سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۰۹
کد مطلب : 110331

ضیافت افطاری مداحان استان قم برگزار شد

قم نيوز : گردهمایی و ضیافت افطاری مداحان استان قم برگزار و تعدادی از مادحین پیشکسوت اهل بیت علیهم السلام تجلیل شدند.
ضیافت افطاری مداحان استان قم
ضیافت افطاری مداحان استان قم
به گزارش قم نیوز،حمید ناطقی شامگاه دوشنبه در گردهمایی و ضیافت افطاری جمعی از مداحان پیشکسوت و جوان استان قم که در حسینیه بنی فاطمه (س) برگزار شد گفت: هیات خادم الرضا علیه السلام قم طی بیش از ۳۰ سالی که از تشکیل آن گذشته، در اغلب مناسبت های مذهبی به خصوص در دهه اول ماه محرم از حضور مداحان اهل بیت علیهم السلام بهره برده است.

مسوول هیات خادم الرضا علیه السلام قم بیان کرد: این ضیافت افطاری مداحان قمی که هر ساله برپا می شود، بهانه ای برای تجدید دیدار جامعه مداحان است.

ناطقی با اشاره به اهمیت نقش مداحان در عرصه جهاد تبیین نیز گفت: ارکان هیات های مذهبی که شامل خطبا و مداحان هستند، ظرفیت بسیار بزرگی برای تحقق جهاد تبیین که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است دارند.

مسوول هیات خادم الرضا علیه السلام قم با بیان اینکه ستایشگری اهل بیت علیهم السلام افتخار بزرگی است که نصیب همگان نمی شود افزود: مداحان در راستای زنده نگه داشتن مکتب اهل بیت علیهم السلام نقش بسیار مهمی در طول تاریخ داشته و همچنان دارند.

ناطقی افزود: مادحین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام همواره مورد وثوق و اطمینان جامعه بوده اند و همین امر رسالت این قشر را در جهت تقویت این جایگاه دو چندان می کند.

وی گفت: در ضیافت افطاری مداحان اهل بیت علیهم السلام تعدادی از مادحین پیشکسوت مورد تجلیل قرار می گیرند.

علی مالکی نژاد از مداحان پیشکسوت اهل بیت علیهم السلام نیز اظهار کرد: مداح باید جایگاه خود را به درستی بشناسد که در این صورت می تواند نقش اثرگذار خود را در جامعه ایفا کند.

مالکی نژاد گفت: در صورتی که مداحان از اهمیت جایگاه خود مطلع باشند، این امر سبب خواهد شد که رفتار و کردار و نوع برخورد آنان با مردم و جامعه به گونه ای دیگر باشد که در این شرایط می توانند اثربخشی خود را داشته باشد.

این مداح پیشکسوت ادامه داد: مداحان در عرصه های مختلف اجتماعی و موضوعات متنوع فرهنگی می توانند برای جامعه نقش تبیینی داشته باشند و این در صورتی است که خود مداح ویژگی های رفتاری و روحی معنوی و دینی را در خود ایجاد کرده باشد که این امر در کلام بزرگان دین نیز آمده است.

مالکی نژاد با تقدیر از هیات خادم الرضا علیه السلام قم در برپایی گردهمایی مداحان اهل بیت علیهم السلام گفت: برگزاری اینگونه نشست ها که هیات خادم الرضا علیه السلام برای گروه های مختلف از جمله خطبا، مداحان، قاریان و خادمان هیات های مذهبی برگزار می کند، اقدام بسیار زیبا و قابل تقدیر و صله رحم ارزشمندی است.

این مداح اهل بیت علیهم السلام بیان کرد: باید به جوانان میدان داد و این دورهم بودن بسیار مغتنم است و قیمت ندارد و باید از همه کسانی که در برپایی این ضیافت افطاری تلاش کردند تقدیر کرد.

جواد اشعری رییس شورای هیات‌های مذهبی استان قم نیز بیان کرد: یکی از اقشاری که در جامعه نقش مهم و موثری دارند، مداحان و ستایشگران اهل بیت علیهم السلام هستند که هر یک مستعمین و مخاطبان خود را دارند.

وی افزود: مداحان می توانند الگوی جامعه در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی باشند و رکن مهمی در هیات های مذهبی به شمار می روند و نقش کلیدی در این عرصه بر عهده دارند و الحمدلله مداحان در سطح کشور به خصوص در استان قم اثربخش و تاثیرگذار هستند.

رییس شورای هیات‌های مذهبی استان قم گفت: در حال حاضر بیش از هزار و ۷۰۰ نفر از مداحان به صورت رسمی در اداره کل تبلیغات اسلامی قم پرونده دارند و در این استان نیز بالغ بر ۲ هزار هیات مذهبی داریم که در طول سال و به مناسبت های مختلف مذهبی، مراسم های عزاداری و اعیاد ائمه اطهار علیهم السلام را برگزار می کنند.

اشعری گفت: امشب جمعی از مداحان پیشکسوت و جوان استان قم همانند سالهای گذشته مهمان سفره افطار هیات خادم الرضا علیه السلام بودند که از هیات خادم الرضا علیه السلام و عوامل برپایی این مراسم سپاسگزاری می‌کنیم.
گزارشگر : تحریریه قم نیوز
https://qomnews.ir/vdcgwz9qqak9qw4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما