۰

دانشگاه‌ها به موضوع «انسان‌شناسی فرهنگی ـ مذهبی ایرانیان» کمتر می‌پردازند

قم نیوز: عضو هیئت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: در برخی از دانشگاه‌ها به موضوع «انسان‌شناسی فرهنگی مذهبی ایرانیان» کمتر پرداخته می‌شود.
دانشگاه‌ها به موضوع «انسان‌شناسی فرهنگی ـ مذهبی ایرانیان» کمتر می‌پردازند
دانشگاه‌ها به موضوع «انسان‌شناسی فرهنگی ـ مذهبی ایرانیان» کمتر می‌پردازند
به گزارش قم نیوز کریم خانمحمدی ظهر امروز در سومین نشست از سلسله نشست‌های وبیناری معرفی و نقد آثار انتشارات دانشگاه باقرالعلوم(ع) که با عنوان معرفی کتاب «انسان‌شناسی فرهنگی مذهبی ایرانیان» برگزار شد، اظهار داشت: در پژوهش‌های انسان‌شناسی فرهنگی مذهبی ایرانیان بیشتر  نظریه‌ها از میدان آغاز می‌شود و  محقق در ابتدا میدان و حوادث مختلف را می‌بیند و از طریق مشاهده آنان ذهن خلاق انسان به تئوری می‌رسد.

وی بابیان اینکه  انسان‌شناسی فرهنگی مذهبی در ایران ضعیف بوده و  پژوهش‌ها در این زمینه  بسیار کم صورت گرفته است، افزود: در حال حاضر با توجه به روند جوامع که پیدایش نظریه‌های پست‌مدرن است این رویکرد اهمیت پیداکرده و باید در حوزه و دانشگاه به این موضوع بیشتر پرداخته شود.

عضو شورای تخصصی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تأکید کرد: همان‌طور که در کشور مواد معدنی زیادی داریم و بسیاری را استحصال نکردیم، معادن فرهنگی زیادی نیز  وجود دارد که موردتحقیق و بررسی قرار نگرفته است. هر نقطه از ایران دارای  فرهنگ مذهبی و آداب‌ورسوم خاص است و  تاکنون کمتر به آن پرداخته‌شده که انتظار است  جامعه دانشگاهی به‌ویژه مراکز علمی حوزوی به این مهم بپردازند.

وی بیان کرد:  در حال حاضر در برخی از دانشگاه‌ها  به موضوع «انسان‌شناسی فرهنگی مذهبی ایرانیان» کمتر پرداخته می‌شود که در این زمینه برگزاری نشست‌های مختلف علمی، به‌عنوان یک ضرورت باید دنبال شود تا علاقه‌مندان وارد این بخش از انسان‌شناسی شوند.

این دانشیار مطالعات فرهنگی و ارتباطات با اشاره به اینکه «انسان‌شناسی فرهنگی مذهبی ایرانیان»  به‌عنوان یک‌رشته علمی به علم، فن و هنر به شمار می‌رود، تصریح کرد: باید طلاب و دانشجویان علاقه‌مند را بیش‌ازپیش با این رشته آشنا کرد تا پژوهش‌های خود را به‌صورت میدانی انجام دهند. دانشجویان و طلاب را به روش اسنادی عادت دادیم و فکر می‌کنند تحقیق باید از کتابخانه باشد و این نیز سبب کپی شدن تحقیق‌ها می‌شود.

این استاد دانشگاه و دانش‌آموخته دکتری فرهنگ و ارتباطات با اشاره به تدریس مبانی انسان‌شناسی و انسان‌شناسی فرهنگی ایرانیان افزود:  سال‌ها است در دانشگاه باقرالعلوم(ع) این رده‌ها را اداره می‌کنیم و حاصل آن نیز نگارش مقاله‌های مختلف شده و سعی کردیم موضوع‌های مختلف را به دانشجویان واگذار کنیم. البته حاصل این مقاله‌ها تدوین دو جلد کتاب است که  یک جلد کتاب با عنوان «انسان‌شناسی فرهنگی مذهبی ایرانیان»  در 344 صفحه در سال 98 به چاپ رسید.

وی تصریح کرد: جلد دوم این اثر را نیز مردم‌شناسی فرهنگ مذهبی ایرانیان نام‌گذاری کردیم که در پژوهشکده دانشگاه باقرالعلوم(ع)  در دست چاپ است.

در این نشست که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه باقرالعلوم(ع) در آستانه هفته پژوهش برگزار شد، دانشجویان نیز پرسش‌های خود را مطرح کردند.

انتهای پیام/ 137
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۶
کد مطلب: 101464
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *