۰
عضو هیات علمي فرهنگستان علوم اسلامي:

قطار تحولات فرهنگی باید درست ریل‌گذاری شود

قم نیوز: عضو هیات علمي فرهنگستان علوم اسلامي گفت: برای موفقیت و رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده نیاز است که قطار تحولات فرهنگی کشور به درستی ریل گذاری شود.
قطار تحولات فرهنگی باید درست ریل‌گذاری شود
به گزارش قم نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پیروزمند با تاکید بر این نکته که اساساً فرهنگ مقوله ای پیچیده، حساس و همه جانبه است و نباید به آن نگاه تک بُعدی داشت، ابراز کرد: البته باید توجه داشت فرهنگی که می‌خواهد تأثیر مستقیم خود را بر شکل گیری تمدن داشته باشد، ثمراتش در درازمدت عیان خواهد شد و از این رو بیش از هر چیز ما نیاز به ایجاد تحول در فرد و جامعه داریم.

وی افزود: البته در این میان مصوبه و دستورالعمل نیز در بخش‌هایی می‌تواند شرایط را فراهم کند اما آنچه مهم است این که قطار تحولات فرهنگی در کشور که منتج به تغییرات تمدنی می‌شود باید درست ریل گذاری شود تا نتیجه مورد نظر به دست آید.

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر در خصوص لزوم حرکت به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی گفت: بحث تمدن اسلامی و به تعبیر دقیق رهبر معظم انقلاب تمدن نوین اسلامی یک مساله بسیار مهم و ویژه است که به خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی جدی تر هم دنبال شده و به لطف الهی بسیاری از بسترها و زمینه‌های تحقق آن نیز به برکت نهضت حضرت امام (ره) و خون مقدس شهیدان فراهم شده است.

وی اضافه کرد: البته این مقوله با وجود مخالفت‌هایی که گاه و بیگاه نسبت به آن صورت می‌گیرد، بحث روز نه فقط ایران اسلامی که به نوعی جهان اسلام است که البته در این میان جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این موضوع به شمار می‌رود.

پیروزمند ادامه داد: در این میان آنچه مهم است این که بدانیم که هیچ عرصه‌ای از فرهنگ وجود ندارد که بتوان آن را خارج از چتر و پوشش دین تصور کرد، ضمن آن که فرهنگ نیز آن روح و جوهره‌ای است که در کالبد تمدن حلول می‌یابد و تأثیر خود را بر کلیت اجتماع بر جای می‌گذارد.

وی با تاکید بر این که اساساً فرهنگ مقدم بر تمدن است به این خاطر که به تمدن جهت می‌دهد، گفت: این فرهنگ اسلامی است که برای ما آرمان‌ها و ارزش‌ها را مشخص کرده و ما بر اساس آن‌ها به دنبال تحقق تمدنی هستیم که در نهایت همه ما را به سعادت دنیا و آخرت برساند.

عضو هیات علمی فرهنگستان علوم اسلامی افزود: خدای متعال به وسیله انبیاء، برنامه و مسیر سعادت بشر را مشخص کرده و کامل‌ترین بسته هدایت را برای انسان فرستاده که اتفاقاً رکن و اساس این بسته هدایتی نیز فرهنگ است به این منظورکه فرهنگ شامل نظام باورها، ارزش‌ها، رفتارها و نمادهاست که همه این‌ها باید ذیل جاذبه دین قرار بگیرد.


انتهای پیام / 136
يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب: 52227
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *