۰

۳ هزار اشتغال مستقیم در بخش اصناف قم ایجاد شد

قم نیوز: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: از تیرماه سال گذشته تاکنون حدود سه هزار اشتغال مستقیم در بخش اصناف قم صورت گرفته است.
۳ هزار اشتغال مستقیم در بخش اصناف قم ایجاد شد
۳ هزار اشتغال مستقیم در بخش اصناف قم ایجاد شد
به گزارش قم نیوز محمود سیجانی در آیین گرامیداشت روز ملی اصناف در سالن اجتماعات مجتمع اداری اصناف قم اظهار داشت: طبق هدف گذاری انجام شده باید ۲۴۰۰ اشتغال مستقیم ایجاد می شد ولی ۶۰۰ شغل بیشتر بوجود آمده است.

وی بیان داشت: سال گذشته از مجموع ۱۰ هزار میلیارد تسهیلات رونق تولید پیش بینی شده برای استان، ۲هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال در بخش اصناف قم سرمایه گذاری شده است.

وی با بیان اینکه مجدانه مشکل های اصناف را بررسی و دنبال می کنیم، افزود: در جلسه های کارگروه تنظیم بازار استان نمایندگانی از اتحادیه های مختلف صنفی حضور دارند، و در صورت موافقت استاندار در کارگروه ستاد تسهیلات رونق تولید نیز این کار انجام شود.

رئیس سازمان صمت قم در بخش دیگری از سخنان واحدهای بدون مجوز را عامل اصلی بروز تخلف در بخش اصناف ذکر کرد و افزود: در این زمینه کارگروهی با مشارکت فرمانداری و اداره کل اماکن نیروی انتظامی تشکیل شده است.

سیجانی تصریح کرد: هدف از این اقدام استفاده از قوه قهریه نیست، بلکه کمک به قانونمند شدن و مجوز دار کردن واحدهای فاقد مجوز است.

وی با بیان اینکه در این زمینه از مشوق هایی مانند بخشودگی جرائم و کاهش عوارض نیز استفاده می کنیم، گفت: دادستانی ضرب الاجلی را برای واحدهای متخلف تعیین کرده، و در جهت حفظ حقوق واحدهای قانونی و همچنین مردم با آنها برخورد جدی خواهد شد.


اصناف نقش مهمی در پیشگیری از وقوع جرائم دارند

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل قم نیز در این آیین اظهار داشت: قوه قضاییه و نیروی انتظامی در مجموع ۳۰ درصد سهم پیشگیری از وقوع جرم در جامعه را دارند، و ۷۰ درصد عامل پیشگیری از آسیب ها، ناشی از مشارکت اجتماعی گروه های مختلف است که در این میان اصناف نقش ویژه ای را ایفا می کنند.

سعید کاویانی یادآور شد: به عنوان نمونه در سال های ۹۲ و ۹۳ موضوع قاچاق سوخت به قم از دغدغه های مهم مسئولان بود، ولی با اهتمام کوره های آجرپزی برای گاز سوز شدن، سالانه به میزان ۹۰ لیتر در سوخت مصرفی استان صرفه جویی، و این مساله کاهش قاچاق سوخت به استان را در پی داشت به همین علت اصناف را پرچم داران اقتصاد مقاومتی می دانیم.


۳۰ هزار بازرسی از واحدهای صنفی قم انجام شد

رئیس اتاق اصناف قم نیز در این آیین گفت: ۱۲ واحد نظارت و بازرسی در استان فعالیت می کنند، و سال ۹۷ این تعداد بازرسی یاد شده با این بضاعت کم در استان صورت گرفته است.

حسن احمدلو با اشاره به ماموریت های اتاق اصناف برای نظارت بر عرضه کالاهای مختلف مانند گوشت، مرغ و شکر بیان داشت: بر اساس تبصره ۷ ماده ۷۲ قانون نظام صنفی ۳۰ درصد از جرائم دریافتی از واحدهای متخلف باید در اختیار این اتاق قرار بگیرد ولی تاکنون ریالی پرداخت نشده است.

وی اظهار کرد: برغم صدور مجوز معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر تخصیص ۲۰۰ میلیارد ریال از محل مذکور برای اصناف استان ولی سازمان برنامه و بودجه این مبلغ را پرداخت نکرده که باید به کمک نمایندگان مجلس آن را وصول کنیم.

وی تاکید کرد: این اتاق به صورت ۱۰۰ درصد یک سازمان مردم نهاد است، و در تامین هزینه ها مستقل عمل می کند به همین علت حق خود را مطالبه نموده، و چیزی فراتر از آن نمی خواهد.

۳۵ هزار واحد صنفی و ۶۰ اتحادیه در زیر مجموعه اتاق اصناف قم فعالیت می کنند.

آیین روز ملی اصناف با حضور مسئولان و نمایندگان استانی و نایب رئیس اول اتاق اصناف ایران برگزار و از ۱۰ تن از اصناف و بازاریان قم تجلیل شد.
اول تیر روز ملی اصناف نامگذاری شده است.

انتهای پیام/ 110
چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: 79164
مرجع : خبرگزاری ايرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *