۰

چرا ستاد کرونا به آموزش و پرورش اجازه برگزاری حضوری برخی امتحانات را داد؟!

قم نیوز: چرا ستاد ملی کرونا حاضر به چنین ریسکی شده است؟ و امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم حضوری است؟ شما که هرگونه مسافرت را لغو کردید، چرا به آموزش و پرورش اجازه چنین تجمعی را می‌‏دهید؟! آیا باید سلامت مردم به خطر بیفتد تا مثلا تقلبی در امتحانات آموزش و پرورش رخ ندهد؟!
چرا ستاد کرونا به آموزش و پرورش اجازه برگزاری حضوری برخی امتحانات را داد؟!
چرا ستاد کرونا به آموزش و پرورش اجازه برگزاری حضوری برخی امتحانات را داد؟!
به گزارش قم نیوز مرتضی نجفی قدسی در یادداشتی نوشت: متأسفانه قرار است در این شرایط خاص شیوع کرونا در انواع مختلف که قریب یک ماه است کشور را نیمه تعطیل کرده است، امتحانات پایه‌‏های نهم و دوازدهم دانش آموزان به صورت حضوری و در حوزه‏‌های امتحانی برگزار شود.

سال گذشته با تصمیم مسؤولان آموزش و پرورش و اصرار آنها بر شروع سال تحصیلی در نیمه شهریور با حضور دانش‌آموزان در مدارس، شروع پیک سوم کرونا را شاهد بودیم و حال آنکه در همان مقطع همه دانشگاه‌‏ها به صورت غیر حضوری فعالیت آموزشی خود را آغاز کردند ولی اصرار مسؤولان آموزش و پرورش بر حضور دانش آموزان در مدارس، تعداد زیادی از خانواده‌‏ها را به کام کرونا فرستاد.

امسال نیز در حالی که تمام امتحانات دانشگاه‏‌ها غیر حضوری برگزار می‌‏شود و حتی آزمون کارشناسی ارشد را هم به تعویق انداختند و همه اینها برای حفظ سلامت آنان و جامعه مفید و لازم و ضروری است، پس چرا باید حدود 2 میلیون دانش‌آموز را به تجمع در مدارس برای امتحانات فرا بخوانیم؟!

گفته می‏‌شود، این امتحانات با رعایت پروتکل‏‌های بهداشتی برگزار می‌‏شود که این سؤال مطرح است آیا واقعاً این امکان در همه مدارس به خوبی وجود دارد؟ گرچه اگر هم این امتحانات با فاصله ضروری و با رعایت همه نکات هم برگزار شود، آیا از ملاقات دانش‌آموزانی که بیش از یک سال است همدیگر را ندیده‌اند و این امتحانات اولین فرصت دیدارشان را فراهم کرده است، می‌‏توان جلوگیری کرد؟!

قطعاً دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان در قبل و بعد از امتحان در محیط مدرسه و بیرون مدرسه یکدیگر را می‌‏بینند و سلام و احوالپرسی می‌‏کنند و همین دیدارها زمینه شیوع مجدد این بیماری منحوس را پدید خواهد آورد، مخصوصا اینکه این امتحانات به مدت ۲ هفته به طول می‏‌انجامد و این جمعیت ۲ میلیونی بیش از ۱۰ بار همدیگر را ملاقات می‌‏کنند.

جالب این است که ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه یک تجمع ۱۰۰ نفره را در تالارها حتی برای یک جلسه نمی‏‌دهد، آنوقت چطور اجازه چنین تجمعی آن هم به طور متوالی در طول دو هفته به آموزش و پرورش داده می‌‏شود؟!

اگر مسؤولان آموزش و پرورش نگران تقلب در امتحانات مجازی هستند و اصرار بر حضوری بودن امتحانات دارند، لااقل تا پدید آمدن شرایط سالم اجتماعی، این امتحانات را به تعویق بیندازند.

آنچه که مسلم است ستاد ملی مقابله با کرونا باید در این موضوع دقت لازم را به خرج بدهد؛ دو میلیون نفر، جمعیت کمی نیست. خانواده‏‌های بیش از یک میلیون و یکصد و بیست هزار نفر، دانش‌آموزانی که پایه نهم هستند به اضافه خانواده‏‌های حدود هفتصد هزار دانش‌آموزی که در پایه دوازدهم هستند به شدت نگران سلامت فرزندانشان هستند و اگر این دو میلیون نفر را با جمعیت خانواده‌های‌شان در نظر بگیریم شاید جمعیتی حدود 10 میلیون نفر را درگیر می‏‌کند!

به راستی چرا ستاد ملی کرونا حاضر به چنین ریسکی شده است و این خطر بزرگ را غمض عین می‌‏کند؟ شما که هرگونه مسافرت را لغو کردید، چرا به آموزش و پرورش اجازه چنین تجمعی را می‌‏دهید؟! آیا سلامت مردم باید به خطر بیفتد تا مثلاً تقلبی در امتحانات آموزش و پرورش رخ ندهد؟!

هنوز هم دیر نشده است و ستاد ملی مقابله با کرونا می‌تواند جلوی امتحانات حضوری آموزش و پرورش را بگیرد یا لااقل امتحانات را به تعویق بیندازد و یا حداقل امتحانات پایه نهم که جمعیت قابل توجهی هستند را نیز مانند سایر پایه‏‌ها غیر حضوری برگزار کند و فقط امتحانات پایه دوازدهم که نسبتاً بزرگتر هم هستند و امکان رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی را هم نسبت به سنین پایین‌تر دارند را به صورت حضوری انجام دهند.

به هر حال موضوع بسیار مهمی است و بحث حفظ جان دانش‌آموزان است و در شرایطی که دو سال است تمام دروس حوزه‏‌های علمیه و دانشگاه‌‏ها و مدارس غیر حضوری برگزار می‌‏شود، چرا به ناگهان دانش آموزان را به تجمعی میلیونی فرا می‏‌خوانند؟ آیا هنوز از پیک چهارم خارج نشده باید وارد پیک پنجم شویم؟ این تصمیم چقدر عاقلانه و ضروری است که حاضر هستیم سلامتی جامعه را مجدداً در مقابل ریسکی بزرگ قرار دهیم؟!

انتهای پیام/ 106
يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۳
کد مطلب: 96795
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *