۰
در درس خارج فقه مطرح شد:

راهکارهای فقهی آیت الله العظمی مکارم برای برون رفت از وضعیت فعلی ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری

قم نیوز: این مرجع تقلید با اشاره به راه حلی برای تفسیر قانون اساسی کشور، خاطرنشان ساختند: شورای نگهبان باید شجاعت به خرج داده و از راهی که مراجع در فقه استفاده می کنند، در تفسیر قانون اساسی استفاده نماید.
راهکارهای فقهی آیت الله العظمی مکارم برای برون رفت از وضعیت فعلی ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری
به گزارش قم نیوز، حضرت آیت الله مکارم شیرازی امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم با بیان این مطلب که  وضع امروز نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری اسباب نگرانی است، اظهار داشتند: گاهی جوان 16 و 18 ساله و یا پیرزن 90 ساله علیل، برای نام نویسی حضور پیدا کرده و یا همچنین شخصی با ادعای نبوت در این نام نویسی شرکت می کند که جای تأسف است.

ایشان ابراز داشتند: برخی مسئولین این حضور بالا را شور انتخاباتی توصیف می کنند؛ در حالی که نباید خود را فریب دهند؛ چراکه این مسئله آبروریزی است و در دنیا به سخره گرفته می شود.

این مرجع تقلید با اشاره به راه حلی برای تفسیر قانون اساسی کشور، خاطرنشان ساختند: شورای نگهبان باید شجاعت به خرج داده و از راهی که مراجع در فقه استفاده می کنند، در تفسیر قانون اساسی استفاده نماید.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: ما در فقه، دلالت مطابقی، تضمنی و التزامی بیِّن داشته و با همه آنها در فقه فتوا می دهیم؛ اگر دلالت التزامی بیِّن کلام بر چیزی باشد، آن را مدلول عرفی دانسته و به آن عمل کرده و فتوا می دهیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشتند: دلالت التزامی رجل سیاسی آن است که شخص باید سن و سالی داشته و از سطح معلومات بالایی برخوردار باشد و یا هنگامی که شرط مدیر و مدبر در قانون اساسی وجود دارد، شخص به دلالت التزامی باید سابقه اجرایی کلان در کشور داشته باشد.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشتند: چرا به دلالت التزامی بیِّن، برای الفاظی که در قانون اساسی آمده، فتوا نداده و تفسیر نکنیم؟ ما در مسائل حلال و حرام به این دلالت ها فتوا می دهیم و قانون اساسی کشور هم که از این آیات و روایات بالاتر نیست.

معظم له ابراز داشتند: این حضور، شور انتخاباتی نبوده و در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست که این تعداد حضور پیدا نمایند و امیدواریم با رفع اشکال موجود، دیگر پیامبری برای ریاست جمهوری ثبت نام ننماید.

ایشان در بخش دیگر سخنان خود، اعتکاف امسال کشور را آبرومند توصیف کردند و گفتند: بحمدالله امسال مراسم اعتکاف با آبرومندی کامل در سراسر کشور به اجرا در آمد که به یقین می تواند دل ها را صاف، روح ها را پاک و نورانیت، روحانیت، عزم و اراده ای برای انجام وظایف به ارمغان بیاورد.

این مرجع تقلید در پایان خاطرنشان ساختند: ما از این مراسم خوشحال و دشمنان ناراحت خواهند شد؛ چراکه جوانان زیادی به اسلام، نظام و انقلاب جذب خواهند شد.

انتهای پیام / 136
شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب: 47315
مرجع : خبرگزاری حوزه نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *