۰

افق‌های جدیدی در تعامل با ادیان و مذاهب آغاز شده‌است

قم نیوز: مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: افق‌های جدیدی در تعامل حوزه با ادیان، مذاهب و عرصه بین الملل شروع شده است و حوزه های علمیه در این زمینه در مسیر رشد و توسعه قرار دارند.
افق‌های جدیدی در تعامل با ادیان و مذاهب آغاز شده‌است
افق‌های جدیدی در تعامل با ادیان و مذاهب آغاز شده‌است
به گزارش قم نیوز آیت الله اعرافی شب گذشته در پایان اجلاسیه مدیران استانی حوزه های علمیه افزود:‌ حوزه قم، کانون و محور تحولات عظیم در تاریخ حوزه های علمیه بوده لذا نیاز است تا با استیصال و بازنمایی ظرفیت‌ها بر هویت سازی حوزوی اهتمام بیشتری داشته باشیم.

 وی با بیان این که نشر حوزه باید با مهمترین نشرهای کشور و دنیا برابری کند، خاطرنشان کرد: آغاز فعالیت پژوهشکده مطالعات راهبری حوزه و روحانیت و بررسی و اجرای طرح ها و پروژه های کلان راهبردی ناظر به مسائل کشور، نشان دهنده پایه ریزی مطالعات راهبردی معطوف به مسائل حوزه، روحانیت و مرجعیت در حوزه است.

وی به تحولات مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه های علمیه اشاره کرد و گفت: مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه‌های علمیه بار سنگینی بر دوش داشته، علی رغم کاستی ها نسبت به آوردگاه بزرگ عرصه رسانه، همچنان راه درازی با وضع مطلوب دارد؛ باید رسانه های قوی که در خارج از فضای حوزه اثر گذار بوده، نام و عنوان و محتوای حوزوی دارند، را تقویت نماییم.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه  اهمیت احیای آثار کتب خطی و نسخه‌های قدیمی حوزوی را مورد تاکید قرار داد و  افزود:‌کشورهای غربی با هزینه صدها میلیون دلاری، نسخه‌های خطی آثار فاخر تمدن اسلامی را غارت نموده، لطمه عظیمی را به علم، دانش و فرهنگ کشورهای اسلامی وارد کردند.

 وی به طرح جامع ستاد راهبری حوزه های علمیه اشاره کرد و گفت:‌ ستاد جمعیت و ستاد بحران حوزه از شاخص ترین ستادهای راهبری حوزه است که در برنامه ریزی و سیاستگذاری ها ایفای نقش موثری دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ارائه گزارشی از تدوین آئین نامه شوراهای استانی حوزه، ارتقاء جایگاه روحانیت در عرصه‌های مختلف اجتماعی را مورد تاکید قرار داد و  اظهار داشت:‌ باید تلاش و مجاهدت نماییم تا حوزه امروز پاسخگوی نیازهای روز به روز جامعه امروزی باشد.

مدیر حوزه های علمیه بر لزوم امتداد برنامه های یکصدمین سالگشت باز تاسیس حوزه قم، در مدارس علمیه و حوزه های استانی تاکید کرد و ابراز داشت: حوزه قم، کانون و محور تحولات عظیم در تاریخ حوزه های علمیه بوده، نیاز است تا با استیصال و بازنمایی ظرفیت ها بر هویت سازی حوزوی اهتمام بیشتری داشته باشیم.

وی ضمن تقدیر از مشارکت مدیران حوزه‌های علمیه استان‌ها، از تلاش و مجاهدت تمام دست اندرکاران برگزاری باشکوه این اجلاسیه تقدیر و تشکر نمود و اظهار داشت: اظهار دیدگاه، نقد و ارائه نقطه نظرهای جدید دوستان در اصلاح و تکمیل برنامه ها و طرح ها موثر خواهد بود.

وی در ادامه ضمن اشاره به لزوم پیگیری مصوبات سفرهای استانی مدیر حوزه های علمیه، با بیان این که در پنج سال گذشته ۳۲ سفر استانی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در کنار سفرهای استانی مدیر حوزه، از مدیران و مسئولان استانی نیز دعوت شد تا با حضور در قم، فرایندهای تبلیغ و نشر معارف اسلامی و ارتقاء فرهنگ دینی جامعه بررسی شود.

اعرافی ضمن تاکید بر اهمیت به روز رسانی گزارشات و اطلاعات جامع بخش های مختلف حوزوی، بر لزوم اصلاح فرایندها و توجه به نقدهای تخصصی مدیران استانی حوزه تصریح کرد و یادآور شد: امروز حوزه به صورت نسبی از نگاه کامل، جامع و منسجمی برخوردار است؛ این نکته مهم را باید قدر دانسته، نقد کرد و بدان عمق بخشید.

وی در بخش پایانی سخنان خود بر اهمیت فعال‌تر سازی گروه‌های علمی حوزه و ارتقاء روحانیون جوان امام جماعت، خطیب و منبری فعال در طرح های امین و آموزش و پرورش تصریح کرد.

انتهای پیام / 106
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 105840
مرجع : قم نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *