۰

نمادگرایی مثبت در حوزه مهدویت برای درک بهتر واقعیت‌هاست‌

قم نیوز: پژوهشگر حوزه مهدویت گفت: نمادگرایی برای درک بهتر مفاهیم مهدویت مورداستفاده قرارگرفته و در این حوزه واقعیت‌هایی به‌صورت استعاره و تمثیل وجود دارد.
نمادگرایی مثبت در حوزه مهدویت برای درک بهتر واقعیت‌هاست‌
نمادگرایی مثبت در حوزه مهدویت برای درک بهتر واقعیت‌هاست‌
به گزارش قم نیوز سید حامد شاهرخی امروز در همایش بین‌المللی دکترین مهدویت که در سالن همایش‌های مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، در کمیسیون«مهدویت و چالش‌های سیاسی» به ارائه مقاله خود با عنوان «مهدویت ستیزی با رویکرد نمادگرایانه و پاسخ علمای اهل سنت به آن» پرداخت.

پژوهشگر حوزه مهدویت با بیان انواع نگرش‌های موجود در رابطه با بحث نماد و نمادگرایی در حوزه مهدویت اظهار داشت: اندیشمندان اسلامی، نمادگرایی را در قالب تمثیل، استعاره و تشبیه تعبیر کرده و به نمادگرایی در برخی گزاره‌ها اعتقاد دارند.

وی خاطرنشان کرد: نمادگرایی برای درک بهتر مفاهیم مهدویت مورداستفاده قرارگرفته و در این حوزه واقعیت‌هایی به‌صورت استعاره و تمثیل وجود دارد.

در ادامه محمد امیری قوام در همین کمیسیون به ارائه مقاله خود با عنوان«چالش‌های روایی تشکیل حکومت در عصر غیبت» اظهار داشت: عده‌ای تشکیل حکومت در عصر غیبت را زیر سؤال برده و با بیان برخی آیات و روایت اقدام به این کار می‌کنند.

پژوهشگر مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه به عقیده این گروه تشکیل حکومت در عصر غیبت حرام است، تصریح کرد: یکی از دلایل عقلی و نقلی این عده این بوده که بر اساس روایتی، هر پرچمی قبل از قیام حضرت مهدی(عج) برافراشته شود صاحب آن طاغوت است.

وی افزود: این حدیث از چندین منظر مخدوش به نظر رسیده و از بین چهار سند این حدیث، فقط یک مورد بدون مشکل است چراکه در طول تاریخ، قیام‌های گوناگونی از سوی ائمه معصومین(ع) نه‌تنها رد نشده‌اند بلکه مورد تأیید و تشویق آن‌ها بوده است.

انتهای پیام/ 137
جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۰۴
کد مطلب: 76778
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *