۰
رئیس سازمان صنعت:

قم شهر استقرار صنایع پرآب بر نیست

قم نیوز: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: با وجود این که برخی از صنایع پرآب بر می توانند سطح تولید و اشتغال بالایی را ایجاد کنند، اما قم مکان مناسبی برای استقرار این گونه صنایع نیست و مسئولان در این رابطه، مصالح زیست محیطی را به منافع اقتصادی ترجیح می دهند.
قم شهر استقرار صنایع پرآب بر نیست
قم شهر استقرار صنایع پرآب بر نیست
به گزارش قم نیوز محمود سیجانی روز دوشنبه بیان کرد: رعایت استانداردهای محیط زیستی در حوزه صنعت یکی از مهمترین دغدغه های مردم و مسئولان استان است و با وجود از دست دادن برخی سرمایه گذارهای اقتصادی، اجازه استقرار صنایع پر آب بر در قم داده نمی شود.

وی گفت: بیش از 40 درصد اشتغال استان در بخش صنعت جریان دارد اما سهم این بخش از منابع آبی حدود 2 درصد است، در همین راستا براساس برنامه ریزی های انجام شده اولویت استقرار صنایع در قم با تولیدکنندگانی است که برای فعالیت خود به کمترین میزان آب احتیاج دارند و می توانند با استفاده از دستگاه های پیشرفته آب مورد استفاده خود را به چرخه تولید بازگردانند.

وی در ادامه با اشاره به راهکارهای کاهش مصرف آب در واحدهای صنعتی، گفت: ارائه تسهیلات ارزان قیمت به صاحبان صنایع برای تجهیز کارخانه های خود به جدیدترین فناوری های روز و تغییر الگوی تولید محصول در واحدهای صنعتی، می تواند نقش موثری در کاهش میزان مصرف آب در بخش صنعت داشته باشد.

سیجانی بیان کرد: معیار و استانداردهای اداره کل حفاظت محیط زیست باید توسط واحدهای صنعتی فعال در قم رعایت شود و سازمان صنعت، معدن و تجارت از صاحبان صنایعی که برای کاهش وابستگی به منابع آبی و همچنین کم کردن سطح آلایندگی های خود تلاش می کنند، حمایت می نماید.

وی افزود: تصمیم گیران اقتصادی استان به عنوان شهروندان ساکن در قم مراقب رعایت مسائل محیط زیستی و رعایت استانداردهای بهداشتی در فرآیند تولید هستند و براساس قوانین موجود همچون قانون هوای پاک، اجازه استقرار صنایع آلاینده را نمی دهند.

2 هزار و 300 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که از این تعداد 2 هزار و 256 واحد مربوط به صنایع کوچک، 75 واحد مربوط به صنایع متوسط و 63 واحد مربوط به صنایع بزرگ است؛ همچنین بیش از 53 هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می کنند.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.


انتهای پیام /138
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۲
کد مطلب: 67795
مرجع : خبرگزاری ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *