۰

تولید عمده کفش صادراتی ایران در قم

قم نیوز: رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: بیشترین حجم کفش ماشینی تولید شده در کشور که به بازار‌های جهانی صادر می‌شود، تولید قم است.
تولید عمده کفش صادراتی ایران در قم
تولید عمده کفش صادراتی ایران در قم
به گزارش قم نیوز سید مجتبی فرهادی، رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم از آنجایی که قم در زمینه تولید و صادرات کفش ماشینی جایگاه مهمی در سطح کشور دارد، جلسه میز ملی توسعه صادرات این محصول برای بررسی مشکلات و ارائه راهکار‌ها در ارتباط با گسترش میزان صادرات آن با حضور استان‌های زنجان، آذربایجان شرقی، اصفهان و تهران که از دیگر استان‌های شاخص در تولید و صادرات کفش ماشینی هستند، به میزبانی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم برگزار شد.

وی با اشاره به این که ظرفیت صادرات کفش ماشینی تولید شده در کشور سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون دلار است، افزود: به دلیل وجود برخی از مسائل و مشکلات در بخش تولید این محصول، حجم صادرات کفش ماشینی ایران در حال حاضر سالانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار می‌باشد که در همین راستا هدف از برگزاری میز ملی توسعه صادرات این محصول در قم و ارائه گزارش آن به سازمان توسعه تجارت، برطرف کردن موانع موجود برای رسیدن به حداکثر ظرفیت صادرات کفش ماشینی است.

وی ادامه داد: فعالان صنعت کفش در این جلسه مشکلات و نکات مورد نظرشان در حوزه‌های مختلف همچون مسائل مرتبط با ارز، تامین مواد اولیه، بالارفتن هزینه‌های تولید، تقویت بحث‌های آموزشی و مهارت افزایی در این صنعت، لزوم نوسازی فناوری تولید کفش در ایران مطرح کردند و از دستگاه‌های دولتی درخواست حمایت بیشتر در بخش‌هایی مانند بازاریابی و پذیرش هیات‌های تجاری بین‌المللی را داشتند، آنان همچنین درخواست کردند برای صادرکنندگان ملی پاسپورت دیپلماتیک صادر شود.

فرهادی گفت: تولیدکنندگان صنعت کفش ماشینی کشور با جدیت وارد عرصه فعالیت‌های تجاری و افزایش سطح صادرات این محصول شده‌اند و در همین ارتباط از ۴۵۰ واردکننده کفش از سراسر نقاط دنیا دعوت کردند برای آشنا شدن با ظرفیت‌های صنعت کفش کشورمان به ایران سفر کنند که بر اساس پیش‌بینی‌ها حداقل ۲۰۰ نفر آن‌ها خواهند آمد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قابلیت‌های قابل توجه قم در صنعت کفش گفت: در حوزه کفش ماشینی بالغ بر ۷۰ درصد صادرات کشور از قم است و بیش از ۴۵۰ واحد تولیدی در این عرصه فعالیت دارند، همچنین نمایشگاه کفش استان از برترین نمایشگاه‌های کشور است و این صنعت در قم با تکمیل کردن سبد پایپوش و تولید انواع محصولات، مسیر رو به رشدی را طی می‌کند.

وی ادامه داد: با مشارکت فعال بخش خصوصی در سال‌های آینده شاهد افزایش بسیار زیاد حجم تولید کفش در استان خواهیم بود و تولیدکنندگان قم با ارائه محصولات باکیفیت و متنوع علاوه بر تامین نیاز داخلی، حضورشان در بازار‌های جهانی را بیش‌ازپیش توسعه خواهند داد که در همین ارتباط ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در دستور کار دارند.

بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال‌جاری ۳۰ میلیون جفت انواع کفش و پایپوش در قم تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود؛ خوشه کفش ماشینی از جمله خوشه‌های صنعتی موفق در قم است و فعالان این حوزه با استفاده از ظرفیت‌های قابل توجه استان در صنعت کفش، محصولات تولیدی خود را به بازار‌های داخلی و بین‌المللی صادر می‌کنند؛ حدود ۴۵۰ واحد تولیدی در صنعت کفش قم فعال است، همچنین این صنعت بیش از پنج هزار شغل مستقیم و ۲۰ هزار شغل غیرمستقیم به وجود آورده‌است.

در بخش صنعت قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آن‌ها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.
انتهای پیام / 137
پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب: 107256
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *