۱
حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم:

سودسپرده عامل رقابت بانک های خصوصی و موسسات مالی است/روحانیت مقصر نیست

قم نیوز: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از رونق یافتن سودسپرده بانکی گفت:روحانیون عهده دار مسئولیت های اجرایی در عرصه های صنعتی و.. نیستند و به همین خاطر روحانیت مقصر نیست؛ اگر تقصیری باشد آن است که روحانیت هنوز به این شکل و مدل مدیریتی اعتراض نکرده و مردم را روشن نکرده است که مدیری انتخاب کنید که انقلابی و جهادی و اسلامی عمل کنند.
سودسپرده عامل رقابت بانک های خصوصی و موسسات مالی است
سودسپرده عامل رقابت بانک های خصوصی و موسسات مالی است
به گزارش قم نیوز حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم جمعه شب در همایش بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی در دانشگاه معارف قم گفت: باوجود اینکه ایران سرزمینی نیمه خشک است و در سالهای اخیر نیز دچار کاهش آب نیز هستیم، ولی آمار و ارقام آب و خاک نشان می دهد که ایران می تواند 300 میلیون نفر جمعیت را تغذیه کند.

وی با ذکر این مطلب که ایران جزو ده کشوربزرگ دارنده محصولات سردرختی است، افزود: یک کشاورز یزدی در یکی از خشک ترین مناطق کشور توانست به جای 5 تن از 150 تن برداشت داشته باشد که اگر این الگو به دیگران منتقل شود به چنین ظرفیتی می رسیم و می توانیم به بهترین الگو برسیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باذکر این مطلب که روزانه 8 ونیم میلیون معادل بشکه نفت و گاز تولید می کنیم بیان کرد:  5و نیم میلیون بشکه نیز روزانه مصرف داریم که این مصرف، وحشتناک است؛ این مقدار مصرف انرژی در بخش گاز، بیش از چین و کل اروپا است؛ استفاده بهینه از منابع می تواند مصرف ما را کاهش دهد؛ اگر این کاهش ها انجام شود سالانه 100 میلیارد دلار سرمایه جدید به کشور وارد می شود.

وی افزود: رکود امروز ما به این دلیل است که حتی نقدینگی خود را نیز به خوبی رعایت نمی کنیم؛متاسفانه اعتماد را سوزاندند و مردم نیز دیگر ارزهای خود را به بانک ها نسپردند؛ اگر این اعتماد صورت گیرد؛ قطعا کارهای بزرگی می توانیم انجام دهیم؛ زمانی که ارز در سالهای پس از جنگ به نقطه بحرانی رسید و از 300 تومان به 960 تومان رسید.

وی با انتقاد از بی تدبیری در عرصه های مدیریت اقتصادی کشور گفت: مشکل اصلی اقتصاد ما این است که مدیران اقتصادی کشور اقتصاد اسلامی را باور نداشتند چون در این زمینه آموزش ندیده بودند ؛دانشگاه های ما نیز به دلیل اینکه این مسایل را آموزش نمی دهند دانشجویان و مدیرانی را پرورش می دهند که با همین ذهنیت فعالیت دارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ذکر این مطلب که امروزه اقتصاد نوکلاسیک حاکم است بیان کرد: کسانی که صاحب نظران پشت دولت هستند صاحب نظران تفکران نوکلاسیک هستند، آن موقع انتظار دارید که اقتصاد مقاومتی را پیاده کنند؟

وی افزود: کسانی که قانون بانکداری را تصویب کردند، این کار را به خوبی انجام دادند و شبهه ربا و روزنه ای برای ربا باز نکردند ولی وقتی در میدان عمل وارد شد، فریاد همه برخواست؛ نتیجه ای که در آن زمان گرفتیم آن بود که قانون عملیات بانکی بدون ربا، آیین نامه ها و قراردادهای تیپی در بانک ها صوتر می گیرد که از صافی شورای نگهبان رد نشده است.

وی گفت: یکی از مسایل آن بود که شورای پول و اعتبار بیان کرد که بانک می تواند به سپرده گذاران سود علی الحساب بدهند که این قانون پدر بانک ها را درآورده است؛ ریشه این سود نیز علی الحساب نیست که مردم سود قطعی پول می دانند و سود پول نیز ربا است و چیزی جز ربا نیست؛ یعنی از ابتدای این پیاده سازی موشی را در کار دواندند و کار را نجس کردند.

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم اظهارکرد: علت اینکه تعداد وام ها به سرعت افزایش یافت و موسسات مالی به سرعت افتتاح شد همین سود پول است؛ تعداد شعب بانک های ما در دنیا کم نظیر و یا بهتر بگوییم کم نظیر است زیرا برای هر 3600 ایرانی یک شعبه بانک وجود دارد.

وی افزود: این شعبات گرانترین مناطق شهرها و ساختمان ها است ولی مشخص است که دلیل این گرانی سود پول است؛ این همه رقابت بین موسسات مالی و بانک های خصوصی برای سود پول بود و برخی این پول را از بانک های دولتی می گیرند و به این موسسات می برند.

این استاد اقتصاد با ذکر این مطلب که صاحبان سپرده بانک ها که یک درصد هستند، 74 درصد سپرده های بانکی را در اختیار دارند بیان کرد: این افراد در واقع کلان سرمایه دار هستند؛ یعنی 99 درصد سپرده گذاران تنها 26 درصد سپرده ها را در اختیار دارند؛ شکاف فقر و غنا این چنین نمایان گر می شود؛ این مسایلی نیست که نظام به مردم وعده کرده بود و امام ما را به آن فرامی خواند؟ قطعا چنین نبود.

وی در ادامه با اشاره به اختیارات رهبری در امور مختلف گفت: بر اساس مفاد قانون اساسی رهبری تنها می تواند سیاست و رهنمود بدهد؛ رهبری در حوزه اجرا، بر اساس قانون اساسی امکان ورود شخصی را ندارد؛ قدرت دفاعی کشور، امنیت ملی و سیاست های کلان، از جمله معدود عرصه هایی است که ولی فقیه می تواند در آنها دخالت مستقیم داشته باشد و در این عرصه ها در اوج قرار داریم.

وی گفت: اصل سیاست های کشور عالی است، ولی در میدان عمل وقتی مسئولان دست به کار می شوند، دیگر در حوزه اجرا، رهبری در آن دخیل نیست ولی در اجرا مشکلات عدیده ای وجود دارد؛ روحانیون عهده دار مسئولیت های اجرایی در عرصه های صنعتی و.. نیستند و به همین خاطر روحانیت مقصر نیست؛ اگر تقصیری باشد آن است که روحانیت هنوز به این شکل و مدل مدیریتی اعتراض نکرده و مردم را روشن نکرده است که مدیری انتخاب کنید که انقلابی و جهادی و اسلامی عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم با اشاره به استعداد ناب جوانان ایرانی گفت: ایران از جهت استعداد و آی کیو بالاتر از نرم از جهانی است و این رده بندی را نیز غربی ها انجام داده اند؛ علت مهاجرت نخبگان علمی کشور، صرفا هواخواهی نیست، بلکه جاذبه از سوی کشورهای دیگر بسیار قوی است و از این سوی بستر به خوبی آماده نیست و از طرف دیگر این احساس به نسل جوان ما دست داده است که اگر تحصیلات خود را در کشورهای پیشرفته طی کنند موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد.

وی افزود: حضور نسل جوان و نخبه ما در آمریکا و کانادا و انگلیس و فرانسه و آلمان بسیار چشمگیر است؛ شهید باقری در سن 24 سالگی طراحی عملیاتی کردند که فرماندهان جنگی که بیش از 24 سال فعالیت نظامی داشتند نیز اغرار می کردند چنین تبحری نداشتند.

وی تصریح کرد: جوانان ما در جنگ، از هیچ ما را به همه جا رسیدند و قدرت عظیمی را به بسیج و سپاه ما هدیه دادند و دنیا را به حیرت واداشتند؛ امروز نیز جوانان ما در عرصه های علمی تبحر بسیاری کسب کرده اند و کشور را در رشته های مختلف به اوج قدرت رساندند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: برخی از نخبگان کشورهای عربی بیان می کردند که ما نسبت به وجود ایرانی ها احساس عزت می کنیم، زیرا آنها پس از تحمل تحریم ها و هجمات دشمنان به چنین جایگاهی رسیدند.

وی افزود: عزت اسلامی، حاصل انقلابی است که اگر این انقلاب نبود معلوم نبود امروز مسلمانان و کشور ما در چه شرایطی بود؛ ایران از نظر طبیعی نیز دارای مواهبی است که در کمتر کشوری به چشم می خورد؛ این مزیت ها در کشورهای منطقه نیز وجود ندارد.

انتهای پیام/ 138
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب: 59986
مرجع : خبرگزاری حوزه نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *