۰

روستاهای با 100 نفر جمعیت قم مسجد دار می‌شوند

قم نیوز: مدیر ستاد اقامه نماز استان قم از احداث مسجد در روستاهای محروم دارای ۱۰۰ نفر جمعیت خبر داد.
روستاهای با ۱۰۰ نفر جمعیت قم مسجد دار می‌شوند/ عقد تفاهم‌نامه همکاری ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز
روستاهای با ۱۰۰ نفر جمعیت قم مسجد دار می‌شوند/ عقد تفاهم‌نامه همکاری ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز
به گزارش قم نیوز محمد خامه‌یار ظهر امروز در جلسه شورای فرهنگی استانداری که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به اقدامات محرومیت‌زدایی مسجد سازی اظهار داشت: طی سالیان گذشته از بخشداری‌ها خواسته شد اگر روستایی مسجد ندارند، اعلام کنند که از این کار ممانعت کردند.

مدیر ستاد اقامه نماز استان قم با بیان اینکه امسال سه برنامه مسجد سازی را در بخش جعفریه پیگیری کردیم افزود:  دو روستا در استان فاقد مسجد بودند که خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته مسجدسازی در آن‌ها صورت گرفت، محور جاده جعفریه که از محورهای جدید است با کمک خیران عملیات اجرایی مسجد آن در دست اقدام قرار گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه در روستاهای دارای 100 نفر جمعیت با کمک خیران اقدام به مسجد سازی خواهیم کرد تصریح کرد: ما نسبت به دیگر استان‌ها در نظافت نمازخانه‌ها و مساجد پیشگام هستیم اما کافی نیست، در محور قم- اراک 120 مجتمع بین‌راهی داریم که لازم است نیاز آن‌ها برای ایجاد نمازخانه در این اماکن توجه شود.

خامه یار خاطرنشان کرد: باید ارزیابی‌های اقدامات اقامه نماز در ادارات موردتوجه باشد و مجموعه‌های فعال تشویق شوند.

گفتنی است در این جلسه با اهدای لوح، از تعدادی از اعضای فعال در شورای اقامه نماز قدردانی شد و تفاهم‌نامه همکاری در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز فی‌مابین استانداری قم و ستاد اقامه نماز انعقاد شد.

بهرام سرمست نیز با اشاره به موفقیت‌های ستاد اقامه نماز استان اظهار داشت: نتایج و گزارشات ارائه‌شده نکات ارزنده‌ای داشت که نشان‌دهنده ارزش برنامه‌ریزی دقیق است.

استاندار قم با اشاره به لزوم توجه به برنامه‌ریزی در روند برنامه‌های فرهنگی برای دوری از روزمرگی و تکرار افزود:  روزمرگی در بسیاری از اقدامات ناشی از بی‌برنامگی است، در مسئله نماز نیز اگر دچار روزمرگی شویم خضوع و خشوعی که لازمه عبادت است را از دست خواهیم داد.

وی با بیان اینکه حضور قلب در نماز آثار و برکات بی‌شماری برای سبک زندگی ما که متأثر از نماز است، را به همراه خواهد داشت تصریح کرد: بی‌تفاوتی‌ها به ارزش‌های فرهنگی و برخی ناهنجاری‌ها ریشه در نماز ما دارد، نماز رابطه انسان را با خدا تنظیم می‌کند، حال در این عصر بحران معنا نیازمند ارتباط با خالق خود هستیم.

سرمست با تأکید بر اینکه بحث نماز و نحوه اقامه نماز در بین مؤمنان نیاز به بازاندیشی و تعمق و تدبر است ابراز کرد:  تفکر اگر پشتوانه معنوی نداشته باشد فاقد ارزش است، صرف اینکه اقامه نماز به‌صورت کلیشه‌ای داشته باشیم کافی نیست.

‌به گفته استاندار قم، باید فرهنگ و آیین نماز بیش‌ازپیش مورد توجه قرار گیرد و ترویج شود و در عصر جدید که با بحران جدی معنویت و اخلاق مواجهیم لازم است موضوع معنویت مورد توجه قرار گیرد.

وی با تأکید بر لزوم توجه به کارکردهای نماز خاطرنشان کرد: کارکرد مساجد نباید محدود به برگزاری نماز جماعت باشد، اگرچه مهم‌ترین کارکرد مساجد همین مسئله است اما مسائل فرهنگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

سرمست با اشاره به‌ضرورت توجه به مقوله اقامه نماز در ادارات گفت:  تشویق خادمان نماز در ادارات اقدام مناسبی است در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/ 137
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۱
کد مطلب: 92893
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *