فعالیت 72 شرکت دانش بنیان در استان قم

خبرگزاری فارس , 30 شهريور 1398 ساعت 8:00

معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم گفت: استان 72 شرکت دانش بنیان دارد و رتبه استان قم در این زمینه در کشور 10 است.


به گزارش قم نیوز حمیدرضا فرج شوشتری با اشاره به راهکارهای توسعه نوآوری و فناوری اظهار کرد: از جمله این راهکارها در اولویت قرار دادن واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان برای خرید کالا و خدمات از سوی دستگاه‌های اجرایی و اجرای کامل تر قوانین حمایتی مربوط به شرکت‌های دانش بنیان و فناور و ترویج فرهنگ وقف در حوزه نوآوری، فناوری و کارآفرینی است.

وی ادامه داد: برقراری ارتباط موثر بین دانشگاه، صنعت و جامعه با بهره برداری صحیح از آموزش، پژوهش، نوآوری و فناوری موجب توسعه نوآوری و فناوری خواهد شد.

معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم افزود: حمایت از مراکز علمی و پژوهشی به خصوص پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و ایجاد بستر حمایتی تحت وب با هدف تجمیع حمایت‌ها برای توسعه و فناوری و ورود جدی آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها به حوزه نوآوری و فناوری از جمله راهکارهای توسعه نوآوری و فناوری است.

شوشتری با اشاره به اهداف پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد اظهار کرد: اهداف این مراکز رشد اقتصادی، اشتغال زایی برای فارغ التحصیلان دانشجویی و جلوگیری از فرار مغزها است.

وی با اشاره به فعالیت یک پارک علم و فناوری و 6 مرکز رشد ادامه داد: خدمات عمومی و پشتبانی فنی، معافیت‌های قانونی، خدمات فنی و تخصصی، خدمات مالی و اعتباری، خدمات نمایشگاهی و مشاوره و آموزش از جمله اهم خدمت ارائه شده در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد است.

معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم افزود: در کشور 44 پارک علم و فناوری و 200  مرکز رشد وجود دارد، همچنین چهار هزار و 500 شرکت دانش بنیان در کشور مجوز گرفتند و استان قم 72 شرکت دانش بنیان دارد و رتبه استان در این زمینه در کشور 10 است.

شوشتری پور با اشاره به اقدامات برای توسعه کمی و کیفی شرکت‌های دانش بنیان در استان قم اظهار کرد: از جمله این اقدامات شناسایی و انتخاب شرکت‌های مستعد اخذ مجوز دانش بنیان از میان بیش از دو هزار واحد تولیدی است و 7 نشست توجیهی در این راستا از سال 1393 تا سال 1398 برگزار شد.

وی ادامه داد: شرکت‌های ارائه دهنده خدمات فنی و تخصصی در پارک علم و فناوری استان به منظور ارائه مشاوره و راهنمایی به شرکت‌های مستعد دانش بنیان مستقر شدند.

معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم افزود: طرح همیار دانش بنیان در استان قم با همکاری بخش خصوصی و دولتی مرتبط با هدف ترویج فرهنگ نوآوری، فناوری و کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان در حال اجرا است، 200 شرکت فناور در پارک علم و فناوری و مراکز دانش بنیان استان مستقر هستند.

وی خاطرنشان کرد: زیست بوم نوآوری از مولفه‌های مختلفی همچون صنعت، دولت ، دانشگاه، سازمان‌های غیردولتی و نهادهای سرمایه گذاری و تامین مالی تشکیل شده است.

انتهای پیام/ 110


کد مطلب: 82179

آدرس مطلب: http://qomnews.ir/news/82179/فعالیت-72-شرکت-دانش-بنیان-استان-قم

قم نیوز
  http://qomnews.ir