۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم:

رودخانه شور حقابه تالاب مره است

قم نیوز: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: آب حداقلی که در این شرایط کم آبی در رودخانه شور جاری است، حقابه تالاب مره است و نباید به بهانه احیای دیگر تالاب ها مورد استفاده سودجویان قرار بگیرد.
رودخانه شور حقابه تالاب مره است
به گزارش قم نیوز تورج همتی در حاشیه بازدید از بند علیخان و رودخانه شور اظهار کرد: آب حداقلی که در این شرایط کم آبی در این رودخانه جاری است، حقابه تالاب مره است و نباید به بهانه احیای دیگر تالاب ها مورد استفاده سودجویان قرار بگیرد. 
وی با اشاره به اهمیت اکولوژیکی تالاب مره که سالانه میزبان 4 هزار پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی است، خاطرنشان کرد: این تالاب ارزشمند در همجواری دشت مسیله، نقش مؤثری در جلوگیری از گسترش کانون گرد و غبار در این منطقه داشته و باید با تأمین حقابه‌های زیست محیطی آن، با این بحران پیش رونده در مرکز کشور مقابله کنیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به انحراف غیرقانونی رودخانه شور به سمت اراضی کشاورزی، بر ضرورت مقابله جدی با این اقدام تأکید کرد و گفت: روخانه شور در مرز استان قم و تهران قرار گرفته و مسؤولان امر باید متوجه خطرات زیست محیطی ناشی از خشکسالی در تالاب مره و دشت مسیله باشند.
تالاب مره از تالاب‌های بسیار ارزشمند کویر مرکزی کشوراست که در کنار بحران پیش رونده خشکسالی در دشت مسیله و دریاچه نمک قرار گرفته و منابع آبی خود را از رودخانه شور در ضلع شمالی تالاب تامین می‌کند که در صورت کم توجهی و عدم تامین حقابه‌های زیست محیطی و ادامه روند خشکسالی، کاملا از میان رفته و به کانون جدید گرد و غبار در مرکز ایران تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام / 136
 
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۱
کد مطلب: 58476
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *