۰
تبعات امضای قرار میان شرکت ملی نفت ایران و یک شرکت فاسد و پر اشتباه؛

زوایای پنهان حضور توتال در ایران

قم نیوز: در حالی قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت توتال توسط زنگنه اجرایی شده که سوابق توتال نشان می دهد از نظر فنی خطاهای زیادی داشته و از نظر اخلاقی هم فاسد و اهل رشوه است.
زوایای پنهان حضور توتال در ایران/ توتال مامور حداکثر سازی برداشت قطر از پارس جنوبی است!
زوایای پنهان حضور توتال در ایران/ توتال مامور حداکثر سازی برداشت قطر از پارس جنوبی است!

به گزارش قم نیوز ،به گفته علی شمس اردکانی در این دسته از قراردادها طرف های خارجی عمروعاص هستند و دنبال ابوموسی اشعری در داخل می‌گردند.

در روزهای گذشته وزارت نفت با کنسرسیومی به رهبری شرکت فرانسوی توتال قراردادی برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا کرد. این قرارداد که در چارچوب قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC منعقد گردید، توسط گروهی از مدیران صنعت نفت طراحی و اجرا شده است. امضای این قرار داد به انتقادات فراوانی از سوی کارشناسان و متخصصان حوزه نفت و گاز کشور روبرو بوده است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر عنوان داشته است که این قرارداد از جهات مختلف دارای اشکال است و اجرای این قرارداد به ۲۵ سال به طول می‌انجامد. وی همچنین عنوان داشته است که در این قرارداد هیچ تضمینی برای ورود سرمایه توسط شرکت توتال وجود ندارد و چنانچه به هر دلیلی شرکت توتال فرایند انجام کار را معلق نماید امکان جایگزینی شرکتی دیگر وجود ندارد و کار به صورت ساکن باقی خواهد ماند.

نماینده مردم شاهین‌شهر ضمن انتقاد از وزیر نفت بابت عدم اطلاع رسانی درخصوص امضای این قرارداد با شورای عالی امنیت ملی، قرارداد وزارت نفت با شرکت توتال را ناقض حاکمیت ملی ایران دانسته است.

همچنین برنامه زنده جهان‌آرا در ۱۷ تیر ۹۶ با موضوع «ارزیابی قرارداد با توتال از منظر اقتصاد مقاومتی» به بررسی زوایای پیدا و پنهان قراراداد وزارت نفت با شرکت توتال پرداخته است.

در این برنامه ابراهیمی اصل معاون سابق وزیر نفت عنوان داشت که توتال با مأموریت خاصی به ایران آمده است. چراکه شرکتهای ایتالیایی گفتند تلاش کردیم به ایران بیاییم ولی آمریکا فقط به توتال این اجازه را داد.

معاون سابق وزیر نفت ضمن حمایت از توان داخل در توسعه فازهای پارس جنوبی عنوان داشته است که در تمام فازهای پارس‌جنوبی طراحی پایه مهندسی توسط شرکتی بین المللی انجام شده است و هر آنچه توتال بخواهد در پارس جنوبی انجام دهد از عهده شرکت های ایرانی هم بر می آید.

وی مأموریت توتال را حداکثرسازی بهره برداری قطری ها ازپارس جنوبی دانسته و الگویIPC را خلاف قانون اساسی بوده و به مصحلت کشور ندانست.

دکتر مسعود درخشان دیگر مهمان این برنامه نیز نکات قابل تاملی را بیان داشت. وی با بیان اینکه کلیت IPC محرمانه نیست مبالغ قرارداد را محرمانه دانست. وی با انتقاد از شیوه برگزاری مناقصه برای توسعه میادین نفت و گاز عنوان داشت که مبنایIPC این است که از موضع ضعف وارد شده ایم و این اصلا به نفع کشور نیست.

وی با اشاره به مشکلات قرارداد با شرکت توتال عنوان داشت که شرکت هایی که با ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی خلع ید شده بودند حالا با الگوی جدید دعوت می شوند.

دکتر درخشان با انتقاد از حامیان این قرارداد عنوان داشت که کسانی که فکر می کنند می توانند از IPC در جهت منافع سیاسی استفاده کنند هیچ شناختی از بازار جهانی  ندارند وکسانی که می خواهند از شرکت های غربی علیه استعمار آمریکا استفاده کنند الفبای کار را هم نمی دانند.

ایشان راهکار مناسب برای توسعه میادین نفتی را استفاده از دانش فنی شرکت های خدماتی نفتی دانسته و واگذاری ۲۵ ساله میدان گازی به خارجی ها را اقدامی نادرست عنوان داشته است.

دکتر درخشان ضمن بیان فعالیتهای پیشین توتال عنوان داشته که سوابق توتال نشان می دهد از نظر فنی خطاهای زیادی داشته و از نظر اخلاقی هم فاسد و اهل رشوه است. توتال و مانند آن به دنبال منافع خودشان هستند و اگر نظارت دقیق نداشته باشیم هیچ پیشرفتی حاصل نمی شود.

علی شمس اردکانی دیگر مهمان برنامه نیز ضمن انتقاد از تفکر فروش نفت و گاز عنوان داشته عده ای عوام زده فکر می کنند فروش نفت و گاز درآمدی برای کشور است. وی عنوان داشته که باید بدانیم در قراردادهای بین المللی، طرف های خارجی عمروعاص هستند و دنبال ابوموسی اشعری می‌گردند.

بنابر این سابقه اعتماد به شرکت توتال گویای آن است که این شرکت قابل اعتماد نیست و این بی‌ اعتمادی زمانی عمیق‌تر می‌گردد که این شرکت با قطر در میدان پارس جنوبی در خاک این کشور شریک است و احتمال هرگونه اقدام برای حداقل‌سازی برداشت ایران و حداکثرسازی برداشت قطر وجود دارد.

انتهای پیام / 137
يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۴
کد مطلب: 50624
مرجع : پایگاه خبری تراز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *