دریاچه نمک قم آبگیری شد

قم نیوز , 12 مرداد 1401 ساعت 13:21

مدیرعامل آب منطقه‌ای قم گفت:دریاچه نمک قم در جریان بارش‌های اخیر ۱۸۵ میلیون متر مکعب آبگیری شد.


به گزارش قم نیوز علی اصغری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم گفت: بارش‌های اخیر موجب آبگیری دریاچه نمک قم به میزان ۱۸۵ میلیون متر مکعب، تالاب حوض سلطان ۱۴ میلیون متر مکعب و تالاب مره هفت میلیون متر مکعب شد.

او افزود: تصویر ماهواره‌ای از وضعیت آبگیری تالاب‌ها و دریاچه‌های استان قم در مرداد ماه جاری به خوبی بیانگر نتایج مطلوب بارش‌های اخیر است و این حجم آبگیری علاوه بر تاثیر مثبت در وضعیت منابع آبی، به حفظ پوشش گیاهی منطقه و جلوگیری از نفوذ گرد و خاک در آسمان استان نیز کمک شایانی می‌کند.

اصغری ادامه داد: به طور کلی استان قم با کمبود بارش و در نتیجه آن محدودیت‌منابع آبی مواجه است که موجب در معرض تهدید بودن حیات تالاب‌ها و دریاچه‌های آن می‌شود، اما بارندگی‌های اخیر توانست تا حد قابل توجهی وضعیت آبگیری تالاب‌ها و دریاچه‌های استان را بهبود بخشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم  می گوید: با این وجود نمی‌توان برمبنای یک بارش خوب، اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آب را نادیده گرفت، چراکه قم در موقعیت خاص جغرافیایی قرار دارد و همواره دسترسی به منابع آبی در آن با محدودیت و دشواری و صرف هزینه‌های زیاد همراه است.

اصغری در ادامه سخنان خود به حجم مخازن سد‌های ۱۵ خرداد و کوچری که از جمله منابع تامین کننده آب مورد نیاز مردم قم به شمار می‌آیند اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین رصد صورت گرفته از وضعیت این سد‌ها تا هشتم مردادماه جاری حجم مخزن سد کوچری ۱۱۴.۲۱۶ میلیون‌متر مکعب برآورد شده در حالی که حجم مخزن این سد در مدت مشابه سال‌قبل ۱۲۸.۲۳۰ میلیون‌متر مکعب بوده‌است.

او گفت: همچنین حجم سد ۱۵ خرداد در مدت زمان مورد نظر ۶۲.۳۷۰ میلیون متر مکعب برآورده شد، این درحالی است که حجم مخزن این سد در مدت زمان مشابه سال قبل ۹۳.۹۰۰ میلیون متر مکعب بوده‌است.


انتهای پیام / 106


کد مطلب: 105616

آدرس مطلب: https://www.qomnews.ir/fa/news/105616/دریاچه-نمک-قم-آبگیری

قم نیوز
  https://www.qomnews.ir