۰
حجت‌الاسلام محمدی:

استفاده از مدیریت مردم در موقوفات مصداق اقتصاد مقاومتی است

قم نیوز: رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از هیأت امنای بقاع متبرکه به عنوان حلقه ارتباطی میان مردم و سازمان اوقاف یاد کرد و گفت: در هرکجا که به مدیریت مردمی بها داده شده است مدیریت بهتری را شاهد بودیم و این از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است.
استفاده از مدیریت مردم در موقوفات مصداق اقتصاد مقاومتی است/اداره 8 هزار موقوفه توسط تولیت شخصی
استفاده از مدیریت مردم در موقوفات مصداق اقتصاد مقاومتی است/اداره 8 هزار موقوفه توسط تولیت شخصی
به گزارش قم نیوز حجت‌الاسلام علی محمدی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح پروژه‌های عمرانی و مراکز اقامتی استان قم که در آستان مقدس امامزاده شاه جمال(ع) برگزار شد با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی سیاسی فراگیر برای آینده این کشور است، بیان کرد: یکی از مهمترین مولفه هایی که باید در امر اقتصاد مقاومتی به آن توجه داشته باشیم، مردم نهاد بودن است.

وی با بیان اینکه در تاریخ اسلام الگوهای خوبی از اقتصاد مقاومتی که بر اساس همکاری مردم بنا شده است، وجود دارد، بیان کرد: یکی از این الگوها قیام حضرت سیدالشهدا(ع) در عاشورا است؛ در قیام ایشان همه اقوام، نژادها، سنین مختلف و... حضور داشتند و این قیام مردمی و برگرفته از فطرت انسانی بود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه مردم سالاری دینی در قیام امام حسین(ع) مشهود است، تاکید کرد: در شرایطی که فرماندهان نظامی همیشه به فرمان بری نیروهای تحت امر اهتمام دارند، امام حسین(ع) در نهایت تنهایی و غربت، رفع بیعت کردند و بر اساس آگاهی و شناخت چنین تصمیمی گرفتند تا آنانی که می‌خواهند در کنار ایشان باشند، بمانند.

وی با بیان اینکه استمرار قیام عاشورا و حرکت امام حسین(ع) نیازمند همکاری مردم است، بیان کرد: امروز شاهد هستیم که در طول 1400 سال عزاداری های ماه محرم و صفر به صورت کاملا مردمی برگزار شده است و اگر قرار بود که مراسم های این ایام توسط دولت ها برگزار شود نه تنها چنین دستاوردهایی حاصل نمی شد، بلکه سرمایه های ارزنده بسیاری به هدر می رفت.

محمدی با اشاره به اینکه یکی از الگوهای مهم در اقتصاد مقاومتی امروز همین برگزاری مراسم ها به صورت مردمی است، تاکید کرد: اگر بخواهیم در برابر مشکلات ایستادگی کنیم باید شاخصه مهم اقتصاد مقاومتی یعنی مردم نهاد بودن را مورد توجه و تاکید قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه حرم های برخی از امامزادگان مدفون در ایران که فرزندان بلافصل امامان معصوم(ع) هستند دارای موقوفاتی هستند که توسط مردم اداره می‌شوند، گفت: به بقاع متبرکه اعلام شده که باید هیأت امنا و خادمان افتخاری داشته باشند تا مدیریت مردمی این مراکز حفظ شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه هزینه های این حرم های مطهر نیز از سوی مردم در قالب هدایا و نذورات تامین شده است، یادآور شد: هیچ کمک دولتی برای این اماکن ارائه نشده است.

وی از هیأت امنای بقاع متبرکه به عنوان حلقه ارتباطی میان مردم و سازمان اوقاف یاد کرد و یادآور شد: در هرکجا که به مدیریت مردمی بها داده شده است مدیریت بهتری را شاهد بودیم و این از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است.

محمدی با اشاره به اینکه سابقه برخی از موقوفات در کشور به 1200 سال قبل می رسد تاکید کرد: واقف می توان حق تولیت و مدیریت موقوفه را برای خود و نسل خود محفوظ نگه دارد و این از ویژگی های سنت حسنه وقف است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس فتوای مراجع تقلید کسی حق تصرف در موقوفات و درآمد آنها را ندارد، بیان کرد: طی 9 سال گذشته 1340 حکم تولیت برای وراث واقفان صادر شده است و در کل کشور 8 هزار موقوفه دارای تولیت شخصی است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه رهبری در  حوزه اقتصاد تذکرات مهمی داشته اند، بیان کرد: رهبری تاکید بر کار کارشناسی بر روی اصل 44 قانون اساسی داشتند هرچند رضایت ایشان حاصل نشده ولی همچنان بر این مسئله تاکید دارند.
وی از برگزاری مراسم پیاده روی اربعین حسینی به عنوان یکی از الگوهای بارز در مدیریت مردمی اشاره کرد و افزود: این مراسم با حضور 20 میلیون نفر توسط مردم اداره شده و الگویی برای اقتصاد مقاومتی است.

وی به حضور مردم در برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان با هر سلیقه و رویکرد سیاسی اشاره کرد و یادآور شد: امام حسین(ع) برای خدا قیام کرد و ما باید با الگوگیری از ایشان بدانیم اگر با اخلاص وارد میدان شویم، به موفقیت می رسیم.

انتهای پیام/ 137
پنجشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۶
کد مطلب: 69106
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *