۰

مسئولان امنیت روانی مردم را فضای مجازی تامین کنند

قم نیوز: امام جمعه قم با تأکید بر اینکه بر اساس قانون اساسی احیاء حقوق عامه و گسترش آزادی های مشروع از وظایف قوه قضائیه است، افزود: بر همه قوا به ویژه مسئولان قوه قضائیه در جهت صیانت از حقوق عمومی مردم واجب است امنیت روانی مردم را در برابر شایعه‌سازان و دروغ‌پردازان و سربازان جنگ نرم دشمن در فضای مجازی تأمین کنند.
مسئولان امنیت روانی مردم را فضای مجازی تامین کنند
مسئولان امنیت روانی مردم را فضای مجازی تامین کنند
به گزارش قم نیوز آیت‌الله سیدمحمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلای قدس برگزار شد در ادامه تفسیر سوره توبه اظهار کرد: خداوند در آیه ۴۶ این سوره درباره منافقان می‌فرماید این افراد در هر جریان و حرکتی با نفاق و شرک‌ خودشان خلل ایجاد می‌کردند.

وی با بیان اینکه خداوند در این آیه می‌فرماید اگر منافقان اهل جهاد بودند مقدمات جهد را فراهم می‌کردند، گفت: خداوند به پیامبر(ص) می‌فرماید کسانی که از تو برای نرفتن به جبهه اذن می‌خواهند در حقیقت سرپوشی ریاکارانه بر روی ضعف نفس خود می‌گذارند وگرنه آن‌ها از ابتدا در فکر فرار از جهاد بودند.

امام جمعه قم با بیان اینکه اگر انسان کار مهمی را می خواهد انجام دهد باید مقدمات آن را فراهم کند، افزود: خداوند به مسلمانان امر به آماده بودن در هر حالی را داده بنابراین مسلمانان وقتی آهنگ جهاد بلند می شد پیشاپیش به مقدمات جهاد مجهز و آماده جهاد بودند.

وی گفت: خداوند به خاطر روش منافقانه برخی افراد حضور آنها در جبهه‌ها را دوست نداشت و توفیق حضور در جبهه و جهاد را از منافقان سلب کرد و به آنها گفت مانند زنان، کودکان، نابینایان و افراد ناتوان در خانه بنشینند.

سعیدی افزود: علت اینکه خداوند نخواست منافقان در جهاد حضور پیدا کنند این بود که اگر این افراد ترسو با مؤمنان به جبهه می رفتند موجب نگرانی و تفرقه در صفوف مسلمانان می شدند و با وسوسه‌های خود روحیه مسلمانان را تضعیف و موجب اخلال  در جنگ می شدند و در تنگناها پا به فرار می گذاشتند و خط مقدم را خالی می گذاشتند.

عضو مجلس خبرگان تصریح کرد: منافقان معمولا در نبردهایی حضور پیدا می کردند که دشواری نداشت و پیروزی را قطعی می دانستند و حضورشان در این نبرها هم برای کسب وجهه و دستیابی به غنایم بود.

امام جمعه قم در خطبه دوم با اشاره به سالروز ازدواج امیرالمؤمنین(ع) و حضرت زهرا(س)، گفت: پیامی که از این مناسبت می‌گیریم این است که جوانان و خانواده‌ها با تأسی به این دو اسوه اسلام با ازدواج و فرزندآوری به این سنت الهی و انسانی اقدام کنند و سخت‌گیری در ازدواج نکنند تا با شکل‌گیری ازدواج جوانان خیر و برکت به جامعه بیاید و جلوی آسیب‌های فردی و اجتماعی گرفته شود.

وی با اشاره به روز صنعت و معدن گفت: ما باید در همه عرصه‌های صنعتی روی پای خودمان بایستیم و به فکر و اندیشه خودمان تکیه کنیم به ویژه در تقویت فناوری‌های دانش‌بنیان باید اهتمام بیشتری داشته باشیم.

سعیدی با بیان اینکه ۱۱ تیرماه سالروز شهادت آیت الله صدوقی در ماه رمضان توسط منافقان است، گفت: ایشان شخصیتی ساده زیست، بانشاط، بااخلاص، میدان‌دار در صحنه‌ها و مطیع ولایت بود.

وزارت ارشاد طبق ضوابط قانونی و بدون تسامح با متخلفان عرصه قلم برخورد کند

تولیت حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه ۱۴ تیرماه روز قلم است، گفت: کرامت انسان با قلم متعهدانه تلفیق شده و قلم و کرامت دو بال نویسندگان مسئول هستند بنابراین وزارت ارشاد باید ضمن حمایت از نویسندگان متعهد در مقابله با نشر الحاد، بدعت و افکار آلوده و مسموم که کرامت انسان را نشانه گرفته‌اند بدون تسامح و تساهل و طبق ضوابط قانونی با متخلفان عرصه قلم در هر لباس و جایگاهی که هستند برخورد کند.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه ۱۵ تیرماه مصادف با سالورز شهادت زائران خانه خدا در سال ۱۳۶۶به دست حاکمان سعودی است، گفت: رهبر معظم انقلاب امسال در دیدار کارگزاران حج فرمودند تأمین امنیت همه زائران به ویژه زائران ایرانی و جلوگیری از تکرار فجایع گذشته از مطالبات جدی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه ۱۶ تیرماه سالروز شهادت امام باقر(ع) است، گفت: ایشان فرمودند هر چشمی در روز قیامت گریان است به غیر از سه چشم؛ چشمی که در راه خدا شب را بیدار مانده باشد، چشمی که از ترس خدا گریسته باشد و چشمی که از حرام‌های خدا فرو بسته شده باشد بنابراین در بحث عفاف و حجاب هم به کسانی که تظاهر به فساد می کنند تذکر می دهیم و هم به مؤمنان تذکر می‌دهیم که چشم از حرام‌های خداوند فرو بندند.

سنت‌های الهی باید نصب‌العین مسئولان در محاسبات سیاسی قرار گیرند

سعیدی با بیان اینکه رهبر انقلاب در دیدار مسئولان قوه قضائیه رهنمودهای مهمی را بیان کردند که منشور تحول قضایی است و باید نصب‌العین مسئولان قضایی در سطوح گوناگون قرار گیرد، افزود: رهبر انقلاب به سنت‌های الهی در قرآن اشاره کردند که لازم است به فرهنگ عمومی تبدیل شود و در محاسبات سیاسی مدیران نظام اسلامی در مسیر حرکت ایران بر پایه سنت های الهی مورد استفاده قرار گیرد.

عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه خداوند قطعا به کسانی که خدا و دین خدا را یاری کنند یاری می‌رساند، گفت: رهبری با یادآوری ترورهای منافقان در سال ۶۰ و مشکلات بسیاری که نظام اسلامی در آن سال داشت تأکید کردند که در آن سال خداوند به مدد این ملت مظلوم آمد و تصریح کردند که خداوند سال ۱۳۶۰ خدای سال ۱۴۰۱ هم هست.

امام جمعه قم به ویژگی سنت‌های الهی پرداخت و گفت: سنت‌های الهی به مثابه قانون حاکم بر تاریخ جوامع بر پایه مشیت و اراده الهی و تخلف ناپذیر است و همه سنت‌های الهی مبتنی بر عزم و اراده ملت‌ها و نحوه عمل به تکالیف شان است.

وی گفت: برخی سنت‌های الهی مانند سنت هدایت مطلق و بدون قید و شرط هستند و این اقتضای حرکت هستی به سمت تکامل است ولی برخی سنت‌های الهی مقید به مجموع شرایطی هستند؛ مثلا خداوند در قرآن می‌فرماید سرنوشت هیچ قومی تغییر نمی‌کند مگر اینکه آن قوم رفتار خود را تغییر دهند.

سعیدی با بیان اینکه خداوند به افرادی که ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند وعده داده که آن‌ها را در زمین جانشین امت‌های گذشته می‌کند، افزود: تغییر اجتماعی سازنده و اثرگذار به سمت پیشرفت و عدالت و ساخت تمدن اسلامی متوقف بر ساخت جامعه بر مدار ایمان و عمل صالح است.

امنیت روانی مردم در فضای مجازی و رسانه مصداق حقوق عامه است

وی با اشاره به اینکه نکته دیگر در رهنمودهای مقام معظم رهبری تبیین یکی از مصداق های مهم حقوق عمومی است، گفت: امنیت روانی مردم مصداق حقوق عامه است و مراد این است که مردم در مقابل شایعات، دروغ‌ها و سخنان هراس‌افکن در فضای مجازی و رسانه‌ها باید در امنیت باشند.

امام جمعه قم با تأکید بر اینکه بر اساس قانون اساسی احیاء حقوق عامه و گسترش آزادی‌های مشروع از وظایف قوه قضائیه است، افزود: امروز اعلام می‌کنیم بر همه قوای کشور به ویژه مسئولان قوه قضائیه در جهت صیانت از حقووق عمومی مردم واجب است امنیت روانی مردم را در برابر شایعه‌سازان و دروغ‌پردازان و سربازان جنگ نرم دشمن در فضای مجازی تأمین کنند.

وی در پایان با اشاره به گرانی اجاره بها از صاحبان اماکنی که نسبت به مستأجران خود مدارا کردند تشکر کرد و گفت: با توجه به تعیین سقف افزایش اجاره بها در تهران به ۲۵ درصد و در شهرستان‌ها به ۲۰ رصد و با توجه به فتوای مقام معظم رهبری مستأجران می‌توانند با خیال راحت در خانه‌هایی که بر اساس سقف تعیین شده تمدید شده است نماز و عبادت خود را بدون اشکال انجام دهند.

انتهای پیام/ 137
جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۱
کد مطلب: 105064
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *