۰
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

خلأهای زیادی در دیپلماسی بازرگانی آن‌سوی مرزها داریم

قم نیوز: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: خلأهای زیادی در دیپلماسی بازرگانی و اقتصادی در آن‌سوی مرزها داریم.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: خلأهای زیادی در دیپلماسی بازرگانی آن‌سوی مرزها داریم
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: خلأهای زیادی در دیپلماسی بازرگانی آن‌سوی مرزها داریم
به گزارش قم نیوز حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری امروز در نشست صمیمی  وزیر محترم صنعت معدن و تجارت با فعالان اقتصادی استان قم در استانداری اظهار داشت: فعالیت چشمگیر بخش خصوصی و صنعتگران و تولیدکنندگان در شرایط سخت قابل‌تقدیر است و این بخش توان و سرزندگی و تلاش خود را نشان داده درحالی‌که شرایطی روزهای سخت کرونایی را می‌پیماییم.

مجموعه مدیریتی قم در برخورد با کارگران و کارفرمایان نمونه بوده است

ذوالنوری افزود: مجموعه مدیریتی قم در برخورد با کارگران و کارفرمایان نمونه بوده است و حل مشکلات را در مدارا کردن با زیرمجموعه‌ها و بخش خصوصی دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی نیز در بسیاری از کارهای جهادی حضورداشته و مجاهدت‌های زیادی کرده است، هرچند مشکلاتی وجود دارد که اگرچه همه آن مربوط به وزارت صمت نیست اما دردهای مزمنی است که از گذشته شاهد آن بوده‌ایم.

نماینده مردم قم در مجلس بیان کرد: حضور شما در این شرایط مؤثر است و امیدواریم این حضور تحولی زیرساختی در حوزه وزارت خانه باشد اما بخش زیادی از مشکلات سیستمی است و باید رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: همه مشکلات اقتصاد کشور در این است که دولت در آنجایی که باشد، نیست و درجایی که نباید باشد، هست و ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی در همین است.

ذوالنوری اظهار داشت: در بحث معدن مشکلات زیادی وجود دارد و چند درصد از معادن به معنای واقعی خصوصی است درحالی‌که نور چشم بازی وابستگان دولت و بستگان در آن دخالت دارد و محور کار دست آنهاست و سرمایه‌گذاری لازم را در بخش معدن نداریم.

وی گفت: ژئوفیزیک هوایی قم در بخش معدن انجام‌گرفته است و دولت باید در این زمینه حمایت لازم را داشته باشد و حمایت از معدن چی‌ها و حل معضلات از طریق دستگاه‌های ذی‌ربط انجام شود اما این‌ها به شکلی دخالت و تعارض در امور دارند.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: وقتی ژئوفیزیک هوایی انجام‌شده و می‌خواهند محدوده‌ای را برای استخراج مشخص کنند درگیر محیط‌زیست و صنعت و معدن هستند، پس مشکلات از چه طریقی باید رفع شود.

وی عنوان کرد: وقتی خودشان نمی‌توانند باهم کنار بیایند دولت نقش حکمیت دارد و باید نقش پدری را ایفا کند و به مدیریت بپردازد، گرفتاری‌های زیادی از این دست داریم که کارها را قفل کرده است.

ذوالنوری بیان کرد: گاهی سرمایه‌گذاری معدنی رلا فریز می‌کند اما به دلیل همین گرفتاری‌ها به مرور خلع ید می‌شود و کسی برای رفع گرفتاری‌هایش حضور ندارد.

وی تصریح کرد:در بحث تجارت نیز مشکلات جدی وجود دارد و خلأهای زیادی در دیپلماسی بازرگانی و اقتصادی در آن‌سوی مرزها داریم درحالی‌که باید برای بازرگان جای پا ایجاد کنند تا بازرگان ایرانی بتوانند به فعالیت بپردازند.

ذوالنوری خاطرنشان کرد: در ترکیه و روسیه دولت‌ها به میدان‌داری و تقسیم‌کار برای بخش خصوصی و بازرگانان می‌کنند اما در کشور مشکلات زیادی دیده می‌شود.

وی گفت: تولید نیز گرفتاری‌های زیادی دارد و تولیدکننده از طرفی با بیمه و مالیات مواجه است و سرمایه در گردش ندارد و از طرفی درب‌های قاچاق باز است و تولیدکننده قدرت رقابت ندارد.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به دیگر مشکلات عنوان کرد: در این میان بانک‌ها به جای پشتیبانی، بنگاه‌داری می‌کنند و رقیب بخش خصوصی شده و فرصت‌ها را شکار می‌کنند و منتظرند تا با ضرر و زیان تولیدکننده، کارخانه‌ها را به چنگ بیاورند.

دولت در عدم اجرای سیاست‌های اصل 44 نفس بخش خصوصی را گرفته است

وی اظهار داشت:دولت در عدم اجرای سیاست‌های اصل 44 نفس بخش خصوصی را گرفته است و این سیاست‌ها اجرایی نمی‌شود، تجربه تاریخی نشان داده که دولت نه تاجر و نه تولید کننده خوبی است، بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل مشکلات برق متضرر شدند و دولت باید تدبیر کند.

ذوالنوری بیان کرد: هر استانی دارای مزیت‌های رقابتی بی‌شماری است و اخیراً قم به عنوان شهر انگشترمعرفی شد و در فرش مزیت‌هایی داریم که می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد، تاکنون کارهای خوبی انجام‌شده و ما به مدیریت قم نقدی نداریم اما جایگاه اصلی را در پیگیری مشکلات، دولت می‌دانیم که اجازه نمی‌دهد بخش خصوصی نقش خود را به‌خوبی ایفا کند.

انتهای پیام/ 137
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب: 94247
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *