۰

ذخایر طلا در قم امیدبخش است

قم نیوز: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از شناسایی بیش از 100 محدوده امید بخش در زمینه مواد معدنی در نقاط مختلف کشور خبر داد.
شناسایی 100 محدوده امید بخش مواد معدنی/ذخایر طلا در قم امیدبخش است
شناسایی 100 محدوده امید بخش مواد معدنی/ذخایر طلا در قم امیدبخش است
به گزارش قم نیوز علیرضا شهیدی ظهر امروز در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قم با اشاره به برنامه ریزی برای گسترش بخش معدن اظهار کرد: وزیر صنعت در سال جاری از انقلاب معدنی در کشور سخن به میان آورده است.

وی ادامه داد: سازمان زمین شناسی یک سازمان تخصصی است که اطلاعات پایه را در زمینه بخش معدن تولید می‌کند، شناخت مخاطرات زمین شناسی هم بر عهده این سازمان است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی افزود: تنها 10 معدن در کلاس جهانی در زمینه آهن، مس و طلا در کشور داریم، البته تعداد معادن فعال در ایران بیش از 6 هزار و 400 معدن است. کشورمان در 13 ماده معدنی جزو 10 کشور برتر و در 27 ماده معدنی جزو 20 کشور برتر دنیا است و ظرفیت معدنی در ایران بالا است.

شهیدی با اشاره به اکتشافات ناحیه ای در کشور اظهار کرد: شناسایی بیش از 100 محدوده امید بخش در زمینه مواد معدنی را انجام دادیم، البته باید توجه کرد که میانگین عمق اکتشاف در کشوری مثل آمریکا 224 متر است در حالی که این عدد در ایران نیم متر است.

وی ادامه داد: ژئوفیزیک هوایی اقدامی برای اکتشاف مواد معدنی به صورت ارزان است و این کار را در استان قم انجام دادیم، به دنبال تبدیل این استان به یک استان فلزی هستیم و ذخایر آهن، مس و طلا در استان قم امید بخش است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اکتشاف معادن یک وظیفه حاکمیتی است و به دنبال افزایش دقت اندازه گیری‌ها در این زمینه هستیم، اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی را پیگیری خواهیم کرد و باید به سمت استحصال عناصر نادر خاکی مثل لیتیوم در بخش  معدن برویم.

شهیدی توسعه معدن و صنایع معدنی را از محورهای برنامه رونق تولید دانست و تصریح کرد: احیای معادن کوچک مقیاس را در دستور کار داریم و به دنبال احیای 150 معدن که از چرخه تولید خارج شده بودند تا پایان سال هستیم.

وی خاطرنشان کرد: هر هفته برنامه افتتاح واحدهای معدنی در نقاط مختلف کشور برگزار می شود.

انتهای پیام/ 137
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۶
کد مطلب: 79928
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *