مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم:

باید به سمت هنرهای پرظرفیت و تأثیرگذار حرکت کنیم

خبرگزاری تسنیم , 19 آبان 1398 ساعت 17:15

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به تاکید بزرگان دینی به استفاده از ظرفیت‌های هنری در فرهنگسازی گفت: باید به سمت هنرهای پرظرفیت و تاثیرگذار حرکت کنیم.


به گزارش قم نیوز سید موسی حسینی‌کاشانی،ظهر امروز در نشست خبری با موضوع اختتامیه بیست و یکمین جشنواره تئاتر قم که در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد، اظهار داشت:از وظایف مهم سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی و از مطالبات جدی جامعه،فرهنگ‌سازی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود:در این میان، هنریکی از ظرفیت‌های خوب در فرهنگ‌سازی به شمار می‌رود، وقتی پیامی فرهنگی در قالب هنر قرار بگیرد، مخاطب آن را به‌خوبی می‌پذیرد و می‌توانیم شناخت مخاطبان را بالا ببریم و به مرحله باور برسانیم.

وی تصریح کرد: بزرگان دین،درباره استفاده از ظرفیت‌های هنری در فرهنگ‌سازی تأکید کرده‌اند، چراکه گاهی یک اثر هنری به‌اندازه یک سخنرانی، می‌تواند اثرگذار باشد.

حسینی‌کاشانی عنوان کرد:هنر تئاتر یکی از هنرهای زنده و پویاست، اگر می‌خواهیم در هنرهای مختلف ظهور و بروز خوبی داشته باشیم، باید به سمت هنرهای پرظرفیت و تأثیرگذار حرکت کنیم، علاقه‌مندان تئاتر به‌خوبی می‌دانند تأثیر یک تئاتر بیش از فیلم است.

وی بیان کرد: زنده‌بودن یک هنر نیز بر روی تماشاچی اثر می‌گذارد و او را درگیر می‌کند،با توجه به اینکه اکثر هنرمندان نمایش دارای دغدغه‌های فرهنگی هستند و توجه جدی به موضوعات اجتماعی دارند،می‌توان باهنر نمایش در عرصه‌های مختلف به فرهنگ‌سازی پرداخت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم خاطرنشان کرد: هنرمندان قمی خود را موظف به حرکت درمسیر فرهنگ‌سازی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت و سبک زندگی ایرانی اسلامی می‌دانند و در این مسیر به تولید آثار هنری می‌پردازند.

وی گفت:تولید اثر، کار ساده‌ای نیست، به‌ویژه در تولید یک نمایش،تلاش‌های زیادی انجام می‌شود، به‌ویژه در قم با حداقل امکانات به تولید نمایش می‌پردازند و سختی‌های زیادی متحمل می‌شوند.

حسینی‌کاشانی ادامه داد:یکی از برنامه‌ها‌ و هدف‌گذاری‌های شورای سیاست‌گذاری، تدوین سند تئاتر و آشتی مردم با این هنر است،در این مسیر،تدوین سند تئاتر،اولویت‌های نمایش در قم را مشخص می‌کند،ازاین‌رو درصدد تدوین این سند با همراهی پیشکسوتان و اساتید نمایش در قم هستیم.

وی تصریح کرد:اگر مردم به تئاتر علاقه‌مند شوند،فروش بلیط آن افزایش پیدا می‌کند و با گرایش مردم به این هنر،کار جدی‌تری دنبال می‌شود و جایگاه تئاتر در قم ارتقاء می‌یابد،دراین‌باره تقویت نمایشنامه‌نویسی و ارتقای کیفی در حوزه نمایشنامه از دیگر اولویت‌ها در حوزه هنر نمایش است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم عنوان کرد:یکی از ظرفیت‌های مهم هنری در نمایش،اجرای تئاتر خیابانی است که باید بیش از گذشته موردتوجه قرار گیرد.

وی بیان کرد:در جهت تبیین برنامه‎های فرهنگی و توسعه زیرساخت‌های لازم،مجتمع فرهنگی و هنری واقع در خیابان امام(ره)را تصویب کردیم که بیش از ده و نیم میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و برای سال اول مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان تخصیص پیدا کرد،البته درصدد افزایش دو برابری اعتبار امسال در پیشبرد طرح هستیم.

حسینی‌کاشانی خاطرنشان کرد:چندی قبل اعلام کردیم هنوز نقشه راه و سند فرهنگی در قم ترسیم نکرده‌ایم،تهیه سند فرهنگی تنها بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیست و بیش از 20 دستگاه مختلف در مقوله فرهنگی تأثیرگذار هستند.

وی تصریح کرد: تدوین سند فرهنگی قم نیازمند مشارکت تمام دستگاه‌های مؤثر است و دراین‌باره به دنبال ترسیم نقشه راه فرهنگی و تدوین این سند در استان هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در رابطه با توهین اخیر یک جامعه‌شناس به قم توضیح داد:هیچ‌کس حق ندارد در جایگاه خود سخنی را بگوید که تبعات و چالش‌هایی به همراه دارد و اصلاً صحت نیز نداشته باشد،از ابتدای انتشار این مطلب،بنده چندین بار پیگیری کرده‌ام اما در رسانه این پیگیری و موضع خود را رسانه‌ای نکردیم.

انتهای پیام/ 137


کد مطلب: 83478

آدرس مطلب: http://qomnews.ir/news/83478/باید-سمت-هنرهای-پرظرفیت-تأثیرگذار-حرکت-کنیم

قم نیوز
  http://qomnews.ir