۰
عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه:

آمریکا مسئول اصلی و مستقیم افزایش تنش در منطقه است

قم نیوز: عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم با اشاره به بی نتیجه بودن میانجیگری ژاپن میان ایران و آمریکا تصریح کرد: آمریکا مسئول اصلی و مستقیم افزایش تنش در منطقه است.
آمریکا مسئول اصلی و مستقیم افزایش تنش در منطقه است
آمریکا مسئول اصلی و مستقیم افزایش تنش در منطقه است
به گزارش قم نیوز حجت الاسلام محمد ملک‌زاده با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر ژاپن به کشورمان و دیدار وی با مقام معظم رهبری اظهار داشت: از مدت ها قبل از انجام این سفر، ماموریت اصلی نخست وزیر ژاپن به ایران از سوی محافل رسمی و غیر رسمی، انتقال پیام رئیس جمهور آمریکا به ایران و میانجیگری بین ایران و آمریکا جهت کاهش تنش به وجود آمده اعلام شده بود، اما همان طور که انتظار می‌رفت این ماموریت نمی‌توانست دستاورد موفقی در این خصوص به همراه داشته باشد.

وی افزود: قبل از هر چیز باید دانست که میانجی گری میان ایران و آمریکا در شرایط کنونی، بر اساس موضع منطقی و حکیمانه جمهوری اسلامی اساساً بی معناست، چرا که برخلاف سیاست ظالمانه، غیرمنطقی و غیرقانونی آمریکا در قبال ملت ایران، موضع جمهوری اسلامی کاملاً واضح، حق طلبانه و قانونی است.

این محقق حوزوی همچنین گفت: از یک نگاه بی طرفانه نیز می‌توان اذعان کرد در شرایطی که ایران مواضع قانونی و منطقی در برابر سیاست های ظالمانه و اقدامات غیرمنطقی و غیرقانونی آمریکا اتخاذ نموده و آمریکا نیز به هیچ وجه قصد دست کشیدن از سیاستهای ظالمانه خود ندارد، میانجی گری میان این دو کشور –به ویژه وقتی به درخواست آمریکا هم باشد- معنایی جز توصیه به ایران برای تسلیم شدن در برابر سیاستهای ظالمانه کاخ سفید نخواهد داشت.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران چگونه می‌تواند میانجی‌گری ژاپن یا هر کشور دیگری را بپذیرد در حالی که آمریکا حاضر نیست دست از توطئه، فشار و باج‌خواهی بردارد؟! بدیهی است هر گاه آمریکا به تعبیر بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی(ره) "آدم" شد، اختلاف و بحران میان ایران و آمریکا نیز خود به خود و بدون نیاز به میانجی فروکش خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که ژاپن همچون بسیاری دیگر از کشورها و ملت ها، خود قربانی توطئه، تجاوز و خشونت طلبی آمریکاست، ابراز داشت: ژاپن نخستین قربانی جنگ اتمی است که از سوی تنها کشور استفاده کننده از بمب اتم یعنی آمریکا مورد حمله قرار گرفته و در این راه شاهد قربانی شدن صدها هزار تن از مردم عادی و غیر نظامی خود بوده و لذا از آقای آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن انتظار به حق این است که وضعیت جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با آمریکای متجاوز و ستمگر را بهتر درک کند و یا حداقل در این اختلاف، جانب آمریکا را نگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین ملک زاده همچنین با اشاره به بخشی از گفته های نخست وزیر ژاپن پس از دیدار با رییس جمهور کشورمان مبنی بر این که ضروری است ایران در ایجاد صلح و ثبات محکم در خاورمیانه نقش سازنده ایفا کند،گفت: این سخنان در حالی مطرح می‌شود که تنش در منطقه پس از خروج یک جانبه ترامپ از برجام و افزایش بی دلیل خصومت با جمهوری اسلامی و بازگشت کل تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران شدت گرفته است و طبعاً مسئولیت این تنش‌ها بیش از هر کس متوجه دولت آمریکا است که با توسل به اقدامات غیر قانونی خود، به طور طبیعی بحران را در منطقه به وجود آورده است.

وی افزود: در این شرایط هرگز نمی‌توان از ایران انتظار داشت برای کاهش تنش‌ها، یک جانبه به آرام شدن وضعیت در منطقه کمک کند، ضمن آن که اگر آرامش منطقه برای کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورهای جهان حائز اهمیت است که هست، پس همه باید در برابر عامل اصلی ایجاد تنش و بحران یعنی دولت جنگ طلب آمریکا بایستند و با اقدامات غیر قانونی آن دولت علناً مخالفت کنند.

عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم ادامه داد: مسلماً در این شرایط مرعوب شدن در برابر سیاست های یک جانبه گرایانه و غیرقانونی آمریکا از سوی دولت های منطقه و برخی کشورهای اروپایی و در عوض فشار به ایران برای تلاش جهت حفظ صلح و پای بندی یک جانبه این کشور به تعهدات بین المللی بی نتیجه خواهد بود.       

وی در خاتمه بیان داشت: از این رو می‌توان ماموریت آبه برای میانجی گری و تنش‌زدایی میان ایران و آمریکا را شکست خورده تلقی کرد، به این خاطر که آمریکا مسئول اصلی و مستقیم افزایش تنش در منطقه است و ژاپن و یا هر دولت دیگری اگر خواستار تنش زدایی در منطقه است، به جای مذاکره با ایران، باید آدرس کاخ سفید را بگیرند.
انتهای پیام / 137
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۴
کد مطلب: 78847
مرجع : خبرگزاری حوزه نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *