۰

معلم مسلمان نیجریه‌ای برنده جایزه «نانسن» سازمان ملل متحد شد

قم نیوز: قم نیوز: یک معلم مسلمان نیجریه‌ای با نام زانا مصطفی به سبب ارائه آموزش رایگان به دانش آموزان یتیم جنگ‌های داخلی، از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، جایزه معتبر «نانسن» را دریافت کرد.
معلم مسلمان نیجریه‌ای برنده جایزه «نانسن» سازمان ملل متحد شد
معلم مسلمان نیجریه‌ای برنده جایزه «نانسن» سازمان ملل متحد شد
به گزارش قم نیوز یک معلم مسلمان نیجریه‌ای برنده جایزه معتبر پناهندگان «نانسن» سازمان ملل متحد به سبب تلاش‌هایش برای آموزش و پرورش یتیمان جنگ‌های داخلی در نیجریه شد.

زنا مصطفی که این جایزه را از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد دریافت کرده به خبرنگاران گفت: دانش آموزان من بهترین دوستان من هستند. و این باید شعاری برای صلح جهانی باشد.

مصطفی بنیانگذار یکی از چند مدرسه ابتدایی باقی مانده در شهر پرجمعیت مایندگوری در ایالت بورنوی نیجریه است. وی همچنین نقش مهمی برای میانجگری میان ارتش نیجریه و شورشیان گروه تروریستی بوکوحرام برای  آزادسازی 82 تن از دختران چیکوبی ایفاء کرده است.

این معلم داوطلب همچنین در مدرسه پایه اسلامی فاتحه آینده، تحصیل، غذا، لباس مدرسه و مراقبت‌های بهداشتی را به صورت رایگان به دانش آموزان ارائه داده است.

 مصطفی در این باره به خبرنگاران گفت: ما بیشترین تعداد دانش آموز دختر در مدرسه را داریم.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان جایزه «نانسن» را به کسانی می‌دهد که خدمات فوق العاده برای کسانی که به اجبار آواره شده‌اند فراهم کرده باشند.

بوکو حَرام (به زبان هوسه به معنی تحصیل غربی حرام است) یک گروه شورشی وهابی در شمال نیجریه است که خواستار تعطیلی تمامی مدارس نوین و تحمیل اسلام وهابیت  بر تمامی ۳۶ ایالت نیجریه است. این گروه که در نیجر، چاد و شمال کامرون نیز فعال است در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده و پیشتر با شبکه القاعده ارتباط داشت اما در مارس ۲۰۱۵ با ابوبکر بغدادی بیعت کرد و نام خود را به ولایت غرب آفریقایی داعش تغییر داد.

قوانین اسلامی از سال ۲۰۰۰ میلادی در شمال نیجریه اجرا می‌شود ولی شورشیان از جمله گروه خودخوانده طالبان نیجریه و گروه «بوکو حرام» خواهان اجرای این قوانین در سراسر نیجریه هستند. درگیری‌های این گروه تندرو با دولت نیجریه در ایالت‌های کانو، بورنو و یوبه در شمال نیجریه در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ صدها کشته برجای گذاشت. این گروه تروریستی تاکنون مسئولیت حملات متعدد خونینی در سرتاسر نیجریه را برعهده داشته، این گروه همچنین اقدام به ربودن دسته جمعی دختران چیبوکی کرده و از آنان به عنوان برده و یا بمب گذار تروریستی سوءاستفاده کرده است.
انتهای پیام / 137
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۰
کد مطلب: 53878
مرجع : خبرگزاری حوزه نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *