۰

رئیس مجلس شورای اسلامی: وزارت نیرو طرح دراز مدت صیانت از آب تهیه کند/منابع تامین آب شرب روستاها نباید در جای دیگر هزینه شود

قم نیوز: قم نیوز: نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو مرجع اصلی در خصوص موضوع آب است و باید طرح دراز مدتی در خصوص صیانت از آب طراحی کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی: وزارت نیرو طرح دراز مدت صیانت از آب تهیه کند/منابع تامین آب شرب روستاها نباید در جای دیگر هزینه شود

به گزارش قم نیوز علی لاریجانی عصر امروز در آیین افتتاح مجتمع آبرسانی شهدای کهک با اشاره به اینکه این منطقه شهدای بسیاری را تقدیم نظام کرده است، از نامگذاری این مجتمع به نام شهدا تقدیر کرد.
وی با اشاره به مشکلاتی که در زمینه آبرسانی به قم وجود داشته است گفت: در مسیر حل مشکل آبرسانی به قم مقام معظم رهبری نقش ویژه داشتند و با عنایت ایشان مشکلات این پروژه حل شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مسئله آب کشور شرایط مطلوبی ندارد و ما در منطقه ای خشک قرار داریم گفت: باید تدبیری داشته باشیم تا در کل کشور این مسئله حل شود.
وی با اشاره به اینکه باید مسوولان در خصوص شرایط آبی کشور روشن صحبت کرده و انتظارات خود را از مردم بیان کنند، افزود: میزان برداشت از آب های زیرزمینی وضعیت را دشوار کرده و باید نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشیم.
لاریجانی بر بهره گیری از شیوه های آبیاری نوین تاکید کرد و ادامه داد: 90 درصد از آب کشور مربوط به بخش کشاورزی است و باید همه فعالان عرصه کشاورزی در کشت محصولات به وضعیت آب و هوایی اهتمام داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در خصوص تامین منابع برای تغییر شیوه آبیاری در کشور تمهیدات لازم اندیشیده شده است بیان کرد: 85 درصد از هزینه ها توسط دولت و 15 درصد توسط کشاورزان پرداخت می شود.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وزارت نیرو مرجع اصلی در خصوص موضوع آب است و باید طرح دراز مدتی در خصوص صیانت از آب طراحی کند، گفت: در خصوص آبرسانی آب شرب به روستاها با تدبیر رهبر معظم انقلاب بودجه ای از صندوق توسعه ملی اختصاص دادند و باید این منابع در روستاها هزینه شود.
وی از تهیه لایحه توسعه روستاها به عنوان اقدامی مناسب یاد کرد و گفت: با وجود تامین امکانات جوانان به دلیل نبودن چرخه اقتصادی مناسب نمی توانند در روستاها بمانند. در همین راستا برای این لایحه 10 هزار میلیارد تومان بودجه از صندوق و بانک ها در نظر گرفته شده است و وامی ارزان قیمت با سود 6 درصد برای توسعه روستاها در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه اگر در روستاها زمینه اشتغال فراهم نباشد روستاییان مجبور به ترک روستاها می شوند، خاطرنشان کرد: وضعیت تخلیه روستاها در ایران نسبت به وضعیت جهانی نامطلوب تر است و این در حالی است که ترک روستاها و حاشیه نشینی مشکلات اجتماعی خاص خود را به دنبال دارد.

انتهای پیام/136
 
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
کد مطلب: 53836
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *