۵۵ واگن برای متروی قم اختصاص پیدا کرد

قم نیوز , 16 بهمن 1401 ساعت 14:33

شهردار قم با بیان اینکه ۵۵ واگن برای متروی قم اختصاص پیدا کرد، گفت: تا ۱۵ ماه آینده این واگن‌ها وارد قم می‌شود.


به گزارش قم نیوز سید‌مرتضی سقائیان‌نژاد اظهار داشت: تمرکز شهرداری بر روی اتمام طرح‌های نیمه تمام هسته مرکزی شهر به منظور رفع مشکلات ترافیکی و محیطی این منطقه است.

وی افزود: اتمام طرح‌هایی همچون ساماندهی میدان شهید مطهری، چهل اختران، عماریاسر، قبرستان نو، پارکینگ شرقی، شیخان، دروازه ری، تقاطع‌های غیر همسطح محور فردوسی از جمله اولویت‌های شهرداری قم برای ساماندهی هسته مرکزی شهر است.

سقائیان‌نژاد از آغاز عملیات اجرایی پارکینگ شرقی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) خبر داد و گفت: این طرح با اعتباری بالغ بر دو هزار و هشتصد میلیارد تومان در شورای اسلامی شهر تصویب شده است.

شهردار قم با اشاره به طرح عمار یاسر و با بیان اینکه اجرای این طرح نیم قرن قدمت دارد افزود: 80 پلاک در مسیر اجرای طرح عمار یاسر قرار دارد که تا پایان سال تملک خواهد شد.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه در اطراف قبرستان نو 132 مغازه وجود دارد که در صورت ساماندهی، 5 هکتار به فضای سبز شهری اضافه می‌شود افزود: در خصوص ساماندهی اطراف میدان شهید مطهری و میدان میوه و تره بار آن، مذاکرات خوبی با آستان مقدس حضرت معصومه (س) داشتیم.

شهردار قم با بیان اینکه برای حل مشکلات ترافیکی شهر، ساخت 35 تقاطع غیر همسطح را در دستور کار قرار دادیم که از این تعداد 16 تقاطع به بهره‌برداری رسیده است افزود: در محور فردوسی به طول 25 کیلومتر 11 تقاطع غیرهمسطح پیش‌بینی شده که 4 تقاطع آن از جمله تقاطع میدان نماز تا پایان سال افتتاح می‌شود.

سقائیان‌نژاد با اشاره به اتمام ساخت مرحله اول ساخت مترو از قلعه کامکار تا میدان شهید مطهری به طول 6 کیلومتر گفت: تنها مشکل افتتاح این طرح نداشتن واگن است که با مذاکرات صورت گرفته 55 واگن اختصاص پیدا کرده که تا 15 ماه آینده این واگن‌ها وارد قم شود.

شهردار قم افزود: تا زمان وارد شدن واگن ها، مذاکراتی را با شهرداری مشهد صورت گرفته تا 3 رام قطار به قم تحویل داده شود.

وی در خصوص اجرای طرح منوریل هم گفت: تاکنون برای این طرح 250 میلیارد تومان هزینه شده و بنا داریم از طریق تهاتر نفت، خط منوریل تا ایستگاه مصلی تکمیل شود.

سقائیان نژاد با بیان اینکه سال آینده اولویت ما ساخت پارکینگ است گفت: با مذاکراتی که با وزیر کشور و وزیر راه و شهرسازی داشتیم در اطراف مسجد مقدس جمکران 60 هکتار زمین برای ساخت پارکینگ اختصاص یافت.

شهردار قم با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: به تازگی 100 دستگاه اتوبوس جدید، 50 دستگاه ون و 50 دستگاه مینی بوس به ناوگان حمل ونقل شهری اضافه شد.

سقائیان نژاد از انعقاد قرارداد با شرکت‌های موتورسازی قم برای خرید 100 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی خبر داد و گفت: متقاضیان استفاده از موتور سیکلت‌های برقی از 100 میلیون وام بهرمند می‌شوند.

وی افزود: موتور سیکلت‌های برقی بین 50 تا 200 میلیون قیمت دارد.

انتهای پیام/ 106


کد مطلب: 108124

آدرس مطلب: https://www.qomnews.ir/fa/news/108124/۵۵-واگن-متروی-قم-اختصاص-پیدا

قم نیوز
  https://www.qomnews.ir