۰

آیت‌الله سعیدی: غیرت دینی بدون عقلانیت منجر به جدایی از ولایت می‌شود

قم نیوز: امام جمعه قم گفت: عقلانیت بدون غیرت دینی منجر به محافظه کاری و سستی از انجام وظایف است و غیرت دینی بدون عقلانیت منجر به جدایی از ولایت می‌شود و افتادن در دامی که خوارج نهروان در آن افتادند است.
آیت‌الله سعیدی: غیرت دینی بدون عقلانیت منجر به جدایی از ولایت می‌شود/جدایی حوزه از سیاست خواسته انگلیس است
آیت‌الله سعیدی: غیرت دینی بدون عقلانیت منجر به جدایی از ولایت می‌شود/جدایی حوزه از سیاست خواسته انگلیس است
به گزارش قم نیوز آیت الله سیدمحمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد با توصیه خود و مردم به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: خداوند در قرآن روز قیامت را به فردا تعبیر کرده است در حالی‌که مردم فکر می کنند که روز قیامت دور است.

وی در تفسیر آیه ۳۸ سوره توبه به جریان شناسی عصر پیامبر(ص) اشاره کرد و گفت: این آیه زمانی نازل شد که مسلمانان تازه از جنگ طائف فارق شده بودند و به پیامبر(ص) خبر رسید که روم به خاطر توسعه اسلام به وحشت افتاده و قصد حمله به قلمرو اسلام را دارد که در اینجا رسالت پیامبر اقتضا می کرد با یک قیام نظامی دشمن را بترساند و بنا شد سپاهی را به طرف تبوک ارسال کنند.

تولیت حرم مطهر بانوی کرامت ادامه داد: این جنگ با جنگ‌های دیگر متفاوت بود زیرا رومیان از نظر مسافت دور بودند و از طرف دیگر مسلمانان تازه از جنگ طائف برگشته و خسته بودند و علاوه بر آن فصل گرما و وقت چیدن محصولات هم بود بنابراین مسلمانان از نظر روحیه باید تقویت می شدند که خداوند این آیه را نازل کرد.

وی با بیان اینکه خداوند در این آیه به مؤمنان تذکر می دهد که زندگی اصلی در آخرت است و دنیا در مقابل آخرت بسیار کوچک است، افزود: پیام این آیه این است که زنده بودن در دنیا و استفاده از نعمت های دنیا نباید نعمت های جاودانه بهشت را از ما بگیرد و مسلمان ها با شنیدن این آیات جان تازه ای گرفتند و آماده رفتن برای دفاع از اسلام شدند جز عده ای منافق که گفته شده است حدود ۶۰ نفر بودند.

سعیدی در خطبه دوم با اشاره به سالگرد وفات حضرت ام البنین مادر حضرت عباس(ع) در یکشنبه پیش رو گفت: این روز را روز تکریم مادران و همسران شهدا نامیده اند که با احساس وظیفه ای که داشتند از عزیزان خود دل کندند و وقتی با پیکر بی‌جان عزیزانشان مواجه شدند این مصیبت را با شکر و تسلیم برابر خدا همراه کردند.

وی با بیان اینکه دوشنبه سالگرد شهادت فدائیان اسلام به دست دژخیمان پهلوی است، گفت: رهبر معظم انقلاب شهید نواب را الگوی انقلابی خود معرفی کرده اند که اولین آتش انقلاب را در دل ایشان ایجاد کرده است.

*از رویکرد تحولی قوه قضائیه نسبت به حقوق زندانیان تشکر می‌کنیم

امام جمعه قم در ادامه با اشاره به رویکرد تحولی در قوه قضائیه نسبت به حقوق زندانیان و دستورالعملی که سازمان زندان ها در این رابطه صادر کرده است گفت: ما از این تریبون از قوه قضائیه برای پرداختن به حقوق زندانیان تشکر و بر رعایت بیشتر حقوق زندانیان و نظارت بر اجرای این دستورالعمل تأکید می‌کنیم.

وی همچنین به برگزاری دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین اشاره کرد و افزود: در این اجلاسیه رویکرد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نسبت به مسائل روز بیان شد که مهمترین آنها دفاع از نظام اسلامی در برابر دشمنان تا پای جان، مخالفت با برخی از برخوردهای منفعلانه روحانیت نسبت به سیاست و شعار جدایی دین از سیاست و لزوم توجه حوزه علمیه به کادرسازی برای نظام است.

سعیدی با بیان اینکه یکی از مناسبت‌های هفته گذشته سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم در سال ۱۳۵۶ بود، گفت: زمینه قیام ۱۹ دی بعد از شهادت آقا مصطفی خمینی فرزند امام کلید خورد که این شهادت در آبان ماه ۵۶ اتفاق افتاد و مجالس ختمی برگزار شد و در پی آن، مقاله توهین آمیز روزنامه اطلاعات به امام خمینی زمینه تحریک مردم و حرکت انقلابی طلاب و فضلا را فراهم کرد.

*قیام ۱۹ دی برخاسته از بصیرت و غیرت دینی مردم بود

وی با اشاره به حضور مردم در منزل مراجع و حمایت مراجع تقلید از حرکت انقلابی مردم که برخاسته از بصیرت دینی و غیرت انقلابی شان بود، افزود: لحظه شناسی و حضور شجاعانه مردم در صحنه و میدان داری روحانیت با حمایت مراجع سنگ بنای پیروزی تاریخی ملت ایران در انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری به تحلیل بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با مردم در ۱۹ دی‌ماه امسال پرداخت و گفت: ایشان در این دیدار قیام تاریخی ۱۹ دی را نشان دهنده عمق اعتقاد دینی و غیرت دینی همراه با عقلانیت مردم خواندند و با اشاره به کینه عمیق آمریکا به نظام که برخاسته از تقابل در اعتقادات است فرمودند باید با درک وظیفه، امید، وحدت و قدرت به سمت چشم انداز آینده حرکت کینم و مسئولان هم باید با تقویت حرکت های مردمی برای حل مشکلات مردم تلاش کنند.

وی به موج در آوردن اقیانوس عظیم ملت مقابل استکبار را فقط کار عالم و مرجع دینی دانست و گفت: از همین‌جا می‌شود راز دشمنی عمیق دشمن با علما، دین و فقه سیاسی را درک کرد؛ رهبر انقلاب امام خمینی(ره) را مظهر غیرت دینی همراه با عقلانیت دانستند و فرمودند آیت الله مصباح یزدی، هم در غیرت دینی در اوج بود و هم در عقلانیت یک فیلسوف به معنای واقعی کلمه بود.

سعیدی با بیان اینکه کلیدواژه رهبر معظم انقلاب از قیام ۱۹ دی، توجه به مقتضیات زمان، عقلانیت و غیرت دینی بود، افزود: عقلانیت بدون غیرت دینی منجر به محافظه کاری و سستی از انجام وظایف است و غیرت دینی بدون عقلانیت منجر به جدایی از ولایت و افتادن در دامی که خوارج نهروان در آن افتادند است.

*برخی از روحانیت با تحریف تاریخ حوزه به مردم آدرس غلط می‌دهند

وی با تأکید بر اینکه امروز در میان حوزویان باید شخصیت‌هایی را الگو قرار دهیم که از عقلانیت و غیرت دینی برخوردار باشند، گفت: برخی از حوزویان با برخورداری از بیت عظیم مرجعیت به جای عقلانیت دینی شعار جدایی دین از سیاست را سر می دهند و غیرت دینی و جوشش حوزویان را نشانه گرفته اند و با تحریف تاریخ حوزه به مردم آدرس غلط می‌دهند.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه استعمار انگلیس و استکبار جهانی از روحانیت ضربه های سنگینی خورده است خاطرنشان کرد: امروز حوزه آگاه و بیدار است و صدای جدایی حوزه از سیاست صدای جنگ نرم دشمن و خواسته استعماری انگلیس خبیث است.

وی ادامه داد: برخی تلاش می کنند غیرت دینی را بی منطقی و خشونت بنامند ولی حقیقت این است که غیرت دینی همراه با عقلانیت و برخاسته از بصیرت است و بصیرت شعبه ای از عقلانیت است بنابراین غیرت دینی عامل نجات کشور و تبدیل تهدید به فرصت است.

نماینده مردم قم در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه هر جا مشکلات فرهنگی، ابتذال، بی بندوباری و بی عفتی وجود دارد یا ناشی از بی غیرتی دینی یا ضعف عقلانیت و برنامه ریزی نکردن است، افزود: همه ما و شما در مقابل جنگ نرم دشمن باید با عقلانیت و غیرت با تمام ظرفیت و توان به صحنه بیاییم و چهره شهر خون، قیام، جهاد و اجتهاد را در تراز و شأن مردم ولایتمدار، انقلابی و با بصیرت قم باز آرایی کنیم.

انتهای پیام/ 137
جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۳
کد مطلب: 102152
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *