۰

آیت‌الله العظمی جوادی آملی: تأمین معاش استعدادهای برتر حوزه در دستور کار باشد

قم نیوز: یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه حوزه‌های علمیه موظف هستند نهال فروشی نکنند، گفت: تأمین معاش و اقتصاد طلبه‌های مستعد در دستور کار باشد.
تأمین معاش استعدادهای برتر حوزه در دستور کار باشد
تأمین معاش استعدادهای برتر حوزه در دستور کار باشد
به گزارش قم نیوز آیت‌الله‌ العظمی عبدالله جوادی آملی در دیدار حجت‌الاسلام محمدحسن رستمیان مدیر جدید حوزه علمیه استان سمنان ضمن آرزوی توفیق و دوام عزت در خدمت به طلاب و حوزه‌های علمیه اظهار داشت: اهمیت کار شما به‌گونه‌ای است که تربیت طلاب یک توفیق است و آنچه مهم است، امروز ما در حوزه‌های علمیه باید برای حفظ انقلاب اسلامی؛ افراد توانمندی در خصوص ائمه جمعه و جماعات و دیگر ارکان نظام که نیاز است در حوزه‌های علمیه تربیت شوند.

وی تصریح کرد: توجه به استعدادهای برتر را در دستور کار قرار دهید و استعدادهای برتر باید بار زعامت حوزه علمیه را به دوش بگیرند و نباید در کارهای اجرایی و کارهای زودبازده ورود پیدا کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به آیه شریفه (ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ یوْمَئِذٍ عَنِ النَّعیمِ) و روایتی که در تفسیر این آیه وارد شده که منظور از نعیم اهل‌بیت(ع) هستند، افزود: استعداد برتر یک نعمت است که باید قدر این نعمت را دانست بنابراین تأمین معاش و اقتصاد طلبه‌های مستعد نیز در دستور کار شما باشد که این‌گونه طلاب به خاطر تنگی معیشت دست از ادامه تحصیل برندارند که مشغول تأمین معاش شوند.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به روایت شریفه «النَّاسُ مَعَادِنُ کمَعَادِنِ الذَّهَبِ وَ الْفِضَّةِ» خاطرنشان کرد: آنچه در این جملهٔ شریف و کوتاه و پرمغز موردنظر است، وجود استعدادهای پنهان در هر فردی از افراد انسان است و مردم معدن‌هایی هستند مانند طلا و نقره؛ یعنی استعدادهایی که نهفته است باید شکوفا شود.

وی گفت: حوزه‌های علمیه موظف هستند نهال فروشی نکنند و طلبه‌ها باید بار علمی بگیرند و سپس وارد عرصه حوزه‌های خدمت روحانیت شوند، یعنی اگر امام‌ جمعه و یا امام جماعت و یا سایر مسئولیت‌ها را می‌خواهیم داشته باشیم باید بار علمی کافی را از حوزه‌ها گرفته باشند و با سواد کافی وارد عرصه خدمت شوند.

وی افزود: مثل حوزه‌های علمیه مثل کشاورز است. وقتی کشاورز بذری را می‌کارد پس از برداشت بذر، اولین کاری که می‌کند بذر سال آینده را برمی‌دارد و سپس از این بذر معاش خود را تأمین می‌کند و مازاد آن را می‌فروشد؛ ما باید اول استوانه حوزه را از افراد مستعد تأمین کنیم و از طلاب و روحانیونی که در حوزه‌ها تربیت می‌شوند اول نیاز ارکان حوزه را تأمین کنیم و سپس مازاد آن را برای ترویج فرهنگ دینی در اختیار جامعه قرار دهیم.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام محمدحسن رستمیان مدیر جدید حوزه علمیه استان سمنان گزارشی کوتاه را از وضعیت حوزه علمیه و جمعیت استان سمنان ارائه کرد که ایشان نیز در همین راستا و با توجه به ظرفیت‌های برجسته این استان و حوزه علمیه استان سمنان بر ایجاد یک معاونت تحت عنوان معاونت ارزیابی استعداد تأکید کرد.

انتهای پیام/ 110
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب: 72077
مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *