۰
آیت‌الله نوری همدانی:

دریاچه نمک قم مورد بی‌توجهی قرار گرفته است/ انتقاد از بی‌توجهی مردم به سبک‌های معماری

قم نیوز: یکی از مراجع تقلید گفت: دریاچه نمک قم مورد بی‌توجهی قرار گرفته است در حالی که برای بهره‌برداری بیشتر باید ساختمان‌ها و خیابان‌ها در نزدیکی دریاچه نمک ساخته شود تا مردم مختلف دنیا بتوانند از این زیبایی‌ها بازدید کنند.
دریاچه نمک قم مورد بی‌توجهی قرار گرفته است/ انتقاد از بی‌توجهی مردم به سبک‌های معماری
به گزارش قم نیوز، آیت‌الله حسین نوری همدانی ظهر امروز در دیدار با اعضای ستاد کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم که در دفتر این مرجع تقلید انجام شد، با بیان اینکه عمران و آبادی اهمیت بسیاری دارد، اظهار کرد: دین مبین اسلام نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته است تا مسلمانان در این راستا گام‌هایی برداشته و مناظری را ایجاد کنند که برای مردم جذاب باشد.

وی از نامه 53 نهج‌البلاغه یاد کرد و گفت: حضرت علی(ع) در این نامه خطاب به مالک اشتر جمع‌آوری مالیات‌ها، رفع مشکلات مردم، توجه به تعلیم و تربیت و آبادانی شهرها را توصیه کرده‌اند.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه بناهای مهم بسیاری در ایران وجود دارد، اضافه کرد: مردم نسبت به بناهای بزرگ اهمیت بسیاری قائل هستند؛ اینکه در بازار قم بدون ستون یک سقف بزرگ سال‌های طولانی استوار مانده است نشان می‌دهد که معماران گذشته بهره‌گیری مطلوبی از علم خود داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه بناهای اسلامی امتیازات بسیاری دارند، اضافه کرد: آیت‌الله بروجردی برای ساخت مسجد اعظم از معمارهایی استفاده کرد که بتوانند سقف این مسجد را به صورت گنبد درست کنند چراکه دوام گنبد از سقف‌های آهنی کمتر نیست و این موضوع در اصفهان تجربه شده است.

آیت‌الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: عمران و آبادی مهم بوده و هر چقدر به این موضوع توجه شود، کم است به همین علت دین مبین اسلام تاکیدات بسیاری در این مورد داشته است.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم از جایگاه بین‌المللی استان قم یاد کرد و گفت: مردم شهرهای مختلف دنیا در مورد قم مباحث مختلفی را شنیده‌اند به همین علت این شهر در سطح بین‌الملل شناخته شده است و بناها و معماری‌‌های قم می‌تواند بزرگی این شهر را به مردم داخل و خارج منتقل کند.

وی دریاچه نمک را یکی از ظرفیت‌های استان قم برشمرد و افزود: شب‌ها در نزدیکی این دریاچه زیبایی‌های بسیاری قابل مشاهده است اما اکنون این دریاچه مورد بی‌توجهی قرار گرفته در حالی که برای بهره‌برداری بیشتر باید ساختمان‌ها و خیابان‌ها در نزدیکی دریاچه نمک ساخته شود تا مردم مختلف دنیا بتوانند از این زیبایی‌ها بازدید کنند.

آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه شرایط دریاچه نمک قم باید تغییر کند، تصریح کرد: کشورهای اروپایی به دنبال این ظرفیت‌ها هستند اما در استان قم و ایران نسبت به زیبایی‌های دریاچه نمک بی‌توجهی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه معماری‌های زیبا و بناهای بزرگ نیازمند بودجه و اعتبارات است، خاطرنشان کرد: مردم برای خانه‌های خود به سبک معماری توجه نمی‌کنند اما در بناهای تاریخی و بزرگ باید سبک معماری مورد توجه قرار گیرد؛ اکنون اروپایی‌ها دارای ساختمان‌های بزرگ و زیبایی هستند که این ساختمان‌ها در کشور ایران جایی ندارد.

این مرجع تقلید از آیات قرآن کریم مبنی بر لزوم سفر به نقاط مختلف جهان یاد کرد و افزود: مردم باید برای دیدن بناهای تاریخی و معماری در نقاط مختلف کشور حضور یافته و به بررسی تاریخ معماری و شهرسازی قم اقدام کنند.

وی یادآور شد: اسپانیا چندین قرن زیر سیطره اسلام بود به همین علت ساختمان‌های مناسبی در این کشور وجود دارد اما استعمار با تسلط خود مسجدها را به کلیسا تبدیل کرده است و مسؤولان این کشور بیشتر از فروش منابع نفتی‌ ایران از درآمدهای گردشگری استفاده می‌کنند.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه استفاده از آثار تاریخی برای افزایش درآمدزایی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: هر چند امنیت مطلوبی در کشور وجود دارد اما اکنون دشمن به دنبال اسلام‌هراسی است و با حضور گردشگران می‌توانیم تضعیف اهداف دشمن را رقم بزنیم.

وی امنیت کنونی را از نتایج انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: بنده به عنوان نماینده امام خمینی(ره) در کشورهای اروپایی حضور داشتم و در برخی از موزه‌ها المان‌ها و آثار تاریخی کشورهای شرقی را مشاهده کرده‌ام که این آثار توسط استعمارگران غربی به غارت رفته است.

انتهای پیام/135
يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب: 45172
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *