۰
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:

انقلاب اسلامی مباحث مربوط به حکومت دینی را متحول ساخت

قم نیوز: عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: انقلاب اسلامی موجب رخ دادن یک نقطه عطف خاصی در مباحث مربوط به حکومت دینی شد و آن‌ها را متحول ساخت.
انقلاب اسلامی مباحث مربوط به حکومت دینی را متحول ساخت
به گزارش قم نیوز حجت الاسلام اکبر اقوام کرباسی در نشست علمی «مبانی کلامی الگوهای مختلف حکومت دینی» در سالن همایش‌های دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه اظهار داشت: بعد از انقلاب ما اندیشمندان زیادی تلاش کردند که نظریاتی را برای تبیین اندیشه سیاسی اسلام مطرح کنند و اتفاقاً مباحث زیادی را بیان کرده‌اند و از این رو امروز شاهد نظریات مختلفی در این حوزه هستیم که هریک با نقدها و نقاط مثبتی رو به رو هستند.
وی افزود: هدف ما در این نشست این است که رابطه بین فقه سیاسی و کلام سیاسی را تبیین کنیم و این اندیشه را برای فعالیت‌های بعدی بارور سازیم، چراکه می دانیم همه این نظریه‌ها باید دارای پشتوانه قوی کلامی باشند تا بتوانند جای خود را در علوم دینی باز کنند.
این محقق حوزوی با بیان اینکه اندیشه‌های فقهی، نیاز به پشتوانه‌های قوی کلامی دارد، ادامه داد: برای ورود کلام سیاسی در عرصه فقه و حکومت سیاسی، آنچه مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد آن است که اندیشه‌های فقهی نیاز به پشتوانه‌های قوی کلامی دارد.
حجت الاسلام اقوام کرباسی بیان داشت: از ابتدای سابقه تفکر اسلامی این بحث مطرح بوده و جریان‌های مختلف فکری یا حتی سیاسی که در نخستین دوره‌های تفکر اسلامی حضور داشتند هر کدام در قبال بحث مسأله امامت و رهبری جامعه موضع گیری‌های متفاوتی داشتند.
وی افزود: همه تلاش می‌کردند، رفتارهای کلامی خود را تئوریزه کنند، همچنانکه در جریان‌های صدر اسلام یا خلافت عثمان و یا جنگ جمل این چراها و موضع گیری‌ها دیده می‌شود.
این پژوهشگر کلامی اظهار داشت: این بحث همچنان در طول تاریخ ادامه داشته و امروز هم بعد از انقلاب اسلامی این مسأله به صورت جدی تری مطرح شده است.

انتهای پیام/136
 
يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۲
کد مطلب: 59075
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *