۰

آیت الله عیسی قاسم: هیچ مستحبی که مستلزم تجمع باشد نباید برگزار شود

قم نیوز: رهبر شیعیان بحرین با صدور پیامی خطاب به مردم بحرین، تأکید کرد: هیچ مستحبی که مستلزم تجمع باشد نباید مورد عمل قرار گیرد.
هیچ مستحبی که مستلزم تجمع باشد نباید برگزار شود
هیچ مستحبی که مستلزم تجمع باشد نباید برگزار شود
به گزارش قم نیوز پیام آیت الله شیخ عیسی قاسم خطاب به مردم بحرین بدین شرح است:

بِسْم اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم

طبق اخبار واصله بیش از چندین نفر از جوان‌های عزیزی که این روزها در بحرین آزاد شده‌اند، ضمن تشکر و تقدیر از اطرافیان، از علاقه مندان خواسته‌اند تا با توجه به شیوع بیماری کرونا از (تجمع برای خوشآمدگویی) و دیدار آنها خود داری نمایند.

این اقدام این جوانان عزیز غیور و با بصیرت برای حفظ سلامت همگان جای تشکر و تقدیر دارد، من به ایشان برای این ابتکار عمل تبریک گفتم و آن را بسیار ارج می نهم.

این اقدام باید الگویی برای دیگرانی که آزاد می‌گردند نیز قرار گرفته و همچنین باید با جدیت دیگر مواردی که طبیعت آنها تجمع کردن افراد می‌باشد نیز در برگیرد، الا در مواردی که ضرورتی شرعی و یا برای حفظ سلامت (مانند تجمع در اماکن پزشکی) پیش آمده باشد، در این موارد هم تجمع باید فقط به اندازه عمل به تکلیف (ضرورت ایجاد شده) باشد.

همچنین از تمامی پزشکان و داوطلبانی که در امر نجات (جان) مردم و کاهش مشکلات آنها مشارکت دارند کمال تشکر و تقدیر را دارم. این اقدام آنان از مواردی است که آیه کریمه “فلیَتَنافَسِ الْمُتَنافِسُونَ” / “افراد (برای انجام آن) از یکدیگر سبقت می گیرند” صدق می‌کند.

توجه شود که هیچ مستحبی که مستلزم تجمع باشد نباید مورد عمل قرار گیرد. بعد از اینکه علما در اغلب کشورهای اسلامی که در معرض شیوع بیماری کرونا قرار دارند، بنا بر ضرورت حفظ سلامت، دستور به توقف نمازهای جماعت و جمعه داده‌اند؛ جایی برای سخن گفتن از استحباب این عمل و آن عمل باقی نیست. این اقدامات از باب ضرورت است و نه از باب اهانت به مستحبات، زیرا کل احکام الهی دارای عظمتند.
انتهای پیام / 137
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۲
کد مطلب: 86873
مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *