۰

پیش‌بینی اجرای ۶ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی در شهر قم

قم نیوز: شهردار قم با بیان اینکه امسال، بیش از ۶ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی و طرح‌ها هدف گذاری نموده ایم گفت: در فرآیند نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمر ناوگان اتوبوسرانی از ۱۲ سال هم اکنون به ۲ سال کاهش یافت.
پیش‌بینی اجرای ۶ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی در شهر قم
پیش‌بینی اجرای ۶ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی در شهر قم
به گزارش قم نیوز سیدمرتضی سقائیان نژاد شامگاه چهارشنبه در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، با اشاره به برگزاری بزرگداشت ۶ هزار شهید استان قم و با بیان اینکه در چنین روزی در آبان‌ماه بیش از هزار شهید دفاع مقدس اصفهان تشییع شده است، گفت: از ابتدای تاریخ بشر دو فرهنگ مقابل هم صف آرایی کرده اند که در سال ۵۷ با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، گفتمان اسلام در مقابل گفتمان ضد دین غرب احیا شد.

سقائیان نژاد با اشاره به این که در قرن ۱۸ و ۱۹ و بعد از رنسانس، غرب پس از رسیدن به تکنولوژی خط بطلانی بر دین کشید و چهار نظریه برجسته ضد دینی را را با همنوایی اندیشمندان دین ستیز در جامعه غربی رواج داده بود،عنوان کرد: فیزیک کوانتوم و زیرسوال بردن قطعیت علم در کنار شکل‌گیری نیاز انسان به فلسفه که از کجا آمده و به کجا می‌رود، رویه‌ای جدید را در جهان ایجاد کرد.

شهردار قم ضمن تبیین برخی از شاخص‌های گفتمان غربی، اخلاق مداری و تزکیه نفس را زیربنای فرهنگ دینی دانست و اظهار داشت: انقلاب اسلامی از نظر مبنایی با گفتمان ضد دینی غرب مشکل داشته و در مقابل تحمیل فرهنگ برهنگی بر فرهنگ عزتمندانه ایرانی اسلامی ایستادگی نموده است.

سقائیان نژاد در ادامه به شکل گیری جنگ ترکیبی غرب علیه گفتمان انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت:علیرغم تحمیل جنگ از بیرون و شکل گیری ترور‌های کور منافقان در داخل که بسیاری از اندیشمندان انقلاب اسلامی به شهادت رسیدند، خم به روی انقلاب نیامد و انقلاب اسلامی پرقدرت به راه خود ادامه داد.

شهردار قم با بیان این که دو جنگ جهانی قرن بیستم توسط کشور‌های پیشتاز دانش که از منظر اخلاقی در نازلترین سطح قرار داشتند، شکل گرفت،بیان کرد: انقلاب اسلامی توسط پیرمرد الهی که دین را از سیاست جدا نمی‌دانست و حکومت را بر مبنای دین احیا نمود، توانست تمام مباحث ساختار گفتمانی غرب در مقابله با دین را زیر سوال ببرد.

شهردار قم فرهنگ ایثار و شهادت ایرانیان را مهمترین پایه دوام و پایداری انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: تاب آوری نظام اسلامی در مقابل تمام توطئه ها، دسیسه‌ها، تهدید‌ها و تحریم‌های همه جانبه و اکنون جنگ‌های ترکیبی و شناختی، مبتنی بر فرهنگ از خودگذشتگی ایرانیان است.

سقائیان نژاد با تاکید بر این که تا زمانی که فرهنگ از خودگذشتگی و ایثار در میان مردم ایران فراگیر است، دشمنان اسلام و انقلاب هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند، بیان کرد: سخت‌ترین بستر پیش روی گفتمان انقلاب در بستر فضای مجازی و فرهنگ سازی مجازی در میان جوانان ایرانی شکل گرفته است.

شهردار قم با اشاره به این که فضای مجازی، جنگ فرهنگی را به داخل خانه‌های ایرانیان سوق داده است، گفت: ضایع شدن نماز و پیروی از شهوات از مهمترین مولفه‌های انحراف جامعه در عصر جدید است؛ باید خود را به بالاترین و مهم‌ترین اسلحه یعنی تقوا آراسته، مباحث فرهنگی در جامعه را جدی بگیریم.

سقائیان نژاد با تأکید بر این که قم به عنوان شهری مملو از کرامت اعم از حرم مقدس فاطمه معصومه سلام الله علیها، مسجد مقدس جمران، حوزه علمیه قم، بیوت علما و تاریخ کهن این دیار آن گونه که باید توسعه پیدا نکرده است، بیان کرد: اکنون به جرئت می‌توان گفت تمام پروژه‌های نیمه تمام قم تکمیل شده است.

شهردار قم بر اهمیت پیگیری فعالیت‌های فرهنگی ناب مسجد محور تاکید و بر لزوم حمایت از کانون‌های فرهنگی مساجد تصریح کرد و افزود: در راستای استحکام، ترمیم و زیباسازی، به طور میانگین سالیانه بیش از ۳۰۰ هزار تن آسفالت در معابر شهری قم ریخته شده است.

او با بیان این که سالیانه نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان فعالیت عمرانی را در پیش گرفته ایم، ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان پروژه کوچک و بزرگ شهری پیگیری، ترسیم و عملیاتی شده است.

شهردار قم ضمن اشاره به رویکرد‌های ارتقاء نرم افزاری مدیریت شهری در قم، شهر هوشمند، شهرداری الکترونیکی و تدوین شیوه نامه‌های و رسیدگی به محله‌های نیازمند و رسیدن به حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی را بخشی از اقدامات شهرداری قم در سال‌های اخیر دانست و تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱، بیش از ۶ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی و طرح‌ها هدفگذاری نموده ایم. در فرایند نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از ۱۲ سال عمر ناوگان اتوبوسرانی هم اکنون به عمر ۲ ساله ناوگان شهری رسیده ایم.

سقائیان نژاد در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ارائه گزارشی از راه‌اندازی مجموعه‌های فرهنگی ورزشی در سطح شهر، به بخشی از فعالیت‌های فرهنگی شهرداری قم اشاره کرد و افزود: شهرداری قم ۸۰ نوع خدمت در حوزه ترویج فرهنگ ناب ایثار و شهادت را ترسیم نموده است و برنامه‌های حمایتی متعددی از فعالیت‌های متنوع فرهنگی را دنبال می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز در ابتدای این جلسه ضمن اشاره به بزرگداشت بیش از ۶ هزار شهید استان قم در مسجد مقدس جمکران در روز ۵ شنبه ۲۶ آبان ماه، گزارشی از اتفاقات این روز‌های کشور ارائه کرد و اظهار داشت: پس از سخنرانی‌های حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، موضوع حوادث و اتفاقات این دوران برای مردم غیور ایران کاملا روشن و نمایان‌تر شد و سفر نمایندگان رهبر معظم انقلاب و حضور ایشان در سیستان و بلوچستان برای تلطیف شرایط و اوضاع صورت گرفته است.

او با تاکید بر این که امروز غرب به بن بست رسیده و از شکست انقلاب ناامید گشته است، بیان کرد: با توجه به وضعیت دشوار غرب در حوزه انرژی، به نظر می‌رسد شکل گیری این اغتشاشات به نوعی آخرین تیر برای رهایی از زمستان سرد اروپاست.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با بیان این که رشد تعاملات اقتصادی ایران با کشور‌های همسایه و تفاهم نامه شانگهای، عرصه را برای ضربه غرب به اقتصاد ایران تنگ‌تر نموده است، تصریح کرد: رها بودن فضای مجازی در این روزها، به بستری برای حضور فعال گفتمان غربی در اذهان جوانان سرزمینمان تبدیل شده است؛ علیرغم تمام تلاش‌های دشمنان، نظام اسلامی مسلط بر اوضاع و شرایط بوده و مدارا با اغتشاشگران مدارای اسلامی با جوانان و فرزندان خودمان است.

او در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به تاخیر در برگزاری انتخابات مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم و با اشاره به این که جلسات نهایی بررسی فرایند برپایی انتخابات پیش روی مجمع، برگزار شده و در هفته‌های آینده فراخوان برگزاری انتخابات مجمع نمایندگان طلاب ارائه خواهد شد.
انتهای پیام / 137
پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۸
کد مطلب: 107083
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *