۰

ناسا: بارش های بیشتر از میزان پیش بینی شده در انتظار زمین است

قم نیوز: محققان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کردند که زمین به زودی بارانی تر از میزان پیش بینی شده توسط محققان خواهد شد.
ناسا: بارش های بیشتر از میزان پیش بینی شده در انتظار زمین است
به گزارش قم نیوز، محققان حدس می زنند که با ادامه روند گرم شدن زمین، میزان بارش باران در مناطق گرمسیری افزایش خواهد یافت.
این مطالعه نشان داد که در الگوهای آب و هوایی جهان میزان بارش باران در این مناطق احتمالا کمتر از حد برآورد می شود، زیرا در این الگوها مولفه کاهش ابرهای ارتفاع بالا بر فراز مناطق گرمسیری که در رصدهای اخیر ناسا مشاهده شده است، دستکم گرفته می شود.
ابرهای پر ارتفاع گرمسیری، گرما را در اتمسفر نگاه می دارند اما به نظر می رسد گرم شدن هوای جهان باعث کاهش تشکیل این ابرها می شود، وضعیتی که به خنک شدن اتمسفر مناطق گرمسیری و افزایش میزان بارندگی های استوایی منجر خواهد شد.

***کاهش ابرهای پرارتفاع گرمسیری چگونه به بارش بیشتر منجر شود
بارش باران تنها به ابرهای باران زا مربوط نمی شود بلکه 'بودجه انرژی' زمین هم یعنی انرژی ورودی از خورشید در قیاس با انرژی حرارتی خروجی، نقش دارد.
ابرهای پر ارتفاع، حرارت را در جو نگاه می دارند اما چنانچه تعداد کمتری از این ابرها وجود داشته باشد، اتمسفر گرمسیری سرد می شود و خنک شدن، بخار آب را متراکم و به مایع - باران - تبدیل می کند.
این تحقیق که به ریاست دکتر 'هوی سو' از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا در کالیفرنیا انجام شد، همچنین نشان داد که افزایش بارندگی های استوایی هوا را دوباره گرم خواهد کرد تا خنک شدن ناشی از کم شدن ابرهای ارتفاع بالا را به تعادل برساند.
در واقع معنای گرم شدن هوا بر اثر بارش باران مغایر انتظار است، زیرا این ذهنیت وجود دارد که بارش باران موجب خنک شدن هوای محیط می شود؛ در حالی که چند مایل بالاتر در اتمسفر فرآیند دیگری اتفاق می افتد.
این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.


انتهای پیام / 136
دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۰۰
کد مطلب: 49425
مرجع : خبرگزاری ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *