحدیث استان قم گفت: از ۴۰ آثار مهم سید مرتضی علم الهدی درهمایشی که ۷ اسفندماه برگزار می‌شود رونمایی می‌شود.
۴۰ اثر سید مرتضی علم الهدی رونمایی می‌شود
۴۰ اثر سید مرتضی علم الهدی رونمایی می‌شود
به گزارش قم نیوز حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی مهریزی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات دارالحدیث برگزار شد اظهار داشت: دارالحدیث از سال 80 تاکنون برای معرفی بهتر علمای شاخص و معروف تشیع در قالب کنگره‌ها و همایش‌ها آثار این علما را معرفی کرده است و در طول 5 سال اخیر نیز 5 کنگره بین‌المللی برگزارشده به مناسبت هزارمین سالروز وفات عالم برجسته تشیع سید مرتضی علم الهدی برای معرفی آثار این عالم در حال آماده‌سازی فعالیت‌های علمی برای برگزاری یک کنگره بین‌المللی هستیم.

به گفته وی؛ از سال 93 تاکنون اقداماتی برای آماده شدن شرایط برای برگزاری یک کنگره درشان شخصیت این عالم و دانشمند عالم تشیع انجام‌شده است و تاکنون 40 جلد از شاخص‌ترین آثار این دانشمند قرار است در قالب یک همایش پنج‌شنبه 7 اسفندماه رونمایی شود.

وی افزود: 20 جلد هم از دیگر تألیفات این عالم و پژوهش‌نامه سید مرتضی و تمبر یادبود وی در سال 2015 میلادی در یونسکو که به‌عنوان یک عالم‌بین الملل معرفی شد از دیگر اقدامات دارالحدیث بود برای این امر نیز ویژه‌نامه و خبرنامه خای متعددی هم منتشر شد.

 سید مرتضی علم الهدی در شکوفایی تشیع در قرون چهارم و پنجم نقش اساسی داشت

نماینده دارالحدیث قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شخصیت برجسته عالم تشیع سید مرتضی علم الهدی بیان کرد: سید مرتضی در قرن چهارم و پنجم که دوران طلایی مذهب تشیع بود این عالم برجسته تشیع نقش اساسی در شکوفایی مذهب تشیع داشت در آن دوران که شهر بغداد مهم شکوفایی تشیع بود این عالم ربانی در کنار دیگر عالمان و دانشمندان تشیع شیخ طوسی؛ و شیخ مفید نقش مؤثری در شکوفایی این مذهب داشت.

مهریزی افزود: سید مرتضی در زمینه‌های علمی؛فرهنگی و اجتماعی در حوزه کلامی و هم‌چنین حدیثی و قرآنی آثار فاخر و برجسته‌ای دارد این دانشمند روش عقلانی را در تفکر تشیع داشت و به همین خاطر مخاطبان و مریدان بسیاری داشته است دریکی از آثار خود مخاطبان را سوگند می‌دهد که با تفکر آثارش را مطالعه کنند .

 عالمی فرامذهبی که در تقریب مذاهب نقش مهمی داشت

نماینده دارالحدیث قم در پاسخ به این سؤال که به چه میزان می‌توان از آثار و مؤلفات این دانشمند بزرگ تشیع در تقریب بین مذاهب که به چالشی در دنیای کنونی تبدیل‌شده استفاده و دیگر مذاهب می‌توانند از دستاوردهای این کنگره  و آثار سید مرتضی بهره‌مند شوند گفت: سید مرتضی علم الهدی شخصیتی فرامذهبی داشت و همیشه مناظره‌های علمی با اهل سنت داشت نگاه او یک نگاه فرامذهبی بود درحالی‌که سید مرتضی عراقی الاصل است درباره نوروز به سروده‌هایی هم داشته است و عالم طراز اول تشیع به شمار می‌رود .

مهریزی افزود: بیش از 80 مورد از آثار این عالم بزرگ از سوی شخصیت‌های اهل سنت معرفی‌شده است هم‌اکنون هم علمایی از کشورهای مصر؛ عربستان و عراق که اهل سنت هستند مشتاق مطالعه و خریداری آثار این عالم هستند که به عربی است پایان‌نامه‌هایی هم در سطح دکتری از تألیفات و آثار این عالم بزرگ نوشته‌شده است .

وی عنوان کرد: قدیمی‌ترین نسخ خطی این عالم بزرگوار در روسیه نگهداری می‌شود و ما در حال آماده‌سازی این نسخه خطی هم هستیم و قرار است 20 آثار جدید هم رونمایی شود.

گفتنی است؛ قرار است در همایشی 7 اسفندماه در دارالحدیث از آثار برجسته عالم بزرگ تشیع سید مرتضی علم الهدی رونمایی شود.

انتهای پیام/ 137
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۴
کد مطلب: 94916
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *