۰
مدیر حوزه‌های علمیه:

۲۰ آموزش مهارتی برای طلاب سطح یک حوزه تدوین شد

قم نیوز: مدیر حوزه‌های علمیه گفت: درختواره آموزش‌های مهارتی حوزه از کارهای زیربنایی بوده که حدود ۲۰ آموزش مهارتی برای طلاب سطح یک حوزه تدوین شده و در حال اجراست.
مدیر حوزه‌های علمیه:۲۰ آموزش مهارتی برای طلاب سطح یک حوزه تدوین شد.
مدیر حوزه‌های علمیه:۲۰ آموزش مهارتی برای طلاب سطح یک حوزه تدوین شد.
به گزارش قم نیوز  آیت الله علیرضا اعرافی با حضور در مجمع عمومی نمایندگان طلاب که در سالن جلسات جامعه مدرسین برگزار شد، ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم و امام صادق علیهما السلام و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، هفته وحدت و آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه، اظهار داشت: از اهتمام و توجه ویژه مجمع نمایندگان طلاب به بخش‌های گوناگون حوزه کمال تقدیر و تشکر را داریم و نیازمند طرح‌ها، برنامه‌ها، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما نمایندگان طلاب برای رشد، پیشرفت و شکوفایی حوزه هستیم.

وی با اشاره به ایام ولادت حضرت محمد مصطفی (ص)، ابراز داشت: یکی از جذاب ترین بخش‌های نهج البلاغه، سخنان نغز امیرمؤمنان علی علیه السلام است که در ترسیم سیمای رسول گرامی اسلام، در بیش از ۴۰ موضع از رسول خدا (ص) سخن گفته‌اند که بسیار شنیدنی است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنان خود به گوشه‌ای از فعالیت‌های زیربنایی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه اشاره کرد و بیان داشت: امروز حوزه دارای منظومه اسناد جامع است که برای تهیه و تدوین این منظومه علاوه از نظرات و ایده‌های اساتید، از طرح‌ها و پیشنهادات مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز استفاده شده است.

عضو خبرگان رهبری بیان داشت: بر اساس مطالبات رهبر انقلاب، مراجع تقلید، اساتید و فضلای حوزه، قریب به ۸۰۰ طرح و مطالبه در اوایل مدیریت حوزه به ما رسید که کارها و فعالیت‌ها را بر اساس آن آغاز کردیم و مطابق با آن توانستیم اسناد راهبردی و کلان حوزه را تدوین نمائیم.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه کار تدوین اسناد راهبردی حوزه در بخش‌های گوناگون انجام شده است، اظهار داشت: طراحی کلان اسناد پایه حوزه در دوره عسرت، سختی و بدون سروصدا انجام شد؛ اما بحمدالله نتایج خوبی داشت که از جمله آن «اسناد راهبردی کلان حوزه با ۱۵ سند اصلی و محوری» و «طراحی برنامه ۵ ساله» برای حوزه بوده است.

وی ابراز داشت: یکی از طرح‌های مهمی که در طراحی کلان اسناد حوزه به سرانجام رسید، «طرح آمایش سرزمینی» بوده که کل کشور و مناطق گوناگون آن را در زمینه رسالت‌های حوزه، شناسایی نموده تا بتوانیم بر اساس نیازها و ظرفیت‌های هر منطقه، برنامه ریزی داشته باشیم و این شناسایی و حرکت برنامه محور، مبنای اقدامات ما باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان ساخت: از طرح‌های مهم دیگر، تفاهم‌ها، توافق‌ها و برنامه‌های مشترک با ۵۰ نهاد و دستگاه در کشور بوده که برنامه‌های مشترک پنج ساله با هرکدام از آنان طراحی شده و بحمدالله بسیاری از این طرح‌ها به مرحله اقدام و عمل رسیده است که یکی از آنان، تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش بوده و بحمدالله یکی از بندهای توافق مشترک ما با آموزش و پرورش، «طرح امین» بوده که امروز به عدد بسیار مناسبی از نظر تعداد افراد رسیده است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه بیان داشت: درختواره رشته‌ها از دیگر کارهای زیربنایی بوده که در چهار سال، قریب به ۹۰۰ نفر از اساتید و مشاوران حوزه بر روی آن کار کرده‌اند که خروجی آن چندصد رشته تحصیلی برای حوزه است و بحمدالله، نظام دانشی حوزه تعریف شده و ۲۰۰ سرفصل برای رشته‌ها نوشته شده و قریب به ۱۰۰ رشته به مرحله تحصیل و تدریس در قم و استان‌ها رسیده است.

عضو خبرگان رهبری بیان داشت: درختواره آموزش‌های مهارتی حوزه از دیگر کارهای زیربنایی بوده که حدود ۲۰ آموزش مهارتی برای طلاب سطح یک حوزه تدوین شده و در حال اجراست.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: ایجاد دفتر فقه معاصر برای پرداختن حوزه به مباحث جدید از دیگر کارهایی می‌باشد که مورد عنایت و توجه رهبر معظم انقلاب نیز بوده و تا به امروز، قریب به ۵۰ اثر به فارسی و عربی از این دفتر منتشر شده است.

وی ابراز داشت: همچنین مطالعات، طرح‌ها و پروژه‌های مورد نیاز نظام از دیگر اقداماتی بوده که کاروان پژوهشی حوزه در این زمینه است و تا امروز، قریب به ۵۰۰ طرح که مورد نیاز نظام بوده در حال حمایت از سوی حوزه است.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان ساخت: مطالعات راهبردی حوزه، کارویژه دیگر ماست که بحمدالله کارهای خوبی از سوی دفتر مطالعات راهبردی حوزه در حال انجام است و از ضروریات حوزه بوده است؛ چراکه ضرورت آن را در سفرهای داخلی و خارجی دریافته‌ایم.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه بیان داشت: ما در مسئله تبلیغ حوزه نیز محورهای بیست گانه‌ای را طراحی کرده‌ایم و فرمایش اخیر رهبر انقلاب، افق‌های جدیدی را برای ما باز کرد و ده‌ها جلسه و صدها ساعت برنامه ریزی تاکنون برای آن صورت گرفته تا به نتیجه مناسب برای تبلیغ حوزه برسیم.

عضو خبرگان رهبری در بخش پایانی سخنان خود ضمن تقدیر از حمایت‌های شورای عالی حوزه و جامعه مدرسین، به بیان مباحثی پیرامون پذیرش حوزه، طرح هدفمندی، منابع پایدار حوزه، شهرک مهدیه و … پرداخت.

انتهای پیام / 113 
يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۵
کد مطلب: 109850
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *