۰

ثبت خاطرات سینمادار قدیمی قم

قم نیوز: خاطرات حاج محمد برقعی نخستین سینما‌دار پس از انقلاب در قم از سوی حوزه هنری در حال گردآوری است.
ثبت خاطرات سینمادار قدیمی قم
ثبت خاطرات سینمادار قدیمی قم
به گزارش قم نیوز سید محسن امامیان پژوهشگر و نویسنده حوزه ادبیات پایداری که به سفارش واحد مطالعات پایداری حوزه هنری استان قم در حال تهیه مجموعه خاطرات حاج محمد برقعی، نخستین سینما‌دار و تهیه‌کننده فیلم پس از انقلاب در قم است، خبر از پیشرفت ۳۰ درصدی مراحل ثبت خاطرات این پروژه داد.
 
امامیان درباره پروژه گفت: در این پروژه تاریخ سینما و سینماداری در قم را بر اساس خاطرات حاج محمد برقعی ثبت و ضبط می‌کنیم.
 
او در معرفی حاج محمد برقعی گفت: او مؤسس اولین سینما در استان قم پس از انقلاب اسلامی است. حاج محمد برقعی که دارای سوابق انقلابی است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عضو مؤثر تیم حفاظت امام خمینی (ره) در قم بوده و بعد‌ها فرمانده دسته در جنگ تحمیلی شده‌است. برقعی در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی با دغدغه‌های فرهنگی اقدام به تأسیس سینما «شهر قیام» در قم می‌کند. این حرکت او مخالفین و موافقین بسیاری داشته‌است.
 
او گفت: محمد برقعی پیش از تأسیس سینما قیام در تبدیل سالن اجتماعات دادگاه انقلاب قم به سینما تربیت و در تولید اولین فیلم سینمایی بعد از انقلاب با نام «فریاد مجاهد» نقش موثری داشته‌است.
 
این پژوهشگر و نویسنده ادبیات پایداری می گوید : خاطرات حاج محمد برقعی مدیر فعلی پردیس سینمایی «شهر آفتاب» قم، نه تنها تاریخ شفاهی سینماداری پیش و پس از انقلاب در شهر مقدس قم را در بر دارد بلکه بیانگر مقاطع مهمی از تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که با توجه به شخصیت ارزشمند آقای برقعی اثری مهیج، جذاب و سرشار از نکات اخلاقی و اجتماعی خواهد بود.
 
شایان ذکر است سید محسن امامیان مدیر پروژه ثبت و انتشار خاطرات سید محمد برقعی، نویسنده رمان‌های «اربعین طوبی» و «سنگی که سهم من شد» است. وقایع این دو کتاب به اتفاقات دوران دفاع مقدس و تاریخ اسلام مربوط می‌شود.


انتهای پیام / 106 
جمعه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب: 104288
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *