۰

کتاب جامع الشتات در قم رونمایی شد

قم نیوز: همزمان با سالروز میلاد با سعادت حضرت امام علی (ع) طی آیینی مجازی روز پنجشنبه کتاب جامع الشتات تالیف میرزای قمی با تصحیح و تحقیق موسسه فرهنگی فقه الثقلین تحت اشراف دفتر آیت الله یوسف صانعی (ره) در قم رونمایی شد.
کتاب جامع الشتات در قم رونمایی شد
کتاب جامع الشتات در قم رونمایی شد
به گزارش قم نیوز مدیر موسسه فقه الثقلین در این آیین با گرامیداشت یاد و نام آیت الله صانعی اظهار داشت: فقدان این مرجع عالی مقام که برای انتشار این اثر بی صبرانه انتظار می کشید سخت و اندوهناک است.

حجت الاسلام علی اکبر بیگی افزود: حضور فرزند آن مرحوم حجت الاسلام فخرالدین صانعی به عنوان ادامه دهنده راه و مشی و منش فکری و فقهی آن عالم بزرگوار دلگرمی و امید را می افزاید و باعث تسلی خاطر مقلدان و ارادتمندان آن فقیه برجسته و پرمایه می شود.

وی در ادامه جامع الشتات را اثری فاخر و بزرگ در فقه و احکام دینی و شرعی توصیف کرد و افزود: این اثر از کتاب طهارت آغاز و انتهای کتاب الدیات نیز پایان می پذیرد.

وی افزود: در این کتاب احکام و مسائل فقهی با سبک و سیاقی متفاوت و در قالب استفتائات مردمی ارائه شده و با برخورداری از ویژگی استدلال و استنباط، برتری و ماندگاری خود را در بین مجامع فقهی و رساله های عربی حفظ نموده است.

مدیر موسسه ثقلین همچنین خاطرنشان کرد: این کتاب از سویی به لحاظ تنوع و تکثر مسائل و فروعات فقهی گستره زیادی دارد و از سوی دیگر نیز کاربردی بودن مطالب و مسائل آن، جایگاه ویژه ای را در منابع علمی، فقهی و حقوقی به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد:همچنین حجم انبوهی از سوال ها در زمینه مسائل اعتقادی، فقهی، دینی، اجتماعی، حدیثی، رجالی و تفسیری با دارا بودن  فروعات کثیر و استدلال های قوی، این کتاب را در رتبه منابع و مصادر اولیه کتاب های شیعی قرار داده است.

وی یادآور شد: جامع الشتات انصافا از بهترین کتاب هایی است که در پاسخگویی به مسائل فقهی و غیر فقهی نوشته شده و برای عموم مردم و اهل فن نیز مفیدترین کتاب به شمار می آید.

بیگی گفت: این اثر فارغ از دارا بودن مباحث و مسائل فقهی و غیر فقهی که آن هم با قلمی توانمند نگاشته شده است از فرهنگ، آداب و رسوم مردمان آن روز ایران نیز حکایت ها، کدها و سرنخ های با ارزشی دارد که برای پژوهشگران تاریخ و فرهنگ و جویندگان چگونگی زندگی مردمان آن زمانه بسیار مفید و قابل اعتماد و استناد می باشد.

وی افزود: اگر چه این کتاب یک کتاب استفتائات است ولی تحقیق، دقت و ژرف نگری صاحب اثر و استدلال های متقن ایشان در بسیاری از جواب ها به گونه ای است که از حدود و ثغور یک پاسخ عادی و عمومی خارج، و اوج عظمت علمی و فقهی و تسلط و احاطه فقیه پرآوازه شیعی میرزای قمی بر متون و آرای فقیهان نیز به خوبی مشهود است.

وی ادامه داد: تفقه در آرای فقیهان سلف و نقد و بررسی آنها با متد و شیوه های مرسوم از هر جهت در تالیف این اثر گرانسنگ به چشم می خورد.

بیگی تصریح کرد: عرضه و انتشار این اثر بزرگداشتی به جایگاه علمی شامخ فقیه سترگ آیت الله میرزا ابوالقاسم قمی است.

وی صبوری و سعه صدر مولف این کتاب در پاسخگویی به سوال های گوناگون با رتبه های علمی و نگارشی متفاوت را نیز از دیگر ویژگی های آن ذکر و بیان کرد: این خصیصه دلیل روشنی بر جامعیت و جایگاه معرفتی اثر اوست چرا که در بسیاری از مواقع جواب سوال ها را با حوصله و خضوع فراوان، با تحقیق و شیوه استدلالی همراه نموده است.

میرزا ابوالقاسم گیلانی مشهور به میرزای قمی از فقیهان و مجتهدان شیعه اصولی و مرجع تقلید دوران فتحعلی‌شاه قاجار در قرن دوازدهم هجری قمری بوده‌است.

انتهای چیام / 106
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۱
کد مطلب: 94965
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *