۰

آیت الله حسینی بوشهری: دریافت مالیات نباید سبب نارضایتی در جامعه شود / مخالفت با افزایش مالیات در شرایط کنونی

قم نیوز: رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به همراه مشاور وزیر اقتصاد در اقتصاد اسلامی و ارتباط با حوزه علمیه و جمعی دیگر از مدیران سازمان امور مالیاتی، با آیت الله حسینی بوشهری دیدار و گفت و گو کردند.
آیت الله حسینی بوشهری: دریافت مالیات نباید سبب نارضایتی در جامعه شود / مخالفت با افزایش مالیات در شرایط کنونی
آیت الله حسینی بوشهری: دریافت مالیات نباید سبب نارضایتی در جامعه شود / مخالفت با افزایش مالیات در شرایط کنونی
به گزارش قم نیوز رئیس جامعه مدرسین در دیدار با رییس سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر لزوم اجرای صحیح قوانین گفت: گاهی قانون به خوبی نوشته می‌شود؛ اما در هنگام اجرا، به گونه‌ای عمل می‌شود که هدفی که از وضع قانون دنبال می‌شده است، محقق نمی‌شود و حتی نتیجه معکوس حاصل می‌شود.
 
وی افزود: قانون نباید آرمانی باشد؛ بلکه باید متناسب با واقعیت‌های جامعه تنظیم گردد. اگر می‌خواهیم اتکای بودجه به نفت را کم کنیم، نباید به گونه‌ای مالیات بر درآمدها ببندیم که نارضایتی در بین مؤدیان مالیاتی پیش بیاید.
 
امام جمعه قم بر فرهنگ سازی و استفاده از ادبیات اقناعی در مواجهه با تخلفات مالیاتی تأکید کرد و ابراز داشت: نمی‌توان با افرادی که تخلفات مالیاتی دارند، به صورت دستوری عمل کرد؛ بلکه باید برای جامعه به درستی تبیین شود که محل تأمین هزینه‌های خدمات اجتماعی و اداره بخش‌های مختلف کشور در جهت توسعه و پیشرفت، همین مالیات‌هایی است که مردم می‌پردازند و همه آحاد جامعه نیز از آن بهره‌مند می‌شوند؛ البته مالیات باید با درآمد افراد، واقعیات خارجی و اقتضائات جامعه سنخیت داشته باشد.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن تأکید کرد: مهم‌ترین سرمایه نظام، رضایت و اعتماد مردم است و باید میان دریافت مالیات و حفظ رضایت عمومی مردم، تناسب برقرار باشد.
 
 
افزایش مالیات در شرایط کنونی، آسیب‌زا خواهد بود
 
وی با اشاره به تورم و گرانی‌های فعلی ابراز داشت: افزایش مالیات در شرایط کنونی، با توجه به گرانی و تورم بالا، آسیب‌زا خواهد بود؛ بنابراین مسئولین باید آسیب‌پذیری مردم را در نظر بگیرند و با توجه به واقعیت‌ها، برنامه‌ها و اهداف خود را تنظیم کنند و در رابطه با رشد تولید، شرکت‌های دانش بنیان، مجموعه‌های کم درآمد و مؤسساتی که در پیشرفت فرهنگ جامعه تأثیرگذارند، ملاحظه بیشتری صورت گیرد.
 
استاد حوزه علمیه قم روایتی از امیرالمؤمنین -علیه السلام- مبنی بر تقدم و اولویت عمران و آبادانی بر أخذ مالیات را یادآور شد و ادامه داد: باید با تقویت اطلاع رسانی در قبال محل هزینه درآمدهای مالیاتی، فرهنگ مالیات دهی را در جامعه نهادینه کرد و در آن صورت است که مردم با میل و رغبت، مالیات می‌پردازند و خود را در اداره کشور شریک می‌دانند.
 
شایان ذکر است در ابتدای این جلسه، دکتر محمدهادی سبحانیان، گزارشی از وضعیت و تکالیف سازمان مالیاتی کشور در بودجه سال 1402 و رویکرد این سازمان در نهادینه سازی ضرورت پرداخت مالیات در جامعه، ارائه کرد.
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۴۶
کد مطلب: 108809
مرجع : قم نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *