۰
برای برخورد با سیارک؛

ماموریت ناسا ۲ میلیون خرده سنگ در فضا پخش کرد

قم نیوز: داده های جدید از ماموریت DART ناسا جهت برخورد یک فضاپیما با سیارکی برای تغییر مسیر آن حاکی از آن است که حداقل یک میلیون کیلوگرم خرده سنگ در نتیجه این رویداد ایجاد شده است.
ماموریت ناسا ۲ میلیون خرده سنگ در فضا پخش کرد
ماموریت ناسا ۲ میلیون خرده سنگ در فضا پخش کرد
به گزارش قم نیوز پس از برخورد یک فضاپیمای متعلق به ناسا با سیارکی در اوایل سال جاری دنباله ای عظیم از خرده سیارک ها به وجود آمده که اطلاعات زیادی از سنگ های فضایی و چگونگی مدیریت هرگونه صخره ای که تهدیدی برای زمین به حساب می آید، فراهم می کند.

طی ماموریت DART ناسا که در اواخر سپتامبر ۲۰۲۲ انجام شد، یک فضاپیما به یک سیارک دوتایی به نام Didmorphos برخورد کرد تا آمادگی محققان را برای تغییر مدار سیارک و جلوگیری از برخورد آن با زمین بسنجد.

طی چند هفته پس از برخورد، تیم پروژه DART اعلام کردند این رویداد مدار Didmorphos دور سیارک بزرگتر Didymos را ۳۲ دقیقه کاهش داد. اکنون محققان یافته های جدیدی درباره این برخورد را منتشر کرده اند.

تام استادلر یکی از محققان ماموریتDART دراین باره می گوید: ماموریت یک موفقیت عظیم بود. من نتایج را دیده ام که بسیار جالب هستند.

بخش زیادی از نتایج جدید روی دنباله شهاب سنگ واری متمرکز هستند که در حقیقت خرده سنگ های فضایی هستند که در نتیجه برخورد سیارک و فضاپیما به وجود آمده است. محققان دقیقا نمی دانستند ماموریت DART چه میزان خرده سنگ به وجود می آورد.

در این زمینه یک کیوب ست ایتالیایی به کمک آنها آمد. ماهواره LICIACube مجهز به ۲ دوربین بود و ۱۵ روز قبل از برخورد فضاپیما و سیارک به فضا پرتاب شد. در نتیجه کیوب ست توانست ۳ دقیقه قبل از برخورد از کنار Didmorphos گذر کند. عکس‌های این ابزار کوچک یک آشفتگی کیهانی را نشان می‌دهد، همراه با ابرهایی از مواد که از روی سنگ فضایی منفجر می شود.

محققان همچنان مشغول بررسی داده های ماهواره مذکور هستند اما عکس هایی که ۲ دوربین آن ثبت کرده نشان می دهند صخره های خرده بزرگتر چه ظاهری دارند، با چه سرعتی حرکت می کنند و غیره.

همچنین به گفته محققان تخمین زده می شود حداقل یک میلیون کیلوگرم و حداکثر ۱۰ میلیون کیلوگرم خرده سنگ فضایی در نتیجه برخورد به وجود آمده است. با توجه به آنکه حجم کل Dimorphos حدود ۵ میلیارد کیلوگرم است، این صخره فقط ۰.۲ درصد از مواد خود را از دست داده است.
انتهای پیام / 137
شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۰
کد مطلب: 107459
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *