چهارشنبه ۶ تير ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۰۱
کد مطلب : 110597
منبع : ایسنا

ضرورت آینده‌نگری برای تأمین زیرساخت‌های شهر قم

قم نيوز : مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: باید برای توسعه معقول جهان‌شهر قم در آینده به ویژه در تامین زیرساخت‌های آب و انرژی پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.
آیت‌الله علیرضا اعرافی ، مدیر حوزه‌های علمیه کشور
آیت‌الله علیرضا اعرافی ، مدیر حوزه‌های علمیه کشور
به گزارش قم نیوز،آیت‌الله علیرضا اعرافی امروز ۶ تیرماه در دیدار مدیران صنعت آب و برق استان قم، ضمن تبریک عید امامت و ولایت، از خدمات وزارت نیرو در آبرسانی و برق‌رسانی به نقاط مختلف کشور در شرایط سخت و دشوار موجود قدردانی کرد و با تأکید بر اینکه نباید برای تأمین منابع آب هیچ‌گونه غفلت و کوتاهی انجام شود، تصریح کرد: اگر این منابع به‌درستی پیش‌بینی نشود در سال‌های آینده با بحران‌های زیادی مواجه خواهیم شد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور از قم به عنوان جهان شهر یاد و بر لزوم آینده‌نگری مسئولان برای تأمین زیرساخت‌های این شهر تأکید کرد و یادآور شد: باید برای توسعه معقول شهر در آینده به ویژه در تامین زیرساخت‌های آب و انرژی پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه هنر یک مسئول، آینده‌نگری و برنامه‌ریزی برای افق ۵۰ ساله است، گفت: ترسیم چشم‌انداز درست و راهبردی برای آینده شهر قم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که همه مسئولان استان باید بر این مسئله اهتمام داشته باشند.

اعرافی خواستار بررسی راهکارهای انتقال آب از دریا به استان قم شد و یادآور شد: باید تمام شیوه‌های تأمین آب استان مورد توجه مسئولان این بخش قرار گیرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، وی بر لزوم جلب مشارکت بخش خصوصی در اجرای شبکه و تأسیسات فاضلاب تأکید کرد و گفت: با توجه به کمبود آب، پساب می‌تواند بخشی از نیازهای آبی صنعت و کشاورزی را برطرف کند لذا می‌توان بخش خصوصی را برای ورود به سرمایه‌گذاری در بخش فاضلاب ترغیب کرد.

بودجه‌های دولتی کفاف اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب را نمی‌دهد

مهدی نظرزاده مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در ابتدای این دیدار به ارائه گزارشی از روند آبرسانی در کشور پرداخت و گفت: خوشبختانه در حوزه تأمین آب، نسبت به متوسط جهانی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۷ درصد جمعیت روستایی در کشور از آب سالم و بهداشتی برخوردار هستند، اظهار کرد: با تأکید رئیس‌جمهور شهید در دولت سیزدهم در حوزه تأمین آب به ویژه در نقاط محروم کشور به خصوص روستاهای سیستان و بلوچستان اقدامات چشمگیری رقم خورد.

نظرزاده با بیان اینکه در حدود ۲۰ روستای استان با کمبود آب مواجه هستیم، عنوان کرد: متأسفانه بودجه‌های دولتی کفاف هزینه‌های سنگین آبرسانی به این روستاها را نمی‌دهد که نیازمند حمایت در این زمینه به ویژه از سوی خیرین هستیم.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته با اعتبارات سفر اول رئیس‌جمهور شهید مشکل آبرسانی به بخشی از روستاهای قنوات و قمرود حل شد، یادآور شد: آبرسانی به روستاهای باقی‌مانده به دلیل محدودیت اعتبارات مالی با سرعت کمتری در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم رفع کامل مشکل آبرسانی به روستاهای استان را نیازمند ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار دانست و افزود: این روستاها بیشتر در بخش مرکزی و جعفرآباد هستند.

وی با بیان اینکه کمبود آب در بخشی از روستاها نیز به دلیل عدم توزیع عادلانه است، گفت: متوسط آب موردنیاز ساکنان این روستاها تأمین می‌شود اما به دلیل انشعابات غیرمجاز و آبیاری باغچه‌ها مجبور به نوبت‌بندی آب در آن هستیم.

نظرزاده به وضعیت آبرسانی به شهر قم پرداخت و گفت: در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد آب شهر قم از سدکوچری تأمین و آب مطلوب و باکیفیتی در شبکه آبرسانی توزیع می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ۴۲ درصد شهر قم تحت پوشش شبکه فاضلاب است، اظهار کرد: شهر قم نیازمند ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب است که از این میزان حدود ۵۰ درصد آن کامل شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه شهر قم در این زمینه نسبت به متوسط کشور از عقب‌ماندگی زیادی برخوردار است، تأکید کرد: هرچند توانستیم از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای توسعه طرح‌های فاضلاب استان استفاده کنیم اما هزینه‌های بسیار سنگین اجرای تأسیسات فاضلاب نیازمند توجه ویژه دولت به این بخش است.

وی با اشاره به بروز مشکلات زیست‌محیطی و سازه‌ای در برخی از نقاط شهر قم به علت عدم وجود شبکه فاضلاب، بیان کرد: در حال حاضر هر متر خط انتقال فاضلاب ۴۰ میلیون تومان هزینه در بردارد که با بودجه‌های محدود استانی و شرکتی اجرای آن امکان‌پذیر نیست.

نظرزاده با بیان اینکه ۲۴۰ کیلومتر شبکه فرسوده فاضلاب نیز در شهر داریم، تصریح کرد: هیچ اعتباری برای بهسازی و بازسازی شبکه فرسوده در اختیار نداریم که عدم توجه به آن نیز معضلات زیادی را به دنبال خواهد داشت.
https://qomnews.ir/vdcaown6049n6m1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما