چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۰
کد مطلب : 88877
منبع : خبرگزاری فارس

حوزه وارد فاز جدید مناسبات دیپلماتیک با دنیا شده است

قم نيوز : مدیر حوزه‌های علمیه گفت: در ایام شیوع کرونا حوزه وارد مجموعه ای از مکاتبات و مناسبات دیپلماتیک حوزوی با جهان شده تا به یک الگوی مناسبت‌تر برای رفع مسائل بشر برسد.
حوزه وارد فاز جدید مناسبات دیپلماتیک با دنیا شده است
حوزه وارد فاز جدید مناسبات دیپلماتیک با دنیا شده است
به گزارش قم نیوز آیت‌الله علیرضا اعرافی در آیین تجلیل از بانوان جهادگر میدان دفاع از سلامت قم که در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد، عنوان کرد: یک جامعه اگر بخواهد در برابر بحران‌ها تاب آوری بالایی داشته باشد، نیازمند ورود به چالش‌ها است.

وی افزود: اینکه یک جامعه تا چه اندازه بتواند بحران‌ها را مدیریت کند، امری متغیر بوده و درجات گوناگون دارد؛ میزان تاب آوری تابعی از مجموعه‌ای از علل است.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه حضرت زینب(س) الگوی همه انسان‌های آزاده است، مطرح کرد: ایشان در سخت‌ترین حوادث تاریخ دارای تاب و تحمل بالا بودند.

 

ارسال 500 نامه از سوی حوزه به مراکز بین المللی

آیت‌الله اعرافی با تاکید بر اینکه تاب آوری به قدرت مدیریت بیشتر منتهی می‌شود، گفت: در دوران کرونا بنده به عنوان مسئول در حوزه، قریب به 500 نامه بین المللی نوشتم که یک محور این نامه منطق اسلام در برابر بلاها بود، چرا که فقر منطق در این حوادث بحران را شدیدتر می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم وجود تفکر منطقی و عقلی برای پاسخگویی به این حوادث اظهار کرد: دارو و درمان، امدادهای غیبی و قوانین علمی و این دوگانه‌ها در تفکر اسلام جمع می‌شود، اما گفتمان دنیای غرب از جمع بین این دو ناتوان است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: عامل مهم دیگر در افزایش تاب آوری، ذخیره روحی و معنوی بالا در اسلام بوده و این ذخیره بزرگ در اسلام و مکتب اهلبیت(ع) وجود دارد.

آیت‌الله اعرافی ابراز کرد: این حس روحی و معنوی به انسان‌ها غنای شخصیت می‌دهد و انسانی که در فضای معنوی سیر می‌کند، هرگز احساس ناتوانی نخواهد داشت؛ مثال بارز این امر حضرت زینب کبری(س) است که پس از عاشورا نافله شب خود را ترک نمی‌کند.

وی با اشاره به سومین عامل بالا برنده تاب آوری در انسان، خاطرنشان کرد: عواطف انسانی از جمله این عوامل بوده و انسان‌های بزرگ کسانی هستند که از خود عبور کرده و دایره عاطفی آن‌ها فراتر از مسائل شخصی است و به دیگران و افراد جامعه عشق می‌ورزند.

امام جمعه قم بیان کرد: کادر درمان  پرستاران ما می‌توانند بگویند که ما به اندازه حقوقی که دریافت می‌کنیم کار می‌کنیم، اما دیدیم که فراتر از این محاسبات عمل کردند، نیروهای جهادی در بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها و افراد حاضر در رزمایش مواسات نیز در راه فراتر از منافع شخصی گام برداشتند.

آیت الله اعرافی نگاه و همبستگی اجتماعی را عامل مهم دیگر دانست و ادامه داد: همراهی و همدلی یک اصل است، قدرت علمی و فناوری دانشی نیز عامل دیگر افزایش قدرت و مدیریت در بحران‌ها است.

 

غربی‌ها از همدلی ملت ایران حیران ماندند

وی افزود: این پنج عامل موجب می‌شود که انسان‌ها در کمال آرامش به حل بحران بپردازند، جامعه غرب فهم درستی درباره فلسفه انقلاب اسلامی ندارد و به همین دلیل از این همدلی مردم در ایام شیوع کرونا تعجب کردند؛ غربی‌ها بیش از 40 سال است که هیچ درکی از این گفتمان ندارند.

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه حوزه و نهاد دین خود را در برابر مجموعه ای از وظایف مامور می‌داند، مطرح کرد: مراقبت و مواظبت از اجرای دستورات دینی یکی از وظایف حوزه است.

آیت الله اعرافی گفت: وظیفه دیگر حوزه حضور همدلانه در بیمارستان و در کنار کادر درمان است، مشاوره‌های صحیح دینی، همراهی در امداد، پاسخگویی به شبهات، ایجاد انسجام بین نهادهای دین، همراهی با مسئولان و ایجاد دیپلماسی دینی و مذهبی از دیگر وظایف حوزه است.

وی تاکید کرد: حوزه خود را خادم مردم می‌داند و هر جا که لازم باشد حضور پیدا می‌کند، البته نباید از کارهای تخصصی خود بازماند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: در این ایام به 100 پرسش توسط حوزه پاسخ داده شد که مجموعه این پرسش‌ها و پاسخ‌ها در حال تدوین است.

 

حوزه وارد فاز جدیدی از مناسبات دیپلماتیک با جهان شده است

آیت الله اعرافی با اشاره به ورود حوزه به مطالعات پساکرونایی ابراز کرد: این مطالعات در 10 بخش مختلف در حوزه در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه وارد مجموعه ای از مکاتبات دیپلماتیک حوزوی با جهان شده تا به یک الگوی مناسبت تر برای رفع مسائل بشر برسد.

امام جمعه قم بیان کرد: اینکه در کشور ضعف‌های مختلف وجود دارد درست است، اما باید داشته‌های خود را نیز موردتوجه قرار دهیم. همراهی، عدالت، عدم نگاه تبعیض آمیز به دیگران و... از ویژگی‌ها و ظرفیت‌های داخلی ما است.

 

 هدف از حمله به قم ضربه به دین و نظام اسلامی بود

آیت الله اعرافی ادامه داد: بوق‌های تبلیغاتی مسموم دنیا در ایام شیوع کرونا به قم هجوم بالایی آوردند، این هجوم برای ضربه زدن به ارزش‌های دین و ناتوان کردن نظام اسلامی بود.

وی افزود: ما در این ایام راهپیمایی روز قدس نداشتیم، اما منطق اسلامی خود را ارائه کرده و از آن کوتاه نیامدیم، همزمان با آن قدرت نظامی خود را افزایش دادیم و در پرتاب ماهواره و حمل و نقل دریایی این قدرت را به رخ جهانیان کشیدیم.

انتهای پیام/111
https://qomnews.ir/vdchq6n6.23n6qdftt2.html
نام شما
آدرس ايميل شما