معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم:

قم به ۲۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری نیازدارد

خبرگزاری ايرنا , 30 شهريور 1398 ساعت 13:00

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به نیاز جدی قم به ۲۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری گفت: هم اکنون ۳۵۰ دستگاه اتوبوس در چرخه حمل و نقل عمومی شهر فعال است ولی متاسفانه برخی از آنها فرسوده و استانداردهای لازم را ندارد، لذا به ۲۰۰ دستگاه اتوبوس جدید نیاز داریم.


به گزارش قم نیوز عباس ذاکریان خاطرنشان کرد: دو سال پیش ۵۰ دستگاه اتوبوس خریداری شده و طبق قرارداد قرار شد ۱۲۷ دستگاه دیگر اضافه شود که تنها ۵۶ مورد وارد شده است.

وی ادامه داد: به دلیل مسائل تحریم و برخی مشکلات دیگر، اکنون درکشور هیچ اتوبوسی تولید نمیشود ، لذا نیازمند حمایت دولت برای نوسازی ناوگان قم به منظور خدمات رسانی مطلوب  به شهروندان قمی هستیم.

وی با اشاره به افزایش قیمت اتوبوس گفت: در سال ۱۳۸۶ قیمت اتوبوس ۱۰۰ میلیون تومان بود و دولت بیش از ۸۲ درصد آن را یارانه می داد و قیمت تمام شده آن برای شهرداری حدود ۱۷ الی ۱۸ میلیون بود ولی اکنون قیمت اتوبوس به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و دولت هم یارانه ای برای این کار پرداخت نمیکند.

ذاکریان خاطرنشان کرد: شهرداری برای خرید اتوبوس و به روز رسانی ناوگان های خود، باید از سایر هزینه ها شهر صرف کند.

وی گفت: دربودجه سال ۱۳۹۸ انتشار اوراق مشارکت پیش بینی شده که اگر به سرانجام برسد، میتوانیم تا حدودی به نوسازی ناوگان قم کمک کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مطابق آمارگیری انجام شده در ۱۰ سال گذشته، میزان استفاده از حمل و نقل عمومی در قم کاهش چشمگیری داشته و استفاده از خودروهای شخصی افزایش یافته است.

ذاکریان گفت: سیستم حمل و نقل عمومی قم اعم از ریلی و جاده ای نیاز به تقویت دارد و دولت باید در این زمینه به کمک شهرداری ها بشتابد زیرا شهرداری به تنهایی قادر به تامین این هزینه ها نیست.

وی ادامه داد: سال گذشته کمکی از دولت در زمینه ناوگان شهری نداشتیم.

انتهای پیام/ 110


کد مطلب: 82189

آدرس مطلب: http://qomnews.ir/news/82189/قم-۲۰۰-دستگاه-اتوبوس-درون-شهری-نیازدارد

قم نیوز
  http://qomnews.ir