۰

رصدخانه ملی ایران بزرگترین پروژه علوم پایه کشور افتتاح شد

قم نیوز: رصدخانه ملی ایران با حضور ویدئو کنفرانسی حسن روحانی رئیس جمهور و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریس جمهور در حوالی شهرستان کاشان به بهره‌برداری رسید.
رصدخانه ملی ایران بزرگترین پروژه علوم پایه کشور افتتاح شد
رصدخانه ملی ایران بزرگترین پروژه علوم پایه کشور افتتاح شد
به گزارش قم نیوز امروز دوشنبه ۷ تیرماه  ۵ طرح فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور ویدئو کنفرانسی حسن روحانی رئیس جمهور و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شدند. گنبد و رصدخانه ملی ایران بزرگترین پروژه علوم پایه کشور نیز همزمان با اتمام ساخت، نصب و آغاز راه اندازی تلسکوپ در قله گرگش در حوالی شهرستان کاشان به بهره برداری رسید.

این رصد خانه در ارتفاع ۳۶۰۰ متری کوه گرگش کاشان ساخته شده و در کنار ۷ رصدخانه دیگر بزرگ در نیم کره شمالی زمین قرار می گیرد تا زنجیره اتصال رصد ستارگان بین اروپا تا هند را پر نماید. تلسکوپ ۹۰ تنی این رصد خانه دارای چهل هزار قطعه  است که تماما در داخل طراحی و ساخته شده است. این رصدخانه از نظر سایت آینه و کیفیت عکس از ویژگی بالایی برخوردار است و جزء چند سایت برتر جهان محسوب می شود.

مکان ساخت این رصدخانه پس از اندازه‌گیری بیش از  ۴۰ قله کوه در مناطق مختلف کشور چندسال  زمان برد و در نهایت منطقه «کامو» کاشان، به عنوان مناسب‌ترین قله برای استقرار تلسکوپ‌های حرفه‌ای نجومی انتخاب شد.

انتهای پیام/ 106
دوشنبه ۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۸
کد مطلب: 98011
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *