پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب : 109602
رییس اداره ایمنی سازمان صنعت قم:

صنایع قم از نظر رعایت اصول پدافند غیر عامل پایش می‌شود

قم نيوز : رییس اداره بهداشت، ایمنی و محیط زیست سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: براساس سطح بندی و اولویت‌های تعیین شده، صنایع مستقر در استان از نظر رعایت اصول پدافند غیر عامل برای کاهش خسارات در برابر حوادث احتمالی، توسط کارشناسان و بازرسان کمیته بهداشت و ایمنی و پدافند غیر عامل صنعت، معدن و تجارت قم،‌ پایش می‌شود.
رییس اداره ایمنی سازمان صنعت قم:صنایع قم از نظر رعایت اصول پدافند غیر عامل پایش می‌شود.
رییس اداره ایمنی سازمان صنعت قم:صنایع قم از نظر رعایت اصول پدافند غیر عامل پایش می‌شود.
به گزارش قم نیوز سید ناصر امیرحسینی بیان داشت: در همین راستا بخش‌هایی نظیر حوزه صنایع و معادن،‌ انرژی و سلامت غذا و دارو در کانون توجه کارشناسان و بازرسان کمیته یاد شده قرار دارد و آنان رعایت اصول پدافند غیرعامل در این بخش‌ها را بر اساس استانداردهای تعیین شده رصد می‌کنند.

وی با اشاره به این که شناسایی و طبقه‌بندی مراکز مهم صنعتی قم از کارهای اصلی کمیته پدافند غیر عامل صنعت،‌ معدن و تجارت استان است، افزود: ارتقا و افزایش حجم ذخیره سازی اطلاعات واحدهای صنعتی استان با توجه به استانداردهای مورد نظر و ایجاد فضای ابری به منظور ذخیره سازی اطلاعات مهم آن‌ها، از جمله مواردی است که توسط این کمیته پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان کمیته بهداشت، ایمنی و پدافند غیرعامل صنعت، معدن و تجارت قم آماده ارائه مشاوره‌های لازم در این خصوص به بهره‌برداران واحدهای صنعتی هستند، ادامه داد: همچنین اعضای این کمیته با انجام مطالعات جامع در خصوص شناسایی ظرفیت‌های صنعتی قم، اسناد خوبی را در خصوص فرصت‌ها و تهدیدهای بخش صنعت استان تهیه کردند که به طور حتم به افزایش پایداری این بخش مهم اقتصادی در برابر حوادث احتمالی می‌انجامد.

گفتنی است در سال ۱۳۹۸ با توجه به وقوع چند حادثه در واحدهای تولیدی استان، سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم تصمیم گرفت با همکاری دستگاه‌هایی همچون اداره‌کل تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، مرکز بهداشت، شرکت شهرک‌های صنعتی و اداره کل محیط زیست استان، کمیته‌ای را با عنوان کمیته بهداشت،‌ ایمنی و پدافند غیرعامل صنعت،‌ معدن و تجارت قم تشکل دهد.

اعضای این کمیته از واحدهای تولیدی و صنعتی استان به خصوص واحدهای پرخطر که مورد شناسایی قرار گرفته‌اند بازدید می‌کنند و مسائل و مشکلات آن‌ها در حوزه‌های ایمنی، بهداشت و محیط زیست را بررسی و به بهره‌برداران اعلام می‌کنند.

یکی دیگر از مهمترین فعالیت‌های این کمیته، اعلام نظر در خصوص طرح‌های صنعتی قبل از احداث آن‌ها است، بدین صورت که قبل از ایجاد واحد صنعتی،‌ نقشه‌های آن در اختیار کارشناسان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار می‌گیرد و آنها بر اساس استانداردهای تعیین شده، طرح را رصد و موارد استقرار دستگاه‌ها، مخازن و رعایت حریم‌ها را بررسی و موارد لازم را قبل از ساخت واحد به اطلاع بهره‌برداران آن می‌رسانند.

بر این اساس می‌توان گفت از سال ۹۸ به بعد کلیه طرح‌های صنعتی استان قبل از احداث از نظر رعایت مسائل ایمنی رصد و موارد لازم به اطلاع بهره‌برداران آن رسیده‌است، همین موضوع موجب شده از آن زمان تاکنون تعداد حوادث گزارش شده در واحدهای تولیدی و صنعتی استان تا حد چشمگیری کاهش یابد.

اجرای مانورهای مشترک، برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارت افزایی و نیز بازدید از واحدهای موفق ملی در رعایت استانداردهای مشخص شده در حوزه ایمنی و بهداشت، از دیگر اقدام‌هایی است که توسط کمیته بهداشت، ایمنی و پدافند غیر عامل صنعت،‌ معدن و تجارت قم، دنبال می‌شود.

در بخش صنعت، قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.

انتهای پیام / 113 
https://qomnews.ir/vdcfx1dy0w6dxva.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما