۰

یکی از اهداف تربیتی آموزش و پرورش جریان‌سازی حادثه عاشورا است

قم نیوز: معاون فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش استان قم از حضور باشکوه ۴ هزار نفر از دانش آموزان پسر قمی در سوگواره "احلی من العسل" خبر داد و گفت: باید توجه داشت که یکی از اهداف تربیتی آموزش و پرورش جریان سازی حادثه عاشورا است.
یکی از اهداف تربیتی آموزش و پرورش جریان‌سازی حادثه عاشورا است
یکی از اهداف تربیتی آموزش و پرورش جریان‌سازی حادثه عاشورا است
به گزارش قم نیوز حضرت قاسم ابن الحسن(ع) در شب عاشورا در گفت‌وگو با عموی بزرگوارشان، برداشت خود از واژه شهادت را با بیان جمله‌ "احلی من العسل" به معنی "مرگ برای من شیرین‌تر از عسل است" بازگو کردند؛ باید توجه داشت که این جمله بسیاری از ارزش‌های ذهنی و قلبی نوجوانی چون قاسم بن الحسن(ع) را مطرح می‌کند تا جایی که به یکی از موضوعات بسیار مهم حادثه کربلا تبدیل می‌شود.

قیام عاشورا و تک‌تک حاضران کاروان کربلا با عنوان الگوهایی ارزشمند محسوب می‌شود قیامی که برای جامعه بشریت سراسر درس و عبرت بود، چرا که علاوه بر تأثیر اخلاقی بسیاری که در ابعاد اجتماعی دارد با بهره‌گیری از هر یک از بعدها زمینه دستیابی به سعادت دنیا و عقبی را نیز فراهم می‌سازد و امروز جوانان و نوجوانان ما با تأسی از حضرت قاسم بن الحسن(ع) می‌توانند نقش پررنگی در پیشرفت اهداف جامعه اسلامی داشته باشند.

بر همین اساس در سال‌های اخیر روز ششم محرم، در روز گرامیداشت حضرت قاسم بن الحسن(ع) دانش‌آموزان و نوجوانان عاشورایی، با تبعیت از مقام والای آن حضرت سوگواره‌ای را با سردادن نوای "لبیک یا حسین" برگزار می‌کنند به همین بهانه برای اطلاع از روند برگزاری این سوگواره به گفت‌وگو با معاون فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش استان قم پرداختیم.

حجت‌الاسلام محمد امینیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اهمیت نهادینه‌سازی فرهنگ عاشورایی در نسل جدید اظهار داشت: برگزاری این سوگواره کاری بسیار هدفمند و تأثیرگذار بوده که خوشبختانه با استقبال خوب دانش‌آموزان نیز مواجه شده است؛ توجه به این پیام که "قیام عاشورا در نیم روز اتفاق افتاد اما اثرش تا همیشه پررنگ خواهد بود" بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اثرات تربیتی قیام عاشورا بر دانش‌آموزان و به‌ویژه نوجوانان تصریح کرد: از ابتدای ماه محرم بهترین فضا برای تربیت و پرورش دانش آموزان به‌وسیله کشتی نجات حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مهیا شده که یکی از بهترین عرصه‌های تربیتی است در واقع یکی از اهداف تربیتی آموزش و پرورش جریان سازی حادثه عاشورا است.

معاون فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش استان قم برگزاری برنامه‌های ویژه دانش‌آموزی را ضروری دانست و عنوان کرد: هدف ما از برگزاری جشنواره‌ها، مسابقات، پویش‌ها و این‌ گونه برنامه‌ها قرار دادن دست دانش‌آموزان در دست اهل‌بیت علیهم‌السلام و در واقع میثاقی با اولیای خدا بوده که اگر نتوانیم درست در این مسیر گام برداریم باید در رویکردهایمان تغییر ایجاد کنیم.

به گفته امینیان امسال هم همچون سال‌های گذشته روز ششم محرم منسوب به نام قاسم ابن الحسن (ع) است این برنامه باشکوه در صبح روز پنج‌شنبه 13 مردادماه، با اجتماع 4 هزار نفر از دانش‌آموزان پسر دوره متوسطه اول و دوم قمی در شبستان امام خمینی(ره) در جوار حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ 137
پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۴
کد مطلب: 105641
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *