۰

حجت‌الاسلام رفیعی: "عید غدیر" هویت شیعیان است

قم نیوز: استاد حوزه علمیه گفت: هویت شیعه به غدیر خم است و جوانان در کنار اقداماتی که برای ترویج غدیر انجام می‌دهند باید درباره امیرالمؤمنین(ع) مطالعه کرده و چند کتاب راجع اهمیت و جایگاه غدیر بخوانند.
حجت‌الاسلام رفیعی: "عید غدیر" هویت شیعیان است/ ترویج غدیر با مطالعه درباره مولا علی(ع) باشد
حجت‌الاسلام رفیعی: "عید غدیر" هویت شیعیان است/ ترویج غدیر با مطالعه درباره مولا علی(ع) باشد
به گزارش قم نیوز حجت‌الاسلام‌ ناصر رفیعی در ویژه‌برنامه دهه امامت و ولایت که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد اظهار داشت: امروز اصل واقعه غدیر و اتفاقی که 18 ذی‌الحجه افتاد مورد تأکید همه دانشمندان شیعه و اهل سنت است.

وی افزود: علامه امینی 27 مدرک در جلد یک کتاب الغدیر آورده است که در آن خطاب پیامبر(ص) به امام علی(ع) مولا یعنی امام، رهبر و پیشوا بعد از خود است و اگر رسول خدا بخواهد اعلام دوستی کند نیاز به این‌همه جمعیت نیست، اینکه به رسول خدا ندا برسد که ای پیامبر (ص) اگر جانشین خود را مشخص نکنی سخن خدا را انجام ندادی نشان‌دهنده اهمیت این روز بزرگ است.

جوانان درباره اهمیت و جایگاه عید غدیر مطالعه داشته باشند

استاد حوزه علمیه بیان کرد: نسل جوان در کنار اقداماتی که برای ترویج غدیر انجام می‌دهند باید راجع امیرالمؤمنین(ع) مطالعه کرده و چند کتاب راجع اهمیت و جایگاه غدیر بخوانند.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی عنوان کرد: سید شرف‌الدین با شیخ سلیم عالم بزرگ مصر وارد بحث درباره جایگاه غدیر شدند که این مطالب در کتابی با عنوان "حق جو و حق‌شناس" چاپ‌شده است و جوانان این کتاب را مطالعه کرده تا درباره اهمیت غدیر اطلاعات جامعی داشته باشند.

رفیعی تصریح کرد: عید غدیر عید همه مسلمانان است و باید در همه کشورها به مناسبت این روز بزرگ مراسم جشن برگزار شود و هرچه از دستمان برمی‌آید برای ترویج غدیر انجام دهیم.

وی گفت: رسول خدا پیش از روز غدیر در منزلشان امیرالمؤمنین(ع) را به‌عنوان جانشین خود انتخاب کرد و فرمود علی (ع) جانشین من است و اگر کسی سیره پیامبر(ص) را به‌خوبی دنبال کند قدم‌به‌قدم جاپای غدیر را مشاهده می‌کند، روز غدیر اعلام رسمی امامت امیرالمؤمنین(ع) است چون پیش از آن رسول خدا چندین باربر جانشینی امام علی (ع) تأکید کردند.

استاد حوزه علمیه بابیان اینکه غدیر موضوع روز است و همواره مورد تأکید است، افزود: از حضرت علی(ع) سؤال شد که حق با شما است ولی چرا سکوت کردید که در پاسخ فرمودند حق با حضرت یوسف  بود ولی به زندان رفت.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی با اشاره به اهمیت ترویج جایگاه عید غدیر گفت: این موضوع مطرح می‌شود که اگر جوانی به سن بلوغ برسد باید تفکر غدیر یا سقیفه را مدنظر قرار دهد؟ برای عمل به احکام نیاز داریم بدانیم که موضوع غدیر به‌حق است و مورد تأکید باشد.

رفیعی ادامه داد: امامت، ولایت و زعامت جامعه به دست خدا است، علت اینکه امروز درباره غدیر بحث می‌شود به خاطر این است که احکام و باورهای قلبی و بر اساس دفاع از حق انجام می‌شود.

عید بزرگ غدیر هویت شیعیان است

وی با تأکید بر اینکه موضوع غدیر هویت شیعیان است، افزود: هویت شیعه به غدیر خم است و همان‌گونه که مظهر عزاداری عاشورا است درباره شادی باید غدیر منشاء باشد و در این عید بزرگ اطعام انجام شود.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: به مناسبت عید بزرگ غدیر باید لباس خوب پوشید و به بچه‌ها عیدی بدهیم و لباس برای مستمندان توزیع شود، علت اینکه نوروز در ذهن فرزندان مانده است به این خاطر است که لباس نو و تعطیلات به مناسبت آن انجام‌شده است و سبب شده در ذهن بماند.

ترویج جایگاه عید غدیر موردتوجه جامعه باشد

رفیعی خاطرنشان کرد: ادارات سعی کنند روز عید غدیر به کارمندان عیدی بدهند تا این روز بزرگ ترویج پیدا کند؛ ان‌شاءالله خداوند حیات، ممات وزندگی و آخرت ما را به تبعیت از رسول خدا و امیرالمؤمنین(ع) و اهل‌بیت(ع) قرار دهد.

انتهای پیام/ 137
يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۷
کد مطلب: 90742
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *