۰

تلاش آیت‌الله یزدی برای اقامه عدل در جامعه اسلامی

قم نیوز: عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه آیت‌الله یزدی عالمی بود که خود را برابر اقامه عدل، دفاع از مظلوم، تبیین علم و اجرای عدل در جامعه مسؤول می‌دید، گفت: همانند این عالم منشأ برکت برای جامعه هستند زیرا برای اجرای عدل همه توان خود را بکار می‌گیرند.
تلاش آیت‌الله یزدی برای اقامه عدل در جامعه اسلامی
تلاش آیت‌الله یزدی برای اقامه عدل در جامعه اسلامی
به گزارش قم نیوز آیت الله محسن اراکی در مراسم سالگرد مرحوم آیت الله محمد یزدی که امشب در حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، با اشاره به آیه ۲۳ سوره مبارکه احزاب،  اظهار کرد: آیت الله یزدی تمام عمر خود را در راه دفاع از ارزش‌های متعالی قران و عترت، دفاع از حقوق مردم، قیام برای اقامه عدل در جامعه اسلامی، مبارزه بی امان علیه طاغوت و انحرافات، امر به معروف و نهی از منکر و خدمات بزرگ علمی به حوزه علمیه و جامعه اسلامی صرف کرد.

وی با اشاره به مسئولیت عالمان فقیه در جامعه، گفت: در قرآن و روایات مسئولیت‌هایی که بشر دارد بر اساس هفت میثاق  معرفی شده است که پیمان و میثاق اول فطرت است؛ امیرالمؤمنین(ع) فرمودند هدف ارسال پیامبران این بود که به میثاق فطرت در جامعه بشری عمل شود زیرا میثاق فطرت یعنی میثاق و پیمان آفرینش که یک میثاق تکوینی است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه میثاق نوعی دادوستد و معامله است، افزود: میثاق یا تشریعی و قانونی است یا تکوینی و دادوستد خداوند با مخلوقات از نوع تکوینی است به این معنی که در برابر بخششی که خداوند به انسان می‌کند مسئولیتی بر دوش او قرار می‌گیرد بنابراین اولین بخشش خدای متعال اعطای نعمت وجود است و ما این نعمت الهی را پذیرفتیم و برابر آن وظیفه داریم به خدایی، خالقیت، رازقیت، قدرت و حاکمیت خدا اقرار کنیم بنابراین اولین مسئولیت ما اقرار به توحید و خدا بودن خدا است.

وی میثاق‌های عقل، سمع و بصر، ایمان و علم را از میثاق های خدا با مردم برشمرد و افزود: خداوند دو میثاق هم با پیامبران بسته است که یکی با پیامبران قبل از پیامبر اسلام است و آنها تعهد دادند زمینه ساز حکومت محمدی باشند و یک میثاق هم از پیامبر اسلام(ص) گرفته شده که ایشان متعهد به اقامه عدل جهانی شده و این مسئولیت به وسیله خلیفه و جانشین او حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف جامه عمل خواهد پوشید.

آیت الله اراکی با اشاره به میثاق ایمان که مؤمن با گفتن شهادتین با خدا می‌بندد، اظهار کرد: این میثاق بزرگی است که ما به رسالت رسول خدا شهادت می دهیم تا پیامبر(ص) را در عمل به مسؤولیتش که اقامه عدل است یاری کنیم بنابراین مسئولیت ما اطاعت و یاری است که در آیه ۷ سوره مائده صریحا به این میثاق و مسئولیتی که ما داریم اشاره شده است.

وی در ادامه به تبیین پیمان علم پرداخت و گفت: خدای متعال پیمان علم را از عالمان و جاهلان گرفته است به این صورت که کسانی که با علم عدل الهی آشنا نیستند باید به دنبال کسب آن بروند و عدالت را در رفتار خود بکار ببرند و از عالمان هم پیمان گرفته شده است که این علم را به مردم بیاموزند و در راه پیاده سازی این علم تمام تلاش خود را به کار گیرند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه علم دین در حقیقت علم به وحی، پرهیز از بدی‌ها و پایبندی به خوبی‌ها و ارزش‌های متعالی است، ابراز کرد: از افتخارات حوزه علمیه قم این است که پایگاه این علم و مرکز تربیت عالمان به این علم است و این علم مهمترین علمی است که به سود بشر است و اگر بشر هیچ علمی را نداند و فقط این علم را بداند خوشبخت می‌شود.

وی ادامه داد: علم به اینکه خوبی و بدی چیست و چه کاری را باید و چه کاری را نباید انجام داد همان علمی است که ما از آن تعبیر به فقه می‌کنیم و به همین خاطر گفته می‌شود هیچ علمی بالاتر از فقه نیست چون علم به عدل است و رفتار عادلانه است.

آیت الله اراکی تصریح کرد: امیرالمؤمنین(ع) در خطبه شقشقیه فرمودند قسم به خدایی که دانه را شکافت و بشر را آفرید اگر نبود که مردم اعلام وفاداری به اطاعت و نصرت من کردند و اگر نبود پیمانی که خداوند از علما گرفته است که عدل را در جامعه پیاده کنند، در برابر ظلم ساکت ننشینند و تلاش کنند حق مظلوم را از ظالم بگیرند من این مسئولیت را نمی‌پذیرفتم.

وی با بیان اینکه آیت الله یزدی نمونه برجسته عالمی بود که خود را در برابر اقامه عدل، دفاع از مظلوم، تبیین علم عدل الهی و اجرای عدل در جامعه مسئول می‌دید، افزود: این عالمان منشأ خیر و برکت برای جامعه هستند زیرا علم عدل را می‌دانند و در راه اجرای این علم همه هستی و توان خود را بکار می‌گیرند.

استاد حوزه علمیه ابراز کرد: این چنین عالمانی هستند که شایسته اقتدا و الگوی مردم هستند.

وی با بیان اینکه مشکل جامعه اسلامی بعد از پیامبر (ص) این بود که کسانی که با علم دین آشنا نبودند و دغدغه علم دین و اجرای آن را نداشتند جایگاه عالمان به عدل و مجریان عدل الهی را اشغال و صاحبان اصلی این جایگاه را منزوی کردند، افزود: تمام مبارزات انبیا در طول تاریخ برای اجرای عدل در برابر کسانی بود که اجرای عدل در جامعه را به ضرر خود می‌یافتند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بودند که به مردم حس مبارزه علیه ستم و ظلم را آموختند، گفت: نخستین کسی که در این میدان بعد از رسول اکرم(ص) قدم برداشت فاطمه زهرا سلام الله علیها بود و اگر وجود حضرت زهرا سلام الله علیها و نهضت فاطمی نبود حتی علی بن ابی طالب علیه السلام هم نمی‌توانست سخنی از عدل بگویند زیرا فاطمه سلام الله علیها نماد عدل، پاکی و تقوا و و تنها یادگار پیامبر خدا بود که به خوبی مردم ایشان را می شناختند.

انتهای پیام/ 137
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۰
کد مطلب: 101400
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *