۰
آیت‌الله مکارم شیرازی:

مجمع نمایندگان طلاب باید تقویت شود

قم نیوز: یکی از مراجع تقلید گفت: تا جایی که توان هست باید برای رفع مشکلات معیشتی طلاب اقدام شود؛ بنابراین نمایندگان طلاب می‌توانند گره گشایی مختلفی داشته باشند، مجمع نمایندگان ابتکار خوبی بود که باید تقویت شود.
مجمع نمایندگان طلاب باید تقویت شود/طلاب از فعالیت‌های جناحی بپرهیزند
مجمع نمایندگان طلاب باید تقویت شود/طلاب از فعالیت‌های جناحی بپرهیزند
به گزارش قم نیوز آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار رییس و هیأت رییسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت فعالیت‌های این مجمع گفت: وجود مجمع نمایندگان طلاب از مسائل ضروری حوزه است و می‌توان مشکلاتی را به وسیله آنان حل کرد.

وی افزودن: در دنیای امروز هر صنف و مجموعه ای برای خود نماینده دارد تا کارها را پیگیری کرده و از حقوق افراد دفاع کند، طلاب هر شهر باید نماینده ای داشته باشند تا از حقوق آن‌ها دفاع شده و مشکلات آنان حل شود.

این مرجع تقلید مشکلات طلاب را به سه دسته تقسیم کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلات مربوط به مسائل علمی است که شامل انتخاب استاد، پیشرفت در دروس و عزم طلبه برای تحصیل می‌شود.

وی ادامه داد: باید از مسائل علمی مراقبت کرد که البته گاهی با مشورت حل می‌شود، مهم‌ترین مشکل حوزویان مسائل علمی است تا عمر طلاب در حوزه به هدر نرود و به مقداری که در حوزه هستند بتوانند بازدهی داشته باشند، تحقق این موضوع تا مراقبتی نباشد امکانپذیر نیست.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: مسأله دیگر مشکلات اخلاقی است که ممکن است به برخی افراد سرایت کند به ویژه که در زمانی قرار داریم که ابزار زمینه ساز مشکلات اخلاقی از هر زمانی گسترده تر است، باید مراقب بود که مشکلات اخلاقی به حوزه سرایت نکند.

وی مشکل سوم را مربوط به معیشت طلاب دانست و عنوان کرد: تا جایی که توان هست باید برای رفع مشکلات معیشتی اقدام شود؛ بنابراین نمایندگان طلاب می‌توانند گره گشایی مختلفی داشته باشند، مجمع نمایندگان ابتکار خوبی بود که باید تقویت شود.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: باید برای حل مشکلات طلاب اهتمام کرد، باید نمایندگان عالم و دلسوز انتخاب شوند تا به طلاب کمک کنند، طلاب تقاضاهایی دارند که نمایندگان مجمع می‌توانند حلقه اتصالی بین طلاب با مراجع، اساتید و بزرگان باشند.

وی اضافه کرد: نمایندگان مجمع طلاب به ویژه شهرهای استان باید همبستگی داشته باشند و جمعی و کلی فکر کنند که این هم بستگی می‌تواند در پیشبرد کارها اثرگذار باشد؛ نمایندگان باید کارها را جدی بگیرند و فعالیت‌ها نباید جنبه تشریفاتی و صوری داشته باشد بلکه باید باید با مسؤولیت پذیری نمایندگان پیش رود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به طرح‌های مجمع نمایندگان طلاب گفت: درباره ضامن اجرایی طرح‌ها باید فکری شود، طرح مجمع نمایندگان طلاب درباره جبران  خالی شدن شهرها از فضلا و مجتهدان خوب است اما باید ضمانت اجرایی آن بررسی شود.

وی افزود: سابقاً در شهرها مراجع و مجتهدان بزرگ بودند اما در حال حاضر شهرها خالی شده است و برای درس خارج و مسائل مهم دیگری که نیاز به حضور مجتهد دارد مشکلاتی ایجاد شده است، فضلای هر شهری در حوزه قم متمرکز شدند که باید فکری کرد، گاهی تشویق‌ها و امکانات مؤثر است و گاهی نیز اثری ندارد؛ حوزویان باید احساس مسؤولیت کنند و شهرها را سامان دهند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان این که فضلا می‌توانند در مسائل سیاسی عام در تقویت نظام اسلامی نقش داشته باشند، اظهار داشت: ولی طلاب از اینکه برنامه‌های جناحی داشته باشند بپرهیزند.

وی در پایان دیدار اظهار امیدواری کرد که کارها به نحو احسن پیش رود و افرادی دلسوز و دارای عزم الهی برای مجمع انتخاب شوند تا به وضع طلاب و مشکلات آن‌ها رسیدگی کنند.

انتهای پیام/ 137
يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
کد مطلب: 59049
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *