۰
شهردار قم مطرح کرد

تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در قم برای توسعه امکانات گردشگری

قم نیوز: شهردار قم به وضعیت سرمایه‌گذاری در شهر قم اشاره کرد و گفت: مباحث سرمایه‌گذاری نیز در حال افزایش در شهر قم است و ما از تمام فعالان این بخش دعوت می‌کنیم تا سرمایه‌گذاری در حرم اهل بیت(ع) داشته باشند.
تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در قم برای توسعه امکانات گردشگری/تقویت رویکرد جوان‌گرایی در شهرداری
تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در قم برای توسعه امکانات گردشگری/تقویت رویکرد جوان‌گرایی در شهرداری
به گزارش قم نیوز سیدمرتضی سقائیان‌نژاد ظهر امروز در سخنانی در برنامه تلوزیونی حالا خورشید در شبکه سوم سیما، با بیان اینکه در مدیریت اگر پایداری باشد برنامه‌ریزی منسجم خواهد شد اظهار کرد: تجارت در مدیریت‌های شهری اینقدر وسیع است که شاید سال‌ها زمان نیاز باشد تا بتوانیم اقداماتی را به درستی سامان بدهیم.

وی با تاکید بر اینکه موتورمحرکه مجموعه شهرداری جوانان هستند گفت: البته در مجموعه برای بهره‌گیری از تجربیات از افراد با تجربه بیشتر نیز استفاده می‌کنیم اما در اولویت کاری استفاده از جوانان خوش‌فکر و مستعد است.

شهردار قم با تاکید بر اینکه مدیریت شهر را نمی‌توان با سعی و خطا پیش برد افزود: به همین خاطر باید تجربیات ارزشمند در کنار استعدادها باشند تا کارها مثمر ثمر باشد.

وی با اشاره به تجربه 12 سال کار در شهرداری اصفهان تصریح کرد: اگر بتوانیم شرایط شهر را تشخیص داده و ارزش خدمت به مردم را بفهمیم قطعا کارها اثربخشی بیشتر خواهد داشت و می توانیم رضایتمندی مردم از نظام را افزایش دهیم.

سقائیان‌نژاد اذعان کرد: اگر نیازهای مردم به درستی تشخیص داده شود می‌توان به درستی برنامه‌ریزی کرد و در صورتی که مدیران بفهمند برای چه کسانی خدمت می‌کنند اقبال مردم به نظام بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به تنوع وظایف شهرداری‌ها تصریح کرد: یک وزارت‌خانه شاید کمتر از 25 وظیفه داشته باشد اما در شهرداری 372 وظیفه وجود دارد و از تولد تا مرگ با امور مردم سر و کار داریم.

شهردار قم اذعان کرد: پول شهرها را مردم پرداخت می‌کنند و از عوارض شهرها اداره می‌شوند پس مدیریت شهری اهمیت فراوانی دارد چرا که بیش از 70 درصد مردم شهرنشین هستند.

وی با تاکید بر تعامل با مردم و مشارکت با آنها اظهار کرد: شورای شهر را مردم انتخاب می‌کنند و اگر بتوانیم به درستی تصمیم‌گیری کنیم به دنبال آن رضایتمندی مردم و امنیت کشور نیز افزایش می‌یابد.

سقائیان‌نژاد با تاکید بر اینکه امروز شهرداری صرفا ارگانی خدماتی نیستند گفت: امروز شهرداری‌ها در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به تعدد تصمیم‌گیران در بخش‌های مختلف شهری گفت: مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری بحث مدیریت یکپارچه شهری است؛ به عنوان مثال شهرداری با صرف هزینه آسفالت معابر را تامین می‌کند اما در کمترین مدت شرکت‌های خدمات رسانی در آن حفاری می‌کنند و معابر و منظر شهری برای استفاده مردم تخریب می‌شود.

شهردار قم با اشاره به معضلات و مسائل مختلف حوزه ترافیکی در شهرها اذعان کرد: شهرداری‌ها با معضلات مختلف در حوزه ترافیک فعالیت می‌کند اما نیاز است ارگان های فرهنگ‌ساز و قانون‌گذار به دنبال فعالیت در این حوزه باشند تا اخلاق ترافیک و فرهنگ ترافیک گسترده شود اما این میزان محقق نشده و امروز مشکلات متعددی داریم.

وی با بیان اینکه تعدد تصمیم‌گیران مشکلات متعددی برای مردم ایجاد می‌کند افزود: مهم‌ترین مشکل حوزه شهری عدم وجود مدیریت یکپارچه در شهرهای ما است در حالی که در کشورهای پیشرفته تصمیم‌گیری در شهرها توسط مدیریت یکپارچه انجام می‌شود.

سقائیان‌نژاد با تاکید بر اینکه همچنان در حوزه دانشگاهی فعال هستم گفت: تمام شادابی و فعال بودن امروز در حوزه کار اجرایی بخاطر همکاری و ارتباط با جوانان و دانشجویان در دانشگاه است.

وی با بیان اینکه تمیزی شهر جزو شاخصه های اصلی زندگی ما است گفت: پیامبر اسلام بارها بحث از نظافت و پایه‌های ایمان بر حسب نظافت می‌کند یعنی هرچقدر شهر پاکیزه‌تر باشد ما آداب اسلامی را دنبال کرده‌ایم.

شهردار با اشاره به شرایط مدیریت پسماند در کشورهای پیشرفته دنیا بیان کرد: در کشورهای پیشرفته اکثر زباله‌ها به صورت خشک است و دستگاه‌هایی در منازل وجود دارد که آنها را تبدیل کرده و به سمت فاضلاب هدایت می‌کنند.

وی گفت: اگر در بخش‌های مختلف برنامه‌ داشته باشیم مردم همراه ما خواهند بود و مشکلی در اداره شهرها نخواهیم داشت.

سقائیان‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه قم در انقلاب اسلامی و جهان تشیع تصریح کرد: بیش از 30 هزار دانشجوی خارجی و 100 هزار طلبه در قم در حال تحصیل هستند؛ وجود مسجد مقدس جمکران، حرم مطهر حضرت معصومه(س) و امام‌زادگان عظیم‌الشان و بیوت مراجع عظام تقلید ظرفیتی عظیم را برای این شهر ایجاد کرده‌اند.

وی با اشاره به حضور سالیانه 20 میلیون زائر در شهر قم گفت: باید بدون تغییر بوم و هویت قم امکانات لازم را برای این زائرین در شهر قم ایجاد کنیم.

شهردار قم با تاکید بر اینکه به دنبال افزایش ماندگاری زائرین در شهر قم هستیم افزود: در حال حاضر ماندگاری زائر در شهر قم حدود هفت ساعت است که باید این ماندگاری را به بیش از 48 ساعت برسانیم.

وی قم را میعادگاه انقلاب اسلامی دانست و گفت: در حال حاضر کارهای بزرگی از نظر افزایش ماندگاری زائر در شهر قم آغاز کرده‌ایم که احداث بزرگترین پارک جنگلی و باغ پرندگان که در اصفهان نیز احداث شده، از آن جمله است.

سقائیان‌نژاد از پیگیری احداث هتل‌های پنج ستاره در این شهر خبر داد و افزود: در حوزه اقامتی ضروری است که اقداماتی گسترده در شهر قم شکل بگیرد و بر همین اساس در سال‌های گذشته جذب سرمایه‌گذار در حوزه احداث هتل‌ها و مسافرخانه‌ها در شهر قم افزایش یافته است.

وی ضرورت توسعه فضای سبز و گسترش اقدامات زیست‌محیطی در شهر قم را مورد تاکید قرار داد و اذعان کرد: در حوزه زیست‌محیطی برنامه‌های جدی را در دستور کار قرار دادیم و سالیانه بیش از 500 هزار اصله درخت در این شهر کاشته می‌شود.

وی تجربه مدیریت شهری در اصفهان در حوزه زیست محیطی و توسعه فضای سبز را مورد توجه قرار داد و گفت: در اصفهان در 14 سال گذشته اقدامات گسترده ای در حوزه زیست محیطی انجام دادیم که امروز شاهدیم با وجود آب و هوای خشک فضای سبز مطلوبی در آن وجود دارد.

شهردار قم بیان کرد: ما باید بتوانیم قم را برای زائرین و شهروندان آماده کنیم و بر همین اساس احداث شریان های ترافیکی و حمل و نقل عمومی را در دستور کار داریم که احداث دو خط مترو، منوریل و ... در دستور کار است.

سقائیان‌نژاد افزود: پیگیری تکمیل منوریل از جمله برنامه‌های ما است و در سال‌های اخیر تکمیل خط اول مترو و احداث خط دوم مترو در این شهر سرعت زیادی گرفته است.

وی اجرای 100 تلوزیون شهری را در شهر قم مورد توجه قرار داد و افزود: به دنبال این هستیم تا با این کار فضای نامناسب تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی را در شهر قم کاهش داده و منظر مناسبی را ایجاد کنیم.

سقائیان‌نژاد به وضعیت سرمایه‌گذاری در شهر قم اشاره کرد و گفت: مباحث سرمایه‌گذاری نیز در حال افزایش در شهر قم است و ما از تمام فعالان این بخش دعوت می‌کنیم تا سرمایه‌گذاری در حرم اهل بیت(ع) داشته باشند.

وی بیان کرد: شهر قم حرم اهل بیت(ع) است و به همین خاطر تمام دوست‌داران اهل بیت(ع) توجه ویژه باید به این شهر داشته باشند و برای توسعه و بهبود شرایط خدمات در آن تلاش داشته باشند.

انتهای پیام/ 137
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
کد مطلب: 57008
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *