پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۸
کد مطلب : 109692

قم داغدار غم فراق نبی مکرم اسلام و کریم اهل‌بیت(ع)

قم نيوز : همزمان با ۲۸ صفر و سالروز رحلت نبی‌مکرم اسلام و شهادت امام حسن مجتبی«ع»، شهر مقدس قم با حضور خیل عظیم مشتاقان مکتب اهل‌بیت(ع) به سوگ نشسته است.
قم داغدار غم فراق نبی مکرم اسلام و کریم اهل‌بیت(ع)
قم داغدار غم فراق نبی مکرم اسلام و کریم اهل‌بیت(ع)
به گزارش قم نیوز دهه پایانی ماه صفر در شهر قم کم‌شباهت به مشهد مقدس نیست، چه اینکه هزاران زائر ایرانی و غیرایرانی از سفر اربعین برگشته در شهر و آشیانه اهل‌بیت(ع) مأوا گرفته و هزاران زائر و دلداده نیز از شهرهای مختلف کشور در این شهر مشغول عزاداری و ابراز ارادت خود به مسیر نجات بخش مکتب اهل بیت(ع) هستند.

طبق آمارهای رسمی استان طی دهه پایانی ماه صفر افزون بر سه میلیون و ۵۰۰ هزار زائر وارد استان قم شده اند که بخش مهمی از آنها را زائران غیرایرانی تشکیل داده‌اند. حجم بالا و متراکم زائران در قم سبب شده تا مراکز اسکان زائران اربعین هم‌چنان در آماده باش و مشغول خدمت رسانی به خیل عظیم مشتاقان مکتب اهل‌بیت عصمت و طهارت باشد.

این روزها و دقایق کوچه و محله‌ای در شهر قم نمی‌توان یافت که صدای نوای جانگداز نوحه و مرثیه از آن به گوش نرسد، روضه‌های خانگی که با صد امید و اخلاص در کوچه و برزن شهر برپاست، رنگ و بوی غیرقابل وصفی به شهر قم در سالروز رحلت رسول مهربانی‌ها و کریم اهل بیت(ع) بخشیده است.

در جای‌جای شهر قم اثری از محفل عزا، اشک محبت، دلدادگی و موکب خدمت می‌توان دید اما کانون محوری تمام این ارادت‌ها، حرم کریمه اهل‌بیت(س) است، مضجمع نورانی کریمه اهل‌بیت چند شبانه‌روز است که مملو از عاشقان و شیفتگان است و دسته‌جات عزا از اقصی نقاط کشور خود را به حرم مطهر خواهر خورشید هشتم رسانده و در کنار مردم ولایت مدار این استان، به سر و سینه می‌زنند.

همزمان در مسجد مقدس جمکران نیز حضور متراکم زائران و مجاوران و برگزاری محافل عزادرای مشهود است و همزمان در حسینیه‌ها، تکایا، مساجد، بقاع متبرکه و بسیاری از فضاهای باز و محل اجتماع مردمی، برنامه‌های پردامنه و بی‌وقفه‌ای در ماتم رسول گرامی خدا«ص» و امام حسن مجتبی«ع» در حال انجام است.

از ساعت ۹ صبح روز ۲۵ شهریور دسته عزای خادمان حرم حضرت معصومه از مسجد امام حسن عسکری(ع) به‌طرف حرم مطهر برپا و در صحن مطهر امام رضا(ع) به عزاداری خواهند پرداختند.

مراسم قرائت زیارت حضرت رسول اکرم(ص) از بعید پنجشنبه ۲۳ شهریور از ساعت ۱۷:۳۰ بانوای حجت‌الاسلام مرتضی وافی و مداحی حسن پاکزمان در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار می‌شود.

در پنج روز پایانی ماه صفر مراسم عزاداری قبل از اذان ظهر هر روز با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین علی اصغر ظهیری و مراسم عزاداری بعد از نماز عصر نیز با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین مؤمنی برگزار می‌شود.

همچنین هر روز قبل از اذان مغرب حجت‌الاسلام والمسلمین وافی برای زائران حرم مطهر سخنرانی می‌کند و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ماندگاری نیز سخنران مراسم شب‌های حرم مطهر خواهد بود. ناصری، ایزدی، سلحشور، احمدی، زمانی و میرجعفری نیز در مراسم شب‌های حرم کریمه اهل‌بیت(س) مداحی خواهند کرد.

امروز پنجشنبه ۲۳ شهریورماه نیز مراسم قرائت دعای کمیل با عنوان «کمیل عارفانه» با سخنرانی حجت‌الاسلام طباطبایی و قرائت دعای رضا ایزدی بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد برگزار می‌شود.

همچنین سحرگاه روز جمعه ۲۴ شهریورماه قرائت دعای ندبه با عنوان «ندبه انتظار» از ساعت ۶ صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام حبیب‌الله فرحزاد و قرائت دعای عباس حیدرزاده برگزار می‌شود. این مراسم از شبکه قرآن و معارف سیما پخش زنده خواهد شد.

همزمان با روزهای پایانی ماه صفر و ایام وفات پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع) و شهادت امام رضا(ع) از روز چهارشنبه ۲۲ شهریورماه تا جمعه ۲۴ شهریورماه با سخنرانی حجت‌الاسلام طباطبایی و مرثیه‌خوانی رضا ایزدی بعد از نماز مغرب و عشاء مراسم عزاداری برگزار خواهد شد.

از روز پنجشنبه ۲۳ شهریورماه تا شنبه ۲۵ شهریورماه بعد از نماز عصر نیز به همین مناسبت مراسم عزاداری با مرثیه‌خوانی عباس محمدی‌پور برپا خواهد شد.

انتهای پیام / 113 
https://qomnews.ir/vdceoo8zwjh87pi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما